portalparentingowy.pl

Błędy, których rodzice po kilku latach żałują najbardziej. Lepiej opamiętać się w porę

23 Marca 2022

Udostępnij:

nd3000, canva.com

Czas tak szybko płynie, a dzieci dorastają. Często dopiero po latach rodzice zauważają, że poświęcili im za mało czasu, za mało z nimi rozmawiali, a teraz nawet nie mają zdjęć, żeby powrócić do tamtych chwil... Warto przeczytać, czego najczęściej żałują rodzice i nie uczyć się na własnych błędach.

Slajd 1 z 7

1. Nie przytulałeś/aś dziecka wystarczająco często.

Badania pokazują, że przytulanie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Bliski kontakt z rodzicami redukuje stres, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz samoocenę dziecka. Warto codziennie przytulać swoją pociechę, tak długo jak tylko to możliwe.

Slajd 2 z 7

2. Nie komunikowałeś/aś się z nim w sposób właściwy.

Często zabiegani rodzice nie mają czasu dla swoich dzieci. Są ciągle zajęci i zapracowani, tak że nawet nie zauważają ich potrzeb. A one po prostu chcą spędzić z rodzicami czas. Bardzo ważne jest, aby nie tylko poświęcić go na rozmowę i wspólną zabawę, ale aby na co dzień odnosić się do dzieci z miłością i zainteresowaniem.

Slajd 3 z 7

3. Nie brałeś/aś pod uwagę opinii dziecka.

Dzieci, których rodzice nie brali pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, mogą wyrosnąć na niepewnych siebie. Nie powinno się ignorować zdania dzieci, aby w dorosłym życiu wiedziały, czego chcą i potrafiły podejmować własne decyzje.

Slajd 4 z 7

4. Za często stosowałeś/aś się do porad innych osób.

Często zdarza się, że wszyscy dookoła radzą rodzicom, co mają robić i jak mają wychowywać dzieci. Prawda jest jednak taka, że to rodzice wiedzą, co jest najlepsze dla ich dziecka. Często postępują instynktownie i nie powinni się uginać pod radami innych. Zawsze warto także stać po stronie swojego dziecka.

Slajd 5 z 7

Yuganov Konstantin, canva.com

5. Nie tworzyłeś/aś pozytywnych rodzinnych rytuałów.

Codzienne rytuały dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto je wprowadzić życie, np. wspólne kolacje przy rodzinnym stole czy wieczorne czytanie bajek przed snem, a w weekend spacer albo wycieczka. Dobrze spędzony czas w dzieciństwie, zapewnia niezapomniane wspomnienia w dorosłości, a to najlepsza rzecz, jaką możesz dać swojemu dziecku.

Slajd 6 z 7

6. Nie zrobiłeś/aś wystarczająco dużo zdjęć czy filmów.

Wielu rodziców w przyszłości żałuje, że nie robiło zdjęć i nie nagrywało filmików z codziennego życia. Kiedy mieli małe dzieci, nie myśleli o tym, że w przyszłości chętnie powróciliby do tych chwil, chociaż poprzez spojrzenie na fotografię czy obejrzenie nagrania.

Slajd 7 z 7

Foxy Dolphin, canva.com

7. Czasem nie uczestniczyłeś/aś w najważniejszych momentach życia dziecka.

Warto towarzyszyć dziecku w ważnych momentach jego życia. Szkolny występ, mecz czy urodziny to chwile, kiedy dziecko potrzebuje obecności bliskich. To właśnie dzięki niej będzie wiedziało, że zawsze może na nich liczyć.

Małgorzata Rozenek przy basenie

Polskie gwiazdy, które urodziły po 40-stce. Nie żałują późnego macierzyństwa!

Nie wszystkie kobiety decydują się na dziecko w wieku 20 czy 30 lat. Niektóre wolą poczekać z tą decyzją trochę dłużej. W szczególności dotyczy to gwiazd, dla których kariera jest priorytetem i nie chcą jej spowalniać. Oto lista polskich celebrytek, które zdecydowały się na dziecko po 40 roku życia. Nie żałują późnego macierzyństwa!

Zobacz nastepną galerię >