portalparentingowy.pl
Viola Piróg

fot. materiały prasowe

Historia smoka bez skrzydeł. Wywiad z autorką książki "Wyjątkowy smok Płomyczek"

8 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Wioleta Piróg to autorka książki "Wyjątkowy smok Płomyczek". Stworzona przez nią historia wprowadza dzieci w problem niepełnosprawności, a także uczy je empatii i akceptacji. Dla naszego portalu autorka zgodziła się opowiedzieć więcej o swojej książce.

Marta Kulik, portalparentingowy.pl: Dlaczego bohaterem książki jest smok?
Wioleta Piróg, autorka książki "Wyjątkowy smok Płomyczek": Ponieważ problem, jaki w niej poruszam, jest bardzo trudny. Pokazany jednak w bajkowy sposób i poprzez nierealnego bohatera staje się bardziej przystępny dla dzieci. Smok bez skrzydeł sam w sobie jest metaforą. Można pomyśleć, że nie jest idealny, nie ma skrzydeł i nie potrafi latać, a mimo to jest fajnym bohaterem. Dzieci go uwielbiają i to największa wartość tej książki.
Poza tym mamy tutaj motyw "podciętych skrzydeł". Los podciął Płomyczkowi skrzydła, ale on się nie poddał. Duża zasługa leży tutaj po stronie jego rodziców, którzy go wspierają i w niego wierzą. Chociaż sami także na początku byli załamani. Motywem przewodnim w tej opowieści jest miłość, która wszystko przezwycięża.

Pomabajki

Tylko u nas: czym jest bajkoterapia? Rodzice powinni wiedzieć, nauczycielka wyjaśnia

CZYTAJ DALEJ


Jak brak skrzydeł wpływa na bohatera?
Płomyczek jest szczęśliwym smokiem pomimo tego, ze nie ma skrzydeł, ponieważ wychowuje się w atmosferze miłości i akceptacji. Dopiero kiedy rówieśnicy śmieją się z niego, zaczyna być mu smutno. To pokazuje, że w dużej mierze od nas zależy, jak czują się inni, że często powodem cierpienia nie jest sama odmienność czy niepełnosprawność, ale to jak taką osobę traktują inni. Dlatego tak ważna jest akceptacja przez samego siebie i przez innych.
Płomyczek jest oczywiście także smutny z tego powodu, że wszystkie smoki latają, a on nie, ale nie załamuje się, tylko odnajduje w sobie inną umiejętność i pasje, która daje mu radość. Książka pokazuje, że mimo ograniczeń i przeciwności możemy być szczęśliwi.


Jakie przesłanie niesie historia Płomyczka?
Przesłanie jest takie, ze nie każdy z nas jest taki sam. Książka uczy dzieci empatii i tolerancji wobec inności. Historia o smoku Płomyczku jest dobrym przykładem do podjęcia z dzieckiem rozmowy na temat odmienności i wyjątkowości każdego z nas. Warto z dziećmi o tym rozmawiać, zanim spotkają się z podobną sytuacją w prawdziwym życiu. Żeby uniknąć naturalnych, ale czasem przykrych pytań w stylu: Mamo, a czemu ta dziewczynka ma zeza? Dzięki temu kiedy spotkają osobę na wózku inwalidzkim lub z innym kolorem skóry czy jakąkolwiek inną odmiennością, będą wiedziały, żeby takiej osobie nie dokuczać. A przynajmniej taka mam nadzieje.


Kto powinien zapoznać się z historią smoka bez skrzydeł?
Tak naprawdę to wszyscy. Przede wszystkim dzieci, którym chce poprzez nią przekazać, że są kochane takie, jakimi są. Książka uczy dzieci empatii i akceptacji. "Inny nie znaczy gorszy" - mówi mama Płomyczka.
Książki o smoku Płomyczku mają także wartość bajkoterapeutyczną. Dzieci utożsamiają się z problemem emocjonalnym, jaki przeżywa Płomyczek, a jego wyzwania pomagają dziecku zaakceptować rzeczywistość, i znaleźć sposoby postępowania w danej sytuacji, by się z nim uporać.


Czy pojawią się kolejne części książki?
Tak, już niedługo pojawi się trzecia część pt. Płomyczek i Stokrotka.

Wyjątkowy smok Płomyczek

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Joanna Opozda pokazała pokój dla dziecka. Przez przypadek zdradziła za dużo

  • Nie pozwala nikomu całować swojego dziecka. Powód może Was zaskoczyć

  • Czesała córkę i nagle zamarła. Błyskawicznie zawiozła 13-latkę do lekarza

Cofnijmy się do przeszłości. Jak dobrze znasz się na bajkach?

Pytanie 1 z 3

W jakiej bajce główną bohaterką jest Tosia?Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >

Dziecko

4 pytania, które powinna zadać sobie każda kobieta planująca dziecko

Czytaj więcej >