portalparentingowy.pl
Jak chronić przed udarem słonecznym

unsplash.com/Łukasza Michała

Jak chronić dzieci w gorące dni?

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Gdy mija zima, a za oknem robi się coraz cieplej, rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na nawodnienie dzieci. Zbliżające się upały, chociaż sprzyjają zabawom na zewnątrz, jednocześnie stwarzają spore zagrożenie dla dzieci. Jak chronić pociechy, by nie doszło do udaru słonecznego?

 • Jak chronić dzieci w upalne dni?

 • Nawodnienie

 • Objawy udaru słonecznego u dzieci

Temperatura przekraczająca 23-24 stopnie niewątpliwie powinna być znakiem dla rodziców, by zwrócili większą uwagę na zachowanie dzieci. Jeżeli dojdzie do przegrzania, samopoczucie malucha może zacząć gwałtownie się pogarszać, a w najgorszym przypadku może dojść do udaru słonecznego. Jak go rozpoznać i jak mu zapobiegać?

Jak chronić dzieci w upalne dni?

Trudno zaprzeczyć, że po mroźnej zimie wzrosty temperatury cieszą zarówno starszych, jak i młodszych. Należy jednak pamiętać, że właśnie podczas tych najbardziej upalnych dni, powinniśmy mieć wzmożoną czujność i dbać o swoje zdrowie.

Jak mogą zrobić ro rodzice zarówno niemowląt, jak i nieco starszych dzieci? Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie, dlatego warto podawać płyny maluchowi nawet wtedy, gdy się o nie nie upomina. Chociaż najlepszym wyborem jest woda mineralna, można podawać również herbatę czy soki (bez dodatku cukru).

Dzieci szybciej niż dorośli ulegają oparzeniom słonecznym, dlatego należy również pamiętać o smarowaniu jego skóry kremem z filtrem 50 przeznaczony dla dzieci około 20-30 minut przed wyjściem z domu, szczególnie w godzinach między 11 a 15, gdy promienie słoneczne są najintensywniejsze.

Istotna jest również dbałość o higienę - w upale dni dobrym rozwiązaniem jest częsta kąpiel i zmienianie pieluszki malucha. Ważne jest także nakrycie głowy pociechy.

Objawy udaru słonecznego

Jeżeli rodzic zapomni o wymienionych wcześniej czynność lub te okażą się mało skuteczne, u dziecka może dojść do przegrzania, a nawet do udaru słonecznego. Jak go rozpoznać?

Objawy udaru słonecznego:

 • bóle głowy,

 • zawroty głowy,

 • zaczerwienienie i poparzenia skóry,

 • ogólny niepokój,

 • wycieńczenie organizmu, apatyczność,

 • płacz,

 • nudności i wymioty,

 • brak potliwości.

W przypadku zaobserwowania podobnych objawów u dziecka należy jak najszybciej udać się z nim w chłodne miejsce, a w kryzysowej sytuacji - koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Źródło: poradnikzdrowie

Weronika WasiakAutor

Interesuję się zdrowym żywieniem, dziennikarstwem i psychologią. Najważniejsze w życiu są dla mnie relacje międzyludzkie i odkrywanie tego, co nieznane. Cenię sobie pozyskiwanie nowych doświadczeń. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adr

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Znamy orientacyjny termin szczepień dla dzieci w wieku 5-12 lat. Rzecznik MZ przekazał najnowsze wieści

Czytaj więcej >
Niebezpieczne rośliny

Zdrowie

Niebezpieczne rośliny z naszego otoczenia. Rodzice powinni być uważni

Czytaj więcej >
trujące rośliny

Zdrowie

Rośliny trujące, na które powinny uważać dzieci

Czytaj więcej >
zespół angelmana

Zdrowie

Na czym polega zespół Angelmana?

Czytaj więcej >
panga

Zdrowie

Ryba, jakiej nie należy podawać dziecku. Jest bardzo szkodliwa

Czytaj więcej >
Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >