portalparentingowy.pl Dziecko Jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc?
pixabay.com

Jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc?

23 marca 2022
Autor tekstu: Martyna Trębacz

Dlaczego dzieci nie śpią w nocy?

Dzieci  przez pierwsze miesiące życia budzą się w nocy regularnie na karmienie. Często jednak stan ten trwa dłużej, niż życzyliby sobie tego rodzice, dlatego ważne jest, aby nauczyć maluchy przesypiać całe noce. Aby mogło to się udać, warto zastanowić się nad tym, jakie są przyczyny przerywanego snu dziecka. Bardzo często powodem jest głód malucha, zwłaszcza, jeśli organizm przyzwyczaił się do pobudek na karmienie. O ile jednak karmienie w nocy 9 miesięcznego dziecka można uznać za uzasadnione, to uważa się, że dzieci powyżej 12 miesiąca powinny już przesypiać całe noce, bez potrzeby karmienia. Aby mogło się to udać, warto skorzystać z kilku metod, które pozwolą nauczyć malucha przesypiania całej nocy.

Kiedy należy zacząć uczyć dziecko przesypiać całą noc?

O ile noworodki domagają się karmienia co około 3 godziny, wliczając w to także noce, to starsze dzieci nie muszą jeść w nocy. Niektóre dzieci są gotowe na tą zmianę już w okolicach 6 miesiąca, inne potrzebują nieco więcej czasu. Często maluchy mogą przesypiać całe noce między 9, a 12 miesiącem życia. Dlatego z fizjologicznego punktu widzenia, dopiero roczne dziecko jest w pełni gotowe na tę rewolucję i wtedy wręcz niewskazane jest nocne karmienie. Oczywiście należy pamiętać, że każde dziecko jest inne, a także nie da się przewidzieć każdej sytuacji, dlatego od każdej reguły zdarzają się wyjątki. Nawet dzieci, które wcześnie zaczęły przesypiać noce bez karmienia, czasem będą się budziły. Zwłaszcza, że czas oduczania nocnego karmienia może pokrywać się z ząbkowaniem albo przeziębieniem, a wtedy trzeba być przygotowanym na nocne pobudki.

W przypadku karmienia nocą ważne jest także czy dziecko jest karmione piersią czy też mlekiem modyfikowanym. W przypadku karmienia piersią nie ma potrzeby oduczania dziecka, o ile oczywiście nie zajdzie taka potrzeba ze strony matki. W takim wypadku można poczekać na moment, gdy dziecko samo zdecyduje o odejściu od nocnych karmień. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bo często dzieje się to dopiero po kilku latach. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym. W takiej sytuacji zaleca się, aby stopniowo odchodzić od nocnych karmień w momencie, gdy dziecko będzie już miało pierwsze ząbki. Pozwoli to na zachowanie higieny jamy ustnej u malucha, które poprzez nocne karmienie mlekiem z proszku jest narażone na powstawanie próchnicy.

Jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc?

Aby nauczyć dziecko przesypiać całą noc potrzeba nie lada cierpliwości, wytrwałości i spokoju. Często zdarza się, że pierwsze próby kończą się niepowodzeniem, dlatego tak ważne jest odpowiednie nastawienie i dużo cierpliwości. Trudno wymagać od dziecka aby z łatwością zasypiało i nie budziło się w nocy, jeśli wieczorem, gdy zbliża się pora snu, są pobudzane różnymi bodźcami, takimi jak zabawy czy przebywanie w dużej grupie osób. Dziecko potrzebuje wyciszenia, w przeciwnym razie będzie za bardzo ożywione i nie będzie w stanie szybko usnąć. Pomocne może okazać czytanie bajek, głaskanie czy słuchanie kołysanki. Dzięki powtarzającym się czynnościom wykonywanym zawsze przed zaśnięciem maluch nauczy się, że nieubłaganie zbliża się pora snu.

Jednym z najczęstszych powodów nocnych pobudek jest głód, dlatego tak ważne jest karmienie. Świetnym sposobem, aby nauczyć dziecko nawyku przesypiania całej nocy, bez budzenia się, jest karmienie przez sen. W ten sposób można nakarmić je zanim się rozbudzi i następnie odłożyć spokojnie do łóżeczka. Aby zmniejszyć ryzyko budzenia się w nocy z powodu głodu, należy także zadbać o to, aby maluch jadł więcej i częściej w ciągu dnia. W ten sposób również będzie łatwiej nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

Bardzo ważne jest także odpowiednia reakcja w sytuacji, gdy dziecko budzi się w nocy i chce się bawić. W takim przypadku nie należy ulegać maluchowi, ani tym bardziej nie wolno zachęcać dziecka do dalszej zabawy. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej nie rozmawiać z dzieckiem, a jedynie szeptem zanucić kołysankę i pokołysać do snu, nie włączając przy tym światła. Jeśli to nie pomoże, warto sprawdzić czy przyczyną pobudki nie jest pełna pielucha. Początkowo może być trudno nie ulec pokusie zabawy z dzieckiem w nocy, jednak dzięki konsekwencji z czasem uda się nauczyć malucha odróżniania nocy od dnia i tym samym ułatwić mu (i rodzicom) przesypianie całej nocy.

Obserwuj nas w
autor
Martyna Trębacz

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy