portalparentingowy.pl
Ile powinien jeść noworodek? Jak często karmić dziecko?

unsplash.com/Zach Lucero

Ile powinien jeść noworodek? Jak często karmić dziecko?

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Sylwia Fiutkowska

Udostępnij:

Wiele mam tuż po urodzeniu dziecka zastanawia się jak dużą ilość pokarmu i w jakich odstępach czasu powinny podawać maluszkowi. Warto pamiętać, że po przyjściu na świat noworodek ma żołądek większości jego piąstki, dlatego nie może najadać się na zapas, p

Karmienie, obok wydalania i spania, to jedna z najważniejszych czynności fizjologicznych małego organizmu. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się ile czasu w praktyce powinny trwać te czynności. W dużej mierze odpowiedź na to pytanie idealnie zobrazuje sama pociecha. Noworodek powinien przyjmować tyle pokarmu, na ile ma ochotę. O tym, że jest głodny sam poinformuje rodziców, poprzez: niespokojne ruchy, płaczliwość, wiercenie się, cmokanie ustami, wkładanie rączek do buzi i uporczywe kręcenie główką w poszukiwaniu piersi, gdy jest na rękach u mamy. W pierwszej dobie życia przyjęty pokarm zazwyczaj wystarcza mu na dłuższy okres czasu, jednakże w kolejnej dobie maluszka już trudniej będzie oderwać od piersi. Karmienie piersią sprzyja wytwarzaniu istotnej więzi mamy z dzieckiem, a dodatkowo pobudza proces laktacji. W celu uniknięcia kryzysu laktacyjnego należy jak najczęściej przystawiać malucha do piersi. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym, które jest bardziej sycące, jego zapotrzebowanie będzie się nieco różnić, zatem częstotliwość przyjmowania pokarmów będzie zależała od sposobu karmienia i zapotrzebowania kalorycznego malucha.

Ile powinien jeść noworodek?

Przyjmuje się, że w pierwszych tygodniach życia noworodek powinien jeść około dziecięciu razy na dobę zarówno w ciągu dnia, jak i w porze nocnej. Jego porcja dzienna powinna wynosić od 90 do 95 kalorii na kilogram masy ciała w ciągu doby. Jednakże w pierwszych dniach życia maluszek przyjmuje zazwyczaj od sześciu do siedmiu mililitrów mleka w trakcie jednego karmienia, w związku z czym może dojść u niego do obniżenia masy urodzeniowej o dziesięć procent. Aczkolwiek jest to zupełnie naturalna sytuacja, która nie powinna niepokoić rodziców. Na początku brzdąc będzie przyjmował mniej pokarmu, jednak już w drugiej dobie życia zwiększy się jego zapotrzebowanie na wartości kaloryczne, zatem trudniej będzie go odciągnąć od piersi. Po kilku dniach sytuacja sama się unormuje. Już w trzeciej dobie życia maluch będzie przyjmował od 20 do 27 mililitrów mleka w czasie jednego karmienia, zaś w piątej od 45 do 60 mililitrów. Po upływie tygodnia maluch powinien w ciągu jednego posiłku spożywać 70 mililitrów mleka, z kolei po upływie dwóch – 100 mililitrów i więcej. W ciągu pierwszego miesiąca brzdąc będzie wypijał około 600 - 700 mililitrów dziennie.

W przypadku karmienia piersią trudno jest określić, jaką ilość pokarmu przyjął noworodek, jednakże maluch sam zasygnalizuje, gdy będzie już najedzony. Po zakończeniu karmienia sam oddali się od piersi, która stanie się miękka, odwróci lekko główkę i spokojnie zaśnie u mamy na rękach. Jeżeli prześpi kilka godzin, regularnie będzie moczył (6 – 8 razy na dobę) oraz brudził pieluszki (2 – 4 razy dziennie), a także przybierał na wadze to znaczy, że wszystko jest w normie, a sam brzdąc jest odpowiednio najedzony. Początkowo stolec malucha może być dość rzadki, jednakże z czasem zrobi się gęściejszy.

U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym łatwiej jest ocenić, ile pokarmu spożył noworodek. Wystarczy obliczyć, jaka ilość mleka została w butelce po karmieniu, a następnie zsumować wszystkie ilości z całego dnia. W pierwszym tygodniu życia maluch powinien spożywać od 30 do 60 mililitrów mleka, w drugim od 70 do 80 mililitrów, w trzecim od 80 do 90 mililitrów, zaś pod koniec pierwszego miesiąca dawka powinna wynosić od 90 do 110 mililitrów na dobę.

Jak często karmić noworodka?

Maluch powinien być karmiony tak często, jak tego potrzebuje zarówno, gdy jest karmiony mlekiem mamy, jak i tym modyfikowanym. Przeważnie w przypadku karmienia piersią powinno mieć to miejsce od ośmiu do dwunastu razy na dobę, z uwzględnieniem odpowiednich przerw pomiędzy posiłkami. Nie zaleca się mniejszej ilości karmienia w ciągu doby niż osiem. W ciągu dnia brzdąc powinien jeść maksymalnie co trzy godziny (zaleca się przyjmowanie pokarmu co półtorej godziny do dwóch), zaś w nocy co około cztery. Na początku życia mama może mieć wrażenie, że noworodek ciągle domaga się piersi. Wynika to z faktu, że taki malec nie ma jeszcze wypracowanej techniki ssania, w związku z czym przyjmowanie posiłku może trwać krótko. Przeważnie jest to około 20 minut, po 10 na każdą pierś. Jednakże, w ciągu kilku najbliższych dni sytuacja sama się ustabilizuje i maluch będzie przyjmował większe ilości pokarmu w czasie jednego karmienia, która wystarczy mu na dłuższy okres czasu.

Brzdąc karmiony mlekiem modyfikowanym nie potrzebuje tak często przyjmować pokarmu, ponieważ mieszanka, którą przyjmuję jest wzbogacona dużą ilością potrzebnych składników mineralnych, w związku z czym maluch w ciągu jednego karmienia otrzymuje większą ilość wartości kalorycznych. Co więcej, mleko modyfikowane jest dłużej trawione w organizmie malucha, dlatego przerwy pomiędzy posiłkami również powinny być odpowiednio dłuższe. Brzdąca powinno karmić się siedem razy dziennie, co około trzy lub cztery godziny. Na każdym opakowaniu powinna być określona dzienna dawka, jaką powinien przyjmować noworodek. Jednakże, tak jak w przypadku maluchów karmionych piersią, w pierwszych dniach życia maluch będzie przyjmował mniejsze ilości pokarmu w mniejszym odstępie czasowym. Także w tym przypadku sytuacja sama powinna się unormować w ciągu najbliższych dni.

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >