portalparentingowy.pl

7 rzeczy, których rodzice zabraniają dzieciom. Popełniają gigantyczny błąd

23 Marca 2022

Udostępnij:

“Zostaw to, bo się skaleczysz!”, “Uważaj, bo spadniesz!” “Nie ruszaj, bo się pobrudzisz”... Takie słowa często rodzice kierują do swoich dzieci. Czasem jednak ich troska jest nadmierna i zapominają o tym, że dziecko po prostu potrzebuje poznawać swoje możliwości i ograniczenia, aby się rozwijać.

Slajd 1 z 7

1. Krojenie nożem

Wielu rodziców z obawy o bezpieczeństwo dziecka, zabrania mu korzystać z prawdziwych sztućców i woli go we wszystkim wyręczyć, aby tylko nie zrobiło sobie krzywdy. Tymczasem dzieci, które samodzielnie kroją owoce i smarują kromki masłem, nabywają cennych umiejętności i rozwijają motorykę małą.

Slajd 2 z 7

2. Wchodzenie na zjeżdżalnię “pod prąd”

Niektórzy rodzice kategorycznie zabraniają swoim dzieciom wchodzić na zjeżdżalnie „pod prąd", mówiąc, że przeznaczona jest do zjeżdżania, a nie do wchodzenia. Tymczasem czynność ta jest doskonałym ćwiczeniem, wymagającym skupienia i koordynacji niemal wszystkich części ciała.

Slajd 3 z 7

3. Wspinanie się na drzewa

Naprawdę nie warto zabraniać dzieciom wspinania się na drzewa. Czynność ta przynosi wiele korzyści dla rozwijającej się osobowości dziecka, np. nabywa ono odwagi i pewności siebie. Wspinanie po drzewach bardzo dobrze wpływa także na sprawność fizyczną najmłodszych.

Slajd 4 z 7

Dziecko: eksperyment jako zabawa

4. Brudzenie się

Dzieci bardzo potrzebują takich doświadczeń sensorycznych jak zabawa błotem czy piachem. Co więcej, potrzebują także kontaktu z brudem! To właśnie przez kontakt z bakteriami kształtuje się układ odpornościowy dziecka.

Slajd 5 z 7

5. Jedzenie rękami

Jedzenie rękami daje dziecku możliwość testowania faktur, konsystencji, obracania, dotykania, zgniatania. Poza tym, że jest wspaniałym źródłem doświadczeń sensorycznych, doskonali małą motorykę poprzez samodzielne pobieranie pokarmu, a także ćwiczy koordynację ręka–oko.

Slajd 6 z 7

fot. pixelshot, canva.com

6. Skakanie po łóżku

Dzieci uwielbiają skakanie i zabawy na łóżku bez przyczyny. Rytmiczne podskoki są naturalnym sposobem na stymulowanie układu przedsionkowego, który m.in. pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i napięcia mięśniowego. Wystarczy tylko zadbać o bezpieczeństwo dziecka i pozwolić mu harcować!

Slajd 7 z 7

Dzieci

7. Zabawa w wojnę

Dzieci uczą się przez doświadczanie. Poprzez walkę na patyki mogą w intuicyjny sposób realizować swoje potrzeby rozwojowe, w ten sposób również mogą radzić sobie ze skumulowaną złością. Nie warto im tego zabraniać, a jedynie asekurować.

Tak wyglądają pokoje dzieci gwiazd. Część z nich robi duże wrażenie

Jesteście ciekawi, jak wyglądają pokoje dzieci gwiazd? Część maluchów sypia w naprawdę luksusowych warunkach. Celebryci nie oszczędzają na swoich pociechach. Przekonajcie się, w jakich pomieszczeniach sypiają dzieci Małgosi Rozenek, Anny Lewandowskiej i innych! Różnice pomiędzy pokojami są ogromne!

Zobacz nastepną galerię >