portalparentingowy.pl
przyjaźń

fot. Meruyert Gonullu z Pexels, canva.com

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

5 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Dzisiaj 5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Warto z tej okazji przybliżyć dzieciom ten temat. Podpowiadamy, jak rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności.

"Mamo, dlaczego to dziecko tak dziwnie wygląda?", "Dlaczego ta dziewczynka nie umie chodzić?", "Dlaczego ten chłopiec tak dziwnie mówi?". To tylko niektóre z pytań, jakie mogą paść z ust dziecka. To normalne, że dzieci są ciekawe, dlatego warto z nimi na te tematy rozmawiać i uświadamiać, że wszyscy się różnimy, ale każdy z nas tak samo zasługuje na życzliwość i uśmiech drugiego człowieka.

Bądź otwarty i okazuj szacunek

Obchodzony 5 maja Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych jest świetną okazją do porozmawiania na ten temat z dziećmi. Jednak często nawet dorośli nie za bardzo wiedzą, jak się wobec takich osób zachować, a co dopiero przekazać odpowiednio wiedzę na ten temat dzieciom.

Pedagożka Anna Chrzanowska w swoim podcaście na Facebooku podkreśla, że dzieci są bacznymi obserwatorami i biorą przykład z dorosłych. Dlatego bardzo ważne, aby przede wszystkim sami rodzice byli otwarci i okazywali szacunek, jeżeli chcą nauczyć tego swoje pociechy.

Jak rozmawiać z dziećmi o niepełnosprawności?

Rozmawiając z dziećmi o niepełnosprawności, staraj się przekazywać informację tak, aby sprzyjać integracji z osobą z niepełnosprawnością. Staraj się unikać skrótowych odpowiedzi typu: "Ten chłopiec jest chory", ponieważ mogą one prowadzić do zdystansowania się dziecka.

Przekazując dziecku informacje, nie używaj naukowych terminów. Staraj się mówić jak najbardziej zrozumiale dla dziecka, ale jednocześnie unikaj infantylnych zwrotów. Twój komunikat powinien być prosty i zrozumiały.

Każdy człowiek jest inny

Wytłumacz dziecku, że każdy człowiek jest inny. Różnimy się miedzy sobą kolorem skóry, umiejętnościami czy zainteresowaniami. Tak samo jest z niepełnosprawnością. To, że ktoś nie widzi albo nie chodzi, jest po prostu kolejną cechą, która sprawia, że różnimy się między sobą.

Rozmawiając z małym dzieckiem o niepełnosprawności, nie musisz zagłębiać się w szczegóły. Maluch prawdopodobnie nie będzie jeszcze gotowy, aby o nich usłyszeć. Prawdopodobnie też nie będzie nimi po prostu zainteresowany.

Tych słów nie używaj

Bardzo ważne w rozmowie z dzieckiem o niepełnosprawności jest nieużywanie słów nacechowanych negatywnie. Staraj się unikać słów, takich jak:

  • kaleka

  • ślepy

  • głuchy

  • inwalida

  • upośledzony

Wyrażenia te były kiedyś powszechnie używane, jednak obecnie mogą stanowić obelgę i być używane wyłącznie w celu dokuczenia komuś, podkreślając jego życiową nieporadność, a nie ze względu na stan zdrowia. Dlatego całkowicie powinno się zrezygnować z ich używania. Staraj się również nie używać określenia "normalny", mówiąc o zdrowych dzieciach i dorosłych.

Podkreślaj cechy wspólne

Staraj się podkreślać cechy wspólne, a nie różnice. Wyjaśnij, że osoby z niepełnosprawnościami są takie same jak my, tylko np. pewne czynności wykonują inaczej.

Pomóż dostrzec dziecku możliwości osoby z niepełnosprawnościami, pokazując np. koszykarza, który jeździ na wózku, lub pięknie grającego pianistę, który jest niewidomy.

Bo niepełnosprawność nie stoi na przeszkodzie do wykonywania różnych aktywności i warto zwrócić na to uwagę dziecka – wyjaśnia pedagożka, Anna Chrzanowska.

"Każdy z nas jest inny, ale nigdy gorszy"

Anna Chrzanowska radzi także, aby uczyć dziecko szacunku empatii i tolerancji poprzez dawanie przykładu. Aby starać się, być wzorem do naśladowania dla swojej pociechy, która jest uważnym obserwatorem, a rodzic jest dla niego autorytetem. Możesz pokazać dziecku, jak pomóc czy jak zaproponować pomoc osobie z niepełnosprawnością w danej sytuacji.

Nie bądź obojętny, kiedy zobaczysz, że komuś dzieje się krzywda i wyjaśniaj maluchowi zjawiska, które są dla niego nieznane. Warto w rozmowie o niepełnosprawności wykorzystać także książki i bajki, które mogą być idealnym wprowadzeniem do rozmowy i pomogą mu lepiej zrozumieć sytuację osoby z niepełnosprawnością.

Pamiętaj, że rozmawiając z dzieckiem o niepełnosprawności w sposób pozytywny, rzeczowo, ono przyjmie, że każdy z nas jest inny, ale nigdy gorszy. Że świat jest różnorodny... – radzi nauczycielka.

Zobacz podcast:7 rzeczy, których rodzice zabraniają dzieciom. Popełniają gigantyczny błąd

“Zostaw to, bo się skaleczysz!”, “Uważaj, bo spadniesz!” “Nie ruszaj, bo się pobrudzisz”... Takie słowa często rodzice kierują do swoich dzieci. Czasem jednak ich troska jest nadmierna i zapominają o tym, że dziecko po prostu potrzebuje poznawać swoje możliwości i ograniczenia, aby się rozwijać.

Zobacz galerię >

Połóg - czy wiesz co dzieje się w ciele kobiety po porodzie?

Pytanie 1 z 5

Ile zazwyczaj trwa połóg?

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

  • Ile wypada wrzucić do koperty na Komunię? Chrzestni mogą się zdziwić

  • Coraz więcej przypadków zapalenia wątroby u dzieci w Europie i USA. Źródło zachorowań nadal nie jest jasne

  • ZUS przyjmuje już wnioski o RKO od uchodźców z Ukrainy

Źródło: youtube.com, pfron.org.pl, helpik24.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >

Dziecko

4 pytania, które powinna zadać sobie każda kobieta planująca dziecko

Czytaj więcej >