Jak przebiega prawidłowy rozwój niemowlęcia? Najważniejsze etapy
Każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Jedne dochodzą do pewnych etapów wcześniej, a inne troszkę później. Nie należy się jednak zamartwiać. Zdrowy maluch w końcu zacznie raczkować, chodzić i siadać. Warto jednak zaznajomić się z pierwszymi fazami rozwoju dziecka. Jak zatem przebiega prawidłowy rozwój niemowlęcia?
Slajd 1 z 4
Z czasem dziecko uświadamia sobie, że może zacząć poruszać się do przodu poprzez odrywanie kolejnych kończyn od podłoża. Zaczyna raczkować. Na początku maluchowi mogą mieszać się nogi i ręce, jednak dość szybko opanuje tę czynność. Na tym etapie można już wychwycić pewne nieprawidłowości. Jeśli ciało malucha jest zbyt napięte, należy skonsultować się z neurologiem.
Slajd 2 z 4
Gdy maluch już opanuje sztukę raczkowania, może powoli zacząć siadać. Powinien mieć na tym etapie prawidłowo rozwinięte mięśnie. Rodzice nie powinni przyśpieszać tego procesu, każde dziecko ma swój własny czas. Przymuszanie malucha do siadania może mu bardziej zaszkodzić niż pomóc. Często kończy się to skrzywieniem kręgosłupa.
Slajd 3 z 4
Wygląda to dość zabawnie, ale niemowlęta na początku swojego rozwoju często kołyszą się, trzymając rączki na podłodze i opierając się na kolanach. W ten sposób uczą się przenoszenia ciężaru ciała z jednej na drugą stronę i odkrywają, że oderwanie nóg od podłoża jest możliwe.
Slajd 4 z 4
Opanowanie trzech pierwszych etapów zwykle zajmuje około 6-12 miesięcy. Po nich przychodzi czas na chodzenie. Na początku maluch będzie wstawał i trzymając się mebli, próbował robić pierwsze kroki. W końcu zacznie chodzić o własnych siłach. Uważajmy jednak, jak to robi. Szczególnie obciążone powinny być zewnętrzne brzegi stóp.