Dzieci
Pixabay/ angel4leon/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 27 Listopada 2020

Dodatkowe pieniądze dla części rodziców na drugie dziecko. Czy pomysł wejdzie w życie?

Trwają prace nad strategią demograficzną. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej bierze pod uwagę, premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

"Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana" - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Czy rodzice dostaną dodatkowe pieniądze?

MRiPS bierze pod uwagę w pracach nad strategią demograficzną premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka - podał resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wcześniej informowano, iż premia miałaby przysługiwać matce, która urodziła drugie dziecko w ciągu maksymalnie dwóch lat od chwili narodzin pierwszego dziecka.

"Obecnie przygotowywana jest Strategia Demograficzna, której celem jest wyznaczenie kierunków działań wpływających na zwiększenie dzietności pozwalający na odnowę demograficzną kraju. Stawia przed sobą 3 główne zadania: zmniejszenie barier do posiadania dzieci, zwiększenie idealnej wielkości rodziny oraz zmniejszenie skali odkładania urodzin w czasie. Omawiany instrument jest brany pod uwagę w pracach nad Strategią" - poinformowało MRiPS.

Dodatkowe pieniądze za szybkie urodzenie drugiego dziecka

Jak poinformowało TVN24 o kwestię premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka zapytała Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej, ministra rodziny i polityki społecznej.

Gajewska przypomniała, że "14 kwietnia 2018 r. ówczesna wicepremier Beata Szydło ogłosiła podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy kolejne obietnice socjalne. W swoim przemówieniu poświęciła wiele miejsca polityce prorodzinnej i pomocy kobietom ciężarnym. W ramach tzw. programu Mama plus obiecała Polkom premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka".

Od pomysłu wprowadzenia programu minęło już pięć lat, a premia nadal nie została wprowadzona. Posłanka zapytała, czy Rada Ministrów ma w planach zrealizowanie planu.

Odpowiedzi na pytanie posłanki udzieliła podsekretarz stanu w MRiPS, Barbara Socha.

"Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z uwagą przygląda się różnym rozwiązaniom pokazywanym w badaniach oraz wprowadzanym w innych krajach, które w dłuższej perspektywie mogą mieć pozytywny i istotny wpływ na poprawę sytuacji demograficznej Polski" - powiedziała Socha.

"Propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana. Musi ona jednak wpisywać się w szerszy zestaw działań służących rozwojowi rodziny i wymaga jeszcze dalszych prac" - dodała podsekretarz stanu w MRiPS.

W sprawie premii dla rodziców 2 lata temu dla TVN24 BiS wypowiedział się również ówczesny wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, który wyznał, że rozważany plan

"Jeżeli w ciągu 24 miesięcy rodzi się drugie dziecko, to ma być wydłużony o trzy miesiące urlop rodzicielski pełnopłatny, mają też być preferencje dla takich rodziców w systemach opieki, czyli w przedszkolach i żłobkach" - powiedział Marczuk.

Źródło: TVN24.pl, Bankier.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News