Szpital
Pixabay/ cynthia_groth/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 7 Stycznia 2021

Kobieta z pękniętą aortą urodziła dziecko. Cud w szpitalu w Zabrzu

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu doszło niemalże do cudu. Kobieta z pęknięta aortą urodziła zdrowe dziecko. O operacji poinformował w mediach społecznościowych dr Michał Zembala.

Poród to coś, na co czeka każde kobieta w ciąży. Niektóre mamy bardzo boją się bólu z nim związanego, inne z utęsknieniem oczekują szybkiego porodu, aby zobaczyć swoje dziecko.

Utrudnioną sytuację miała pacjentka, która trafiła do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Okazało się, że kobieta ma pękniętą aortę. Na szczęście dzięki szybkiej i skutecznej interwencji lekarzy wszystko skończyło się dobrze.

Mama z pękniętą aortą urodziła zdrowe dziecko

Pacjentka w ciąży początkowo trafiła do szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Lekarze zdiagnozowali, że ma ona pękniętą aortę, a jej stan zagraża zdrowiu i życiu mamy i dziecka.

Lekarze ze szpitala postanowili skontaktować się z lekarzami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Kobieta została przewieziona do centrum, gdzie wykonano jej dwie operacje.

Robak w soku dla dzieci znanej marki. Robak w soku dla dzieci znanej marki. "To miał być soczek dla małego dziecka a tu niespodzianka w środku"Czytaj dalej

Przeprowadzono cesarskie cięcie, a na świat przyszła zdrowa córka. Mama i dziecko czują się dobrze. Wszystko to dzięki lekarzom ze Śląskiego Centrum Chorób Serca we współpracy z zespołem medycznym z Rudy Śląskiej.

- Dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i doświadczeniu zespołów - kardiochirurgów i ginekologów wraz z towarzyszącymi profesjonalistami z obu dziedzin na naszej sali operacyjnej doświadczyliśmy cudu narodzin i ratunku - napisał w mediach społecznościowych dr Michał Zembala, dyrektor ŚCCS w Zabrzu.

- Jestem pełen podziwu i szacunku dla obu zespołów a w szczególności - dla anestezjologów: Dr Trejnowskiej i Jasińskiej, które podjęły się nietypowego i ryzykownego znieczulenia. Ukłony w stronę pielęgniarek i położnych oraz zespołu noworodkowego, ale także perfuzjonistów i asystentów lekarza - dodaje lekarz.

Czym jest tętniak aorty piersiowej?

Tętniak aorty piersiowej to osłabiony obszar w głównym naczyniu krwionośnym, które zasila organizm krwią. Kiedy aorta jest słaba, krew napierająca na ścianę naczynia może spowodować jej wybrzuszenie - jak balon.

Tętniak aorty piersiowej nazywany jest też tętniakiem klatki piersiowej. Tętniaki często rosną bardzo powoli i nie ma wtedy zazwyczaj żadnych objawów. Wiele osób jest nieświadomych posiadania tętniaka.

Gdy tętniak aorty piersiowej rośnie, niektórzy ludzie mogą zauważyć:

  • ból w klatce piersiowej;
  • ból pleców;
  • kaszel;
  • duszność.

Kiedy tętniak pęknie, możesz poczuć:

  • ostry, nagły ból w górnej części pleców promieniujący w dół;
  • ból w klatce piersiowej, szczęce, szyi lub ramionach;
  • trudności w oddychaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Eska.pl; Mayoclinic.org

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News