kobieta - oczy
Unsplash/ Luis Galvez (CC0 Domena publiczna)
Jessika Piechocka - 12 Listopada 2020

Pierwsze wspólne szacunki ONZ. Wiemy, co ile sekund dochodzi do urodzenia martwego dziecka

Poronienie to najgorsze, co może spotkać przyszłą mamę. ONZ opublikowało raport, przedstawiający szacunki, co ile sekund dochodzi do urodzenia martwego dziecka. Gdzie są najwyższe wskaźniki poronień?

"Utrata dziecka przy urodzeniu lub w czasie ciąży to druzgocąca tragedia dla rodziny, która często cierpi po cichu, ale zbyt często na całym świecie. Co 16 sekund matka gdzieś będzie cierpieć z powodu niewypowiedzianej tragedii martwego urodzenia. Oprócz utraty życia koszty psychologiczne i finansowe dla kobiet, rodzin i społeczeństw są poważne i długotrwałe. W przypadku wielu z tych matek po prostu nie musiało tak być. Większości martwych urodzeń można było zapobiec, stosując wysokiej jakości monitorowanie, odpowiednią opiekę przedporodową i wykwalifikowaną asystentkę" - powiedziała Henrietta Fore, dyrektor wykonawczy UNICEF.

Raport poronień dzieci

Raport ostrzega, że ​​pandemia COVID-19 może pogorszyć globalną liczbę martwych urodzeń. 50-procentowa redukcja świadczeń zdrowotnych, spowodowana pandemią może spowodować prawie 200 000 dodatkowych urodzeń martwych w ciągu 12 miesięcy w 117 krajach o niskich i średnich dochodach. Odpowiada to wzrostowi liczby urodzeń martwych o 11,1%. Zgodnie z modelami sporządzonymi na potrzeby raportu przez naukowców z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, w 13 krajach liczba urodzeń martwych urodzeń wzrosła o 20% lub więcej w ciągu 12 miesięcy.

Większość porodów martwych jest spowodowana złą jakością opieki, podczas ciąży i porodu. Raport stwierdza, że ​​brak inwestycji w usługi prenatalne i śródporodowe oraz we wzmocnienie personelu pielęgniarskiego i położniczego to kluczowe wyzwania. Ponad 40% martwych urodzeń ma miejsce podczas porodu - straty, której można by uniknąć, mając dostęp do przeszkolonego pracownika służby zdrowia przy porodzie i pilną opiekę położniczą. Około połowa martwych urodzeń w Afryce Subsaharyjskiej oraz Azji Środkowej i Południowej występuje podczas porodu, w porównaniu z 6 procentami w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii.

W rezultacie, pomimo postępów w zakresie usług zdrowotnych mających na celu zapobieganie lub leczenie przyczyn śmierci dzieci, postępy w obniżaniu wskaźnika urodzeń martwych dzieci są powolne. Od 2000 do 2019 r. Roczna stopa spadku wskaźnika urodzeń martwych dzieci wyniosła zaledwie 2,3%, w porównaniu z 2,9% spadkiem śmiertelności noworodków i 4,3% wśród dzieci w wieku 1–59 miesięcy. Postęp jest jednak możliwy dzięki rozsądnej polityce, programom i inwestycjom.

Źródło: WHO

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News