Osiołek
M.radio.kielce.pl
Jessika Piechocka - 22 Listopada 2020

Terapeuta osiołek Dyzio pomaga chorym dzieciom. Robi to w wyjątkowy sposób

Dyzio to osiołek, a zarazem terapeuta dla dzieci. Pracuje w Centrum Autyzmu w Niemienicach w powiecie opatowskim.

Osiołek Dyzio od września pomaga najmłodszym w onoterapii terapii. Jest mniejszy od konia, dzięki czemu dzieci się go nie boją.

Osiołek Dyziom pomaga dzieciom

Małgorzata Spychaj, dyrektor Centrum Autyzmu w rozmowie z M.radio.kielce opowiedziała, że zwierzę wygląda zabawnie i ma przyjazny charakter.

Osiołek jest bardzo cierpliwy i posłuszny podczas pracy. Pochodzi z okolic Świętego Krzyża.

"Ten osioł zawsze stał przy żłóbku na Świętym Krzyżu, jego mama brała udział w Niedzieli Palmowej. Śmiejemy się też, że ma krzyż na grzbiecie, co świadczy o tym, że jest takim dobrym katolikiem i pomaga dzieciom" - powiedziała dyrektorka.

Kontakt ze zwierzęciem bardzo uspokaja dzieci, czują się przy nim bezpiecznie. Do centrum trafia coraz więcej dzieci z autyzmem. Dzięki osiołkowi maluchy się wyciszają i są zrelaksowane.

Zwierzęta w centrum pomagają dzieciom

W centrum znajdują się również inne zwierzęta np. koń Wigor. Dyrektorka Centrum Autyzmu dodała, że rodzice oraz mieszkańcy Niemienic bardzo dbają o zwierzęta, przywożąc warzywa i siano.

Dla M.radio.kielce wypowiedział się również podopieczny placówki - Marcin. Chłopiec opowiedział, że bardzo lubi karmić osiołka. Dziecko wyznało, że lubi również czesać Dyzia.

"Dziecko bierze udział w terapii poprzez zakładanie ekwipunku, dosiadanie osła, głaskanie, przytulanie, zabawy, ćwiczenia na grzbiecie, nazywanie części ciała, a także karmienie" - podkreśliła Onoterapeuta Marzena Dumania.

W ośrodku można skorzystać również z terapii z koniem i kucykiem. W przyszłym roku w centrum pojawią się alpaki.

Źródła: M.radio.kielce

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News