Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Historia smoka bez skrzydeł. Wywiad z autorką książki "Wyjątkowy smok Płomyczek"
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 08.12.2021 01:00

Historia smoka bez skrzydeł. Wywiad z autorką książki "Wyjątkowy smok Płomyczek"

Viola Piróg
fot. materiały prasowe

Wioleta Piróg to autorka książki "Wyjątkowy smok Płomyczek". Stworzona przez nią historia wprowadza dzieci w problem niepełnosprawności, a także uczy je empatii i akceptacji. Dla naszego portalu autorka zgodziła się opowiedzieć więcej o swojej książce.

Marta Kulik, portalparentingowy.pl: Dlaczego bohaterem książki jest smok? Wioleta Piróg, autorka książki "Wyjątkowy smok Płomyczek": Ponieważ problem, jaki w niej poruszam, jest bardzo trudny. Pokazany jednak w bajkowy sposób i poprzez nierealnego bohatera staje się bardziej przystępny dla dzieci. Smok bez skrzydeł sam w sobie jest metaforą. Można pomyśleć, że nie jest idealny, nie ma skrzydeł i nie potrafi latać, a mimo to jest fajnym bohaterem. Dzieci go uwielbiają i to największa wartość tej książki. Poza tym mamy tutaj motyw "podciętych skrzydeł". Los podciął Płomyczkowi skrzydła, ale on się nie poddał. Duża zasługa leży tutaj po stronie jego rodziców, którzy go wspierają i w niego wierzą. Chociaż sami także na początku byli załamani. Motywem przewodnim w tej opowieści jest miłość, która wszystko przezwycięża.

Jak brak skrzydeł wpływa na bohatera? Płomyczek jest szczęśliwym smokiem pomimo tego, ze nie ma skrzydeł, ponieważ wychowuje się w atmosferze miłości i akceptacji. Dopiero kiedy rówieśnicy śmieją się z niego, zaczyna być mu smutno. To pokazuje, że w dużej mierze od nas zależy, jak czują się inni, że często powodem cierpienia nie jest sama odmienność czy niepełnosprawność, ale to jak taką osobę traktują inni. Dlatego tak ważna jest akceptacja przez samego siebie i przez innych. Płomyczek jest oczywiście także smutny z tego powodu, że wszystkie smoki latają, a on nie, ale nie załamuje się, tylko odnajduje w sobie inną umiejętność i pasje, która daje mu radość. Książka pokazuje, że mimo ograniczeń i przeciwności możemy być szczęśliwi.

Jakie przesłanie niesie historia Płomyczka? Przesłanie jest takie, ze nie każdy z nas jest taki sam. Książka uczy dzieci empatii i tolerancji wobec inności. Historia o smoku Płomyczku jest dobrym przykładem do podjęcia z dzieckiem rozmowy na temat odmienności i wyjątkowości każdego z nas. Warto z dziećmi o tym rozmawiać, zanim spotkają się z podobną sytuacją w prawdziwym życiu. Żeby uniknąć naturalnych, ale czasem przykrych pytań w stylu: Mamo, a czemu ta dziewczynka ma zeza? Dzięki temu kiedy spotkają osobę na wózku inwalidzkim lub z innym kolorem skóry czy jakąkolwiek inną odmiennością, będą wiedziały, żeby takiej osobie nie dokuczać. A przynajmniej taka mam nadzieje.

Kto powinien zapoznać się z historią smoka bez skrzydeł? Tak naprawdę to wszyscy. Przede wszystkim dzieci, którym chce poprzez nią przekazać, że są kochane takie, jakimi są. Książka uczy dzieci empatii i akceptacji. "Inny nie znaczy gorszy" - mówi mama Płomyczka. Książki o smoku Płomyczku mają także wartość bajkoterapeutyczną. Dzieci utożsamiają się z problemem emocjonalnym, jaki przeżywa Płomyczek, a jego wyzwania pomagają dziecku zaakceptować rzeczywistość, i znaleźć sposoby postępowania w danej sytuacji, by się z nim uporać.

Czy pojawią się kolejne części książki? Tak, już niedługo pojawi się trzecia część pt. Płomyczek i Stokrotka.

Wyjątkowy smok Płomyczek