Jak chronić dzieci w gorące dni?
Gdy mija zima, a za oknem robi się coraz cieplej, rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na nawodnienie dzieci. Zbliżające się upały, chociaż sprzyjają zabawom na zewnątrz, jednocześnie stwarzają spore zagrożenie dla dzieci. Jak chronić pociechy, by nie doszło do udaru słonecznego?
Jak chronić dzieci w upalne dni?
Nawodnienie
Objawy udaru słonecznego u dzieci
Temperatura przekraczająca 23-24 stopnie niewątpliwie powinna być znakiem dla rodziców, by zwrócili większą uwagę na zachowanie dzieci. Jeżeli dojdzie do przegrzania, samopoczucie malucha może zacząć gwałtownie się pogarszać, a w najgorszym przypadku może dojść do udaru słonecznego. Jak go rozpoznać i jak mu zapobiegać?
Jak chronić dzieci w upalne dni?
Trudno zaprzeczyć, że po mroźnej zimie wzrosty temperatury cieszą zarówno starszych, jak i młodszych. Należy jednak pamiętać, że właśnie podczas tych najbardziej upalnych dni, powinniśmy mieć wzmożoną czujność i dbać o swoje zdrowie.
Jak mogą zrobić ro rodzice zarówno niemowląt, jak i nieco starszych dzieci? Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie, dlatego warto podawać płyny maluchowi nawet wtedy, gdy się o nie nie upomina. Chociaż najlepszym wyborem jest woda mineralna, można podawać również herbatę czy soki (bez dodatku cukru).
Dzieci szybciej niż dorośli ulegają oparzeniom słonecznym, dlatego należy również pamiętać o smarowaniu jego skóry kremem z filtrem 50 przeznaczony dla dzieci około 20-30 minut przed wyjściem z domu, szczególnie w godzinach między 11 a 15, gdy promienie słoneczne są najintensywniejsze.
Istotna jest również dbałość o higienę - w upale dni dobrym rozwiązaniem jest częsta kąpiel i zmienianie pieluszki malucha. Ważne jest także nakrycie głowy pociechy.
Objawy udaru słonecznego
Jeżeli rodzic zapomni o wymienionych wcześniej czynność lub te okażą się mało skuteczne, u dziecka może dojść do przegrzania, a nawet do udaru słonecznego. Jak go rozpoznać?
Objawy udaru słonecznego:
bóle głowy,
zawroty głowy,
zaczerwienienie i poparzenia skóry,
ogólny niepokój,
wycieńczenie organizmu, apatyczność,
płacz,
nudności i wymioty,
brak potliwości.
W przypadku zaobserwowania podobnych objawów u dziecka należy jak najszybciej udać się z nim w chłodne miejsce, a w kryzysowej sytuacji - koniecznie skontaktować się z lekarzem.
Źródło: poradnikzdrowie