portalparentingowy.pl

Pod żadnym pozorem ich nie jedz. Lista produktów zakazanych w ciąży

23 Marca 2022

Udostępnij:

dieta: w ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Dieta gra w nim niezwykle ważną rolę. Jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ponadto ma duży wpływ na samopoczucie matki. Dowiedz się, jakiego jedzenia unikać w tym wyjątkowym okresie.

Slajd 1 z 5

Dieta: kobiety karmiącej piersią

Fast-foody

Do fast-foodów ciągnie prawie każdego. Ciężarne mają wyjątkową skłonność do ulegania takiej żywności. Mimo to powinny starać się nie podążać za swoimi pokusami. W trakcie ciąży niezwykle ważne jest zróżnicowanie wartościowych składników odżywczych. Fast-foody praktycznie ich nie posiadają. Szkodzą zdrowiu nawet przeciętnej osoby, już nie wspominając o ciężarnych. Kierując się więc troską o swoje i dziecka zdrowia, powinnyśmy zdecydować się na zdrowsze alternatywy.

Slajd 2 z 5

Picie alkoholu w ciąży – zagrożenia, fakty i mity

Alkohol

Tego punktu chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Mało co jest tak niebezpieczna dla zdrowia dziecka, jak alkohol. Nawet wypicie jednego kieliszka wina może być tragiczne w skutkach. Ciężarnym zaleca się całkowitą abstynencję, gdyż alkohol dostaje się do układu krążenia dziecka. Lista skutków ubocznych jest bardzo długa. Najczęściej mówi się o tzw. FAS (ang. Fetal Alcohol Syndrome). Objawia się uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego oraz opóźnieniami w rozwoju i specyficznym wyglądem.

Slajd 3 z 5

Kawa w ciąży

Kawa i herbata

Nadużywanie kofeiny w ciąży może być niebezpieczne. Przedostaje się ona do układu krążenia dziecka. W efekcie może powodować poronienia lub zaburzenia czynności serca u noworodka. Obecnie dopuszcza się wypijanie filiżanki słabej kawy. To samo dotyczy herbaty. Specjaliści jednak zalecają ograniczenie się do napojów bezkofeinowych.

Slajd 4 z 5

Palenie a karmienie piersią

Papierosy

Nikotyna to obok alkoholu jeden z największych wrogów ciężarnych. W dzisiejszych czasach skutków ubocznych palenie chyba nie trzeba tłumaczyć. Wszyscy wiemy, że papierosy nie wnoszą nic pożytecznego do naszego zdrowia. Ciężarne są tu szczególnie zagrożone. Za każdym razem, gdy kobieta wciąga dym papierosowy, wzrasta tętno dziecka. Takie skoki ciśnienia są bardzo niebezpieczne. Skutkować mogą zaburzeniami rytmu serca w przyszłości.

Slajd 5 z 5

Fast foody a ciąża

Tłuszcze trans

Tłuszcze trans to utwardzone oleje roślinne. Występują w pożywieniu smażonym w głębokim tłuszczu. Są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Ich nadmierne spożycie może przyczynić się do wystąpienia cukrzycy typu 2 i zwiększenie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. W przypadku ciężarnych izomery trans mogą przejść przez barierę łożyskową i przyczynić do takich zaburzeń jak stan przedrzucawkowy, atopia i zaburzenia rozwoju płodu. Poza tym tłuszcze trans obniżają płodność. Warto zatem kompletnie z nich zrezygnować już na etapie starania się dziecko.

nd3000, canva.com

Błędy, których rodzice po kilku latach żałują najbardziej. Lepiej opamiętać się w porę

Czas tak szybko płynie, a dzieci dorastają. Często dopiero po latach rodzice zauważają, że poświęcili im za mało czasu, za mało z nimi rozmawiali, a teraz nawet nie mają zdjęć, żeby powrócić do tamtych chwil... Warto przeczytać, czego najczęściej żałują rodzice i nie uczyć się na własnych błędach.

Zobacz nastepną galerię >