Dziecko kąpiel
fot. pixabay.com
Karol Zaborowski - 15 Lutego 2021

Czy noworodka powinno się kąpać codziennie?

Narodziny dziecka zawsze wiążą się z masą nowych obowiązków dla rodziców. W końcu przez pierwszy okres swojego życia maluch jest w pełni zależny właśnie od nich, a problemy i pytania mogą się pojawić nawet przy czymś tak dla nas oczywistym, jak kąpiel.

W przypadku starszych dzieci wiele problemów, które mogą się pojawić w czasie kąpieli, same się rozwiązują. W końcu dziecko nie wymaga już ciągłej kontroli i podtrzymywania, kiedy sadzamy je w wannie. Co innego w przypadku noworodka.

Zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice mają wiele obaw i wątpliwości dotyczących tego, jak opiekować się dzieckiem. Pierwsze karmienie czy też przewijanie może być stresujące, ponieważ młodym rodzicom wciąż brakuje obycia z czynnościami, które już za chwilę będą dla nich prawdziwą rutyną. To samo tyczy się kąpieli.

Jak często kąpać małe dziecko

Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce jeszcze w szpitalu i przeprowadza ją położna lub pielęgniarka. Jednak po powrocie do domu, to na rodzicach spoczywać będzie ten obowiązek.

Szczególnie przy noworodkach nierzadko potrzebne są dwie pary rąk, ponieważ ktoś musi trzymać i pilnować dziecka, a druga osoba je w tym czasie myć.

Nauczanie zdalne przynajmniej do końca lutego. W życie weszła nowelizacja rozporządzeniaNauczanie zdalne przynajmniej do końca lutego. W życie weszła nowelizacja rozporządzeniaCzytaj dalej

Utrzymanie prawidłowej higieny przy maluchu jest bardzo ważne, ponieważ jego skóra jest niezwykle delikatna, a układ odpornościowy wciąż nierozwinięty.

Z tego tez względu wielu rodziców wprowadza codzienne kąpiele swojej pociechy, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że według zaleceń noworodek powinien być kąpany raz na kilka dni, ale wiadomo, od każdej reguły są wyjątki.

Oczywiście nikt nie oczekuje, że w momencie, jak maluch ubrudzi się w czasie karmienia, przewijania, czy też spoci podczas zabawy, to ma leżeć brudny, aż przyjdzie pora kąpania. W takiej sytuacji trzeba dziecko dokładnie umyć lub wykąpać, bo po prostu jest brudne.

Jednak jeżeli nagła sytuacja tego nie wymaga, to nie powinno się codziennie kąpać noworodka. Wynika to właśnie z jego niezwykle delikatnej skóry, która może źle reagować na codzienne pucowanie.

Niezwykle ważne jest też dobranie odpowiednich kosmetyków, które przeznaczone są właśnie dla tak małych dzieci. Powinny posiadać odpowiedni atest, że można je stosować od pierwszego dnia życia dziecko. Jednak i to nie daje nam pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Trzeba pamiętać, aby we wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News