Dziekco bez kości nosowej
fot. pixabay.com/Greyerbaby
Karol Zaborowski - 18 Lutego 2021

Podczas badania usłyszała, że dziecko nie ma kości nosowej. Lekarze ostrzegali, że może to oznaczać liczne wady

Choroba dziecka to koszmar każdego rodzica. Podczas badania USG 30-latka usłyszała, że jej dziecko nie ma kości nosowej. Lekarze ostrzegali, że może to oznaczać wady wrodzone, ale wszystko wyjaśni się dopiero po porodzie.

30-latka, która na potrzeby opowiedzenia swojej historii przybrała pseudonim Doris, podzieliła się swoimi niezwykłymi przeżyciami. W rozmowie z portalem parenting.pl kobieta opowiedziała o tym, jak przebiegała jej ciążą oraz, jak wielkie zaskoczenie spotkało ją po narodzinach córeczki.

Choć ciąża 30-latki przebiegała prawidłowo, to zdecydowała się na przeprowadzenie badań prenatalnych. Sama borykała się z pewnymi problemami zdrowotnymi, ale na szczęście nie ingerowały one mocno w jej normalne życie.

Podczas badania usłyszała, że dziecko nie ma kości nosowej

Pierwsze badanie zostało przeprowadzone w 13 tygodniu ciąży i nie wykazało żadnych nieprawidłowości oprócz jednej. Patrząc na ekran aparatu do USG, lekarz stwierdził, że dziecko Doris nie ma kości nosowej.

Nie spodziewałam się, że usłyszymy coś takiego! “Serduszko bije pięknie, przezierność karku wynosi 2.0. Ogólnie anatomia płodu bez zastrzeżeń, ale martwi mnie kość nosowa… Niech pani spojrzy. Nie ma jej”. Tak powiedział lekarz - wyznała 30-letnia kobieta w rozmowie z WP parenting.

Wiceminister edukacji zabrał głos w sprawie powrotu do szkół. Kiedy rząd poda dalsze szczegóły?Wiceminister edukacji zabrał głos w sprawie powrotu do szkół. Kiedy rząd poda dalsze szczegóły?Czytaj dalej

Po usłyszeniu diagnozy Doris wpadła w panikę i zaczęła się obwiniać, że to przez nią jej dziecko nie ma kości nosowej. Co więcej, brak kości nosowej może wskazywać na zespół Downa, a także inne wady wrodzone.

Brak kości nosowej związany jest z większym ryzykiem wystąpienia trisomii 21 pary chromosomów. W naszej populacji zjawisko to występuje u ok. połowy płodów z zespołem Downa. W przypadku stwierdzenia tej nieprawidłowości zaleca się rozszerzenie badań prenatalnych o test PAPP-A. Można wykonać również badanie wolnego DNA płodowego, które jest bardziej czułe lub amniopunkcję - stwierdziła dr n. med. Ewa Zwolińska, ginekolog-położnik cytowana przez paretning.pl.

Mimo to istnieje niewielka szansa, że dziecko bez kości nosowej urodzi się całkowicie zdrowe. Doris obawiała się, że nie poradzi sobie, jeżeli jej dziecko urodzi się chore, dlatego postanowiła przeprowadzić kolejne badania, aby mieć pewność co do stanu zdrowia córeczki.

Niestety kolejne testy stwierdzały to samo, a mianowicie brak kości nosowej. Lekarze przekazali 30-latce, że dopiero po porodzie będzie mogła mieć pewność, że z dzieckiem jest wszystko w porządku.

Kiedy dziewczynka przyszła na świat okazało się, że oprócz braku kości nosowej nic jej nie dolega. Dziecko otrzymało 10 punktów w skali Apgar. Doris widząc, że jej córeczce nic nie dolega, była najszczęśliwszą kobietą na świecie. Teraz dziewczynka cieszy się szczęśliwym dzieciństwem. Co ciekawe, na pytanie, dlaczego zdrowe dziecko urodziło się bez kości nosowej, lekarz odpowiedział, że taki już urok dziewczynki.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News