Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!
Redaktor Redaktor
Redaktor Redaktor 13.06.2022 13:01

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Eko menstruacja canva PRO
fot. Oksana Vejus, canva.com

Jednorazowe produkty, których używamy podczas menstruacji, nie są przyjazne środowisku naturalnemu. Zużyte podpaski czy tampony, choć zwykle wygodne w użytkowaniu, rozkładają się nawet kilkaset lat, z czego wiele z nas dotąd nie zdawało sobie sprawy.

Na szczęście ekologia wkracza również w tak intymną strefę jak miesiączkowanie. Dzięki przyjaznym środowisku rozwiązaniom możemy zadbać o swój komfort, jednocześnie dbając o naszą planetę!

Podpaski wielorazowego użytku — alternatywa dla jednorazowych produktów

Kobiety przyzwyczajone do podpasek mogą od niedawna wybierać dla siebie produkty wielorazowe. Wiola Lis, specjalistka produktowa z ekologicznego centrum Arkana Smaku zaznacza: „Podpaski wielorazowe wykonane są z certyfikowanych materiałów, najczęściej bawełny lub włókien bambusowych — naturalnego surowca, który jest przede wszystkim przyjazny naszemu ciału, lecz również naszej planecie. Nie uczulają i nie podrażniają, pozwalają skórze oddychać”. Podpaski wielorazowego użytku składają się z kilku warstw, dzięki czemu bardzo dobrze pochłaniają zarówno krew, jak i wilgoć. Decydując się na tego typu produkty, czujemy świeżość i komfort. Jak ich używać? Oczywiście, podpaski wielorazowe, tak samo jak jednorazowe, należy często wymieniać — średnio co 2-3 godziny powinnyśmy założyć nową. Zużytego produktu nie wyrzucamy do kosza, a dajemy do prania. Podpaski wielokrotnego użytku pierzemy ręcznie lub w temperaturze 30 stopni. Do prania możemy wykorzystać zwykły proszek, nie wymagają one stosowania specjalistycznych detergentów. Podpaski wielorazowe po wysuszeniu, nadają się do dalszego użytkowania. Warto mieć w domu więcej sztuk — zaleca się, aby mieć w szafce co najmniej 10, choć wiele zależy tutaj od intensywności krwawienia.

Czym jest i jak stosować kubeczek menstruacyjny?

Ciekawą alternatywą dla tamponów są kubeczki menstruacyjne. Wśród ich zalet warto wymienić przede wszystkim:

  • łatwość aplikacji,

  • możliwość wielokrotnego użycia,

  • wygodę użytkowania,

  • możliwość wymiany nawet co 12 godzin.

Kubeczki menstruacyjne mają różne rozmiary, dlatego należy dobrać je odpowiednio do długości szyjki macicy. Stosowanie Przed zaaplikowaniem kubeczek trzeba gotować kilka minut, aby mieć pewność, że jest on całkowicie sterylny. Następnie odginamy do w kształt litery S i umieszczamy w pochwie. Kubeczek menstruacyjny wymieniamy tak często, jak potrzebujemy. Wiola Lis z Arkanów Smaku dodaje: „Producenci zastrzegają, że można aplikować go nawet na 12 godzin. Oczywiście podobnie jak w przypadku podpasek — wiele zależy od intensywności krwawienia”. Po zakończeniu menstruacji, kubeczek najlepiej przechowywać w bawełnianym woreczku. Jedynym minusem kubeczków menstruacyjnych jest konieczność doboru odpowiedniego rozmiaru. Trudno samodzielnie oszacować długość szyjki macicy, ale producenci podają kilka wskazówek pomocnych w tym temacie. Nie zrażajmy się, bowiem kiedy już znajdziemy idealny rozmiar, kubeczek menstruacyjny okazuje się bardzo wygodnym i ekologicznym rozwiązaniem!

Majtki menstruacyjne — alternatywa dla podpasek

Dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które cenią sobie zarówno wygodę, jak i dobro naszej planety, są majtki menstruacyjne. Składają się one z czterech warstw - absorpcyjnej, odprowadzającej wilgoć, chroniącej przed przeciekaniem i antybakteryjnej. Dzięki temu mamy pewność, że majtki z jednej strony nie przeciekną, a z drugiej nie będą stanowiły środowiska dla rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów. Użytkowanie „Ogromną zaletą majtek menstruacyjnych jest wygoda — wystarczy tylko założyć je na siebie i wymieniać tak często, jak to konieczne. Nie trzeba nic aplikować, ani też zastanawiać się, jak przyczepić produkt do ubrania. Świetnie sprawdzają się również jako dodatkowe zabezpieczenie dla innych środków higienicznych, gdy chcemy mieć 200% pewności” — zdradza specjalistka z ekobazaru Arkana Smaku. Musimy jedynie pamiętać o regularnym praniu i suszeniu. Co istotne, w szafie warto posiadać większą ich ilość, podobnie jak w przypadku podpasek wielokrotnego użytku. Majtki pierzemy z innymi ubraniami w delikatnym cyklu, a następnie suszymy. Możemy je zakładać w każdy dzień menstruacji, częstotliwość zmiany zależy przede wszystkim od intensywności krwawienia. Oczywiście nie musimy przestawiać się na wielorazowe produkty radykalnie. Warto znaleźć rozwiązanie najlepsze dla siebie i stopniowo odchodzić od jednorazówek. Choć wiele kobiet przyznaje, że dopiero po odkryciu eko menstruacji zyskało pełne poczucie bezpieczeństwa i wygody.

logo 1 big (1)

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

Tagi: menstruacja
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?