portalparentingowy.pl
Dziecko kąpiel

fot. pixabay.com

Czy noworodka powinno się kąpać codziennie?

15 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Narodziny dziecka zawsze wiążą się z masą nowych obowiązków dla rodziców. W końcu przez pierwszy okres swojego życia maluch jest w pełni zależny właśnie od nich, a problemy i pytania mogą się pojawić nawet przy czymś tak dla nas oczywistym,

W przypadku starszych dzieci wiele problemów, które mogą się pojawić w czasie kąpieli, same się rozwiązują. W końcu dziecko nie wymaga już ciągłej kontroli i podtrzymywania, kiedy sadzamy je w wannie. Co innego w przypadku noworodka.

Zwłaszcza świeżo upieczeni rodzice mają wiele obaw i wątpliwości dotyczących tego, jak opiekować się dzieckiem. Pierwsze karmienie czy też przewijanie może być stresujące, ponieważ młodym rodzicom wciąż brakuje obycia z czynnościami, które już za chwilę będą dla nich prawdziwą rutyną. To samo tyczy się kąpieli.

Jak często kąpać małe dziecko

Pierwsza kąpiel noworodka ma miejsce jeszcze w szpitalu i przeprowadza ją położna lub pielęgniarka. Jednak po powrocie do domu, to na rodzicach spoczywać będzie ten obowiązek.

Szczególnie przy noworodkach nierzadko potrzebne są dwie pary rąk, ponieważ ktoś musi trzymać i pilnować dziecka, a druga osoba je w tym czasie myć.

Utrzymanie prawidłowej higieny przy maluchu jest bardzo ważne, ponieważ jego skóra jest niezwykle delikatna, a układ odpornościowy wciąż nierozwinięty.

Z tego tez względu wielu rodziców wprowadza codzienne kąpiele swojej pociechy, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że według zaleceń noworodek powinien być kąpany raz na kilka dni, ale wiadomo, od każdej reguły są wyjątki.

Oczywiście nikt nie oczekuje, że w momencie, jak maluch ubrudzi się w czasie karmienia, przewijania, czy też spoci podczas zabawy, to ma leżeć brudny, aż przyjdzie pora kąpania. W takiej sytuacji trzeba dziecko dokładnie umyć lub wykąpać, bo po prostu jest brudne.

Jednak jeżeli nagła sytuacja tego nie wymaga, to nie powinno się codziennie kąpać noworodka. Wynika to właśnie z jego niezwykle delikatnej skóry, która może źle reagować na codzienne pucowanie.

Niezwykle ważne jest też dobranie odpowiednich kosmetyków, które przeznaczone są właśnie dla tak małych dzieci. Powinny posiadać odpowiedni atest, że można je stosować od pierwszego dnia życia dziecko. Jednak i to nie daje nam pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Trzeba pamiętać, aby we wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Objawy cukrzycy u dzieci. Nigdy ich nie lekceważcie

  • Jak wspomóc ząbkujące dziecko? Przedstawiamy sposoby, które przynoszą ukojenie

  • Nieoficjalnie: Rząd wprowadzi naukę “na suwak”?

Źródło: parenting.pl

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >