portalparentingowy.pl
Herbatka dla niemowląt

pixabay.com

Herbatka dla niemowląt

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Herbatki dla niemowląt to popularny produkt, a ich producenci często reklamują, że mogą być stosowane od pierwszych dni życia dziecka. Odpowiedzialny rodzic powinien jednak uważać i powstrzymać się od podawania maluchowi herbatek przynajmniej przez pierws

Co zawierają herbatki dla niemowląt?

Herbatka dla niemowląt to nie to samo, co zwykła czarna czy zielona herbata, którą pijemy na co dzień. W żadnym wypadku też nie powinniśmy podawać ich dzieciom. Wynika to z tego, że zawierają dużo pobudzającej teiny, a organizm niemowlęcia nie jest jeszcze przystosowany, żeby poradzić sobie z taką jej ilością. Dlatego dla niemowląt przygotowuje się herbatki.

Oznaczają one napój z ziół i owoców. Te najbardziej popularne to rumiankowa, koperkowa, malinowa i lipowa. Bardzo często taki napój pomaga na problemy zdrowotne, często używa się herbatki koperkowej na kłopoty z układem trawiennym, ze względu na korzystny wpływ na pracę jelit. Herbatek jest cała gama, niektóre zawierają mieszankę ziół czasem z dodatkiem witamin.

Herbatka dla niemowląt – od kiedy?

Herbatka dla niemowląt nie powinna być podawana dziecku przynajmniej zanim nie ukończy szóstego miesiąca życia. Do tego momentu wystarczającym pokarmem jest dla niego mleko matki (albo jego sztuczny odpowiednik). Oznacza to, że w tym czasie nie powinno się podawać niemowlęciu także wody. Jakiekolwiek suplementy należy stosować tylko za zaleceniem lekarza.

Po tym, jak niemowlę skończy pół roku, również należy zachować ostrożność. Podając dziecku po prostu wodę od najmłodszych lat będziemy u niego wyrabiać nawyk jej picia, co bardzo korzystnie wpłynie na jego zdrowie w przyszłości. Wszelkie inne napoje powinny być w stosunku do wody drugorzędne.

Ostrożność w stosowaniu ziół

Pamiętajmy, że herbatka dla niemowląt zawiera różne zioła (a czasem nawet ich mieszanki), co może okazać się w niektórych przypadkach szkodliwe dla dziecka. Nasz maluch jest szczególnie narażony na działanie ziół, ponieważ ma niską masę ciała, a jego organizm nie potrafi jeszcze odpowiednio przetwarzać niektórych substancji. Pamiętajmy też, że zioła to często leki i tak samo jak pomagają pozbyć się niektórych dolegliwości, mogą też zaszkodzić.

Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować ze wszystkich tego typu napojów. Odpowiednia herbatka dla niemowląt na pewno nie zaszkodzi maluchowi, jeśli będziemy podawać ją z umiarem. Uważajmy więc na ziołowe mieszanki, ponieważ nigdy nie wiadomo, które z zawartych tam ziół może wywołać niepożądaną reakcję. Lepiej trzymać się produktów zawierających jedną roślinę.

Dobrze jest sięgać po zioła z certyfikatem ekologicznym, daje nam to mniejszą szansę na to, że w herbatce pojawią się zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Przyglądajmy się też etykietom, ponieważ dodatkowe składniki mogą kryć się nawet w herbatkach, które pozornie zawierają tylko jeden składnik. Powinno się też uważać na rumianek (może wywoływać reakcje alergiczne), miętę (mentol może wywołać odruchowy skurcz krtani i zatrzymanie oddechu) i lukrecję (jej dawka nie powinna przekraczać od 4 do 5 gramów dziennie).

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >