dziecko
Pixabay/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 28 Października 2020

Jak pomóc dziecku nauczyć się mówić?

Od urodzenia twoje dziecko będzie wydawało wiele dźwięków. Przed końcem pierwszego roku życia, prawdopodobnie wypowie pierwsze słowo. Im więcej mówisz do dziecka, tym szybciej nauczy się samodzielnie mówić. Pamiętaj jednak, że maluchy różnią się od siebie i uczą się w różnym tempie.

Życie rodziców staje się łatwiejsze, kiedy dzieci zaczynają mówić. Język nie tylko sprawia, że ​​codzienne życie jest łatwiejsze do opanowania przez małe dziecko, ale także niesamowite jest widzieć, jak dziecko codziennie uczy się nowych umiejętności.


Nauka mówienia dziecka

Istnieje wiele metod, aby zachęcić dziecko do nauki mówienia. Warto zacząć od jak najczęstszego rozmawiania z dzieckiem. Kiedy maluch próbuje ci odpowiadać, skup na nim całą uwagę i zachęć go do dalszej rozmowy. Skoncentruj się na tym, co dziecko chce powiedzieć. Kiedy zaczyna używać pojedynczych słów, chwal je. Przyciągnij uwagę malucha, wypowiadając jego imię i nawiązując z nim kontakt wzrokowy. Zadając pytanie, zrób pauzę, aby dziecko miało czas na odpowiedź. Maluchy uwielbiają zabawę. Jeżeli sprawisz, że nauka będzie zabawą, zachęci go to do prób konwersacji.

Rozwój języka od 0 do 36 miesięcy

Małe dzieci stopniowo rozwijają umiejętności językowe, komunikują się już od urodzenia. 0 do 6 miesięcy Niemowlę w wieku od urodzenia do sześciu miesięcy zaczyna gaworzyć i odwraca główkę w stronę dźwięków, które słyszy.

Rozwój języka od 7 do 12 miesięcy


Zwykle dzieci w wieku od siedmiu do 12 miesięcy rozumieją proste słowa, takie jak „nie” i „tak”. Mogą komunikować się za pomocą jednego do trzech słów. Zdarza się również, że dziecko swoje pierwsze słowo wypowiada dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia.


Rozwój języka od 13 do 18 miesięcy

W wieku od 13 do 18 miesięcy słownictwo malucha może się rozszerzyć nawet do 20 słów. W tym wieku dzieci zaczynają powtarzać słowa, które słyszą. Rozumieją też proste polecenia i prośby.

Rozwój języka od 19 do 36 miesięcy

W wieku od 19 do 24 miesięcy słownictwo malucha rozszerza się nawet do 100 słów. Dzieci nazywają rzeczy, kolory, części ciała. Mogą również mówić krótkimi zdaniami.

Kiedy martwić się o rozwój językowy dziecka?

Bardzo często rodzice porównują swoje dzieci do innych maluchów lub do książkowych przykładów. Dlatego, kiedy dziecko nie mówi w tym czasie co inne, rodzica ogarnia niepokój i zastanawia się, czy to na pewno normalne. Nie ma powodów do zmartwień. Każde dziecko jest inne i uczy się w swoim czasie. Zawsze można poradzić się lekarza, czy rozwój malucha przebiega prawidłowo. W razie potrzeby lekarz skieruje dziecko do logopedy.

Źródło: babycentre.co.uk

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News