przedszkole
EastNews/ PHOTO DOMIN SE
Jessika Piechocka - 6 Listopada 2020

Czy przedszkole może żądać od rodziców dziecka zaświadczenia lekarskiego?

Twoje dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola, a może zamierzasz je niedługo zapisać? Podajemy wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego związane z przebywaniem dzieci w placówkach.

Panująca pandemia kornawirusa daje do myślenia. Rodzice zastanawiają się, co zrobić jeżeli ich dziecko skończyło właśnie chorować. W wielu żłobkach i przedszkolach obowiązkowe jest zaświadczenie od lekarza, aby maluch mógł uczestniczyć do placówki po przebytej chorobie.

Zaświadczenie lekarskie dla dziecka

Parę miesięcy temu dr hab. Mastalerz-Migas podkreśliła, że pomysł, aby wymagać przedstawiania zaświadczeń lekarskich, choć nie ma oparcia w żadnym prawie, pojawił się w wielu samorządach w Polsce. Dlatego postanowiła zabrać głos w tej sprawie, aby zmienić praktykę, która jak uważa niewiele wnosi dla bezpieczeństwa dzieci i dorosłych.

"Problem nie jest nowy. Z niepotrzebnymi zaświadczeniami lekarskimi walczymy od dawna, nie tylko we Wrocławiu. Ale obecnie, gdy trwa epidemia koronawirusa, wymaganie zaświadczeń od zdrowych dzieci, że są zdrowe, jest niebezpieczne, bo naraża rodzica i dziecko na konieczność dodatkowej wizyty w przychodni" - powiedziała lekarka.

Choroby rozwijają się u dzieci dynamicznie. Jednego dnia maluch może czuć się dobrze i dostać zaświadczenie, a kolejnego zachorować. W większości przypadków wizyty lekarskie odbywają się telefonicznie, co uniemożliwia dokładne stwierdzenie stanu zdrowia dziecka.

Wytyczne GIS nie wymagają, aby opiekun dziecka dostarczył zaświadczenie lekarskie. Lekarka podkreśliła, że jest to odpowiedzialność rodzica, aby przyprowadzać do przedszkola lub żłobka zdrowe dziecko.

Dziecko w przedszkolu podczas pandemii

Według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, gdy dziecko przejawia objawy choroby, należy wezwać rodziców, by je odebrali z placówki.

Dariusz Piontkowski pytany, czy dyrektor przedszkola ma prawo żądać od rodziców zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest już zdrowe (nie dotyczy to tylko zachorowań na COVID-19, ale ogólnie dzieci chorych). Starał się rozwiać wątpliwości.

"To prawda, to dotyczyło dotąd różnego rodzaju przeziębień. Rzeczywiście, część rodziców, mimo tego, że dziecko miało katar, podwyższoną temperaturę, to z różnych względów wysyła je do przedszkola. To oczywiście powodowało, że także inne dzieci mogły zarazić się grypą, czy jakąś inną chorobą i stąd plaga zachorowań" - powiedział minister.

Piontkowski stwierdził, że dyrektor przedszkola ma prawo zażądać zaświadczenia lekarskiego, że dziecko jest zdrowe. Ma dziać się tak, kiedy dziecko wraca po chorobie, a nadal nie czuje się dobrze, lub ma np. podwyższoną temperaturę.

Źródło: pulsmedycyny.pl, gazetaprawna.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News