portalparentingowy.pl Dziecko Jak prać ubranka maluszka w stylu eko?
fot. Vera Kornienko, canva.com

Jak prać ubranka maluszka w stylu eko?

16 marca 2022
Autor tekstu: Redaktor Redaktor

Wiele domowych czynności, które wykonujemy na co dzień, ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie stanowią silne chemiczne detergenty. Znamy również konsekwencje nadmiernego zużycia wody.

Okazuje się zatem, że nawet poprzez odpowiednie pranie dziecięcych ubranek możemy korzystnie wpłynąć na ekosystem! Jak więc efektywnie czyścić ubranka maluszka w stylu eko?

Jak często prać ubranka dzieci?

Podstawą ekologicznego podejścia jest konieczność przeanalizowania swoich nawyków. Jeśli zatem robimy pranie kilka razy dziennie, to zastanówmy się, czy nie możemy zredukować tej liczby na przykład do jednego prania. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy prać tylko te ubrania, które są wyraźnie poplamione — nic się nie stanie, jeśli maluszek założy dwa dni z rzędu te same spodnie czy sweterek. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko ma chodzić w brudnych ubraniach, warto jednak przyjrzeć się, co wrzucamy do kosza na pranie i dokonać pewnej korekty.

Karolina Filipiak, ekspertka z ekobazaru Arkana Smaku, podpowiada: „Pamiętajmy także, by włączać pralkę tylko wtedy, gdy jest pełna, aby niepotrzebnie nie marnować wody oraz prądu. Aby dozbierać pełny bęben, możemy nawet połączyć różne kolory, mocząc wcześniej ubranka w roztworze z domowego octu. Taka mikstura — w proporcjach 1 szklanka octu na 5 litrów wody — zatrzyma nasze kolory na dłużej”.

Optymalna temperatura prania

Często odruchowo wszystkie ubranka pierzemy w wysokiej temperaturze, choć można je z powodzeniem wyprać w 40 czy nawet 30 stopniach. Tymczasem pranie w niskich temperaturach jest ekologiczne i pozwala zaoszczędzić prąd oraz nie niszczy kolorów i nie uszkadza włókien. Dlatego, jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierajmy ekologiczne programy piorące charakteryzujące się niskim zużyciem energii i optymalną dla danego rodzaju tkanin temperaturą.

Czy pranie ręczne jest eko?

Pranie ręczne to świetne rozwiązanie, gdy chcemy szybko wyczyścić lub odświeżyć kilka ubrań. Szczególnie że podczas takiego prania zużyjemy mniej wody, prądu i detergentów. Obecnie w sklepach można zamówić wiele ciekawych i naturalnych preparatów do ręcznego prania dziecięcych ubranek. Do dyspozycji mamy: proszki do prania dla dzieci płyny do prania dla dzieci płatki mydlane szare mydła orzechy piorące

„Wybór danego produktu powinien być uzależniony od rodzaju pranych ubrań oraz wieku dziecka. Płatki mydlane i szare mydło delikatnie odświeżą dziecięcą odzież, orzechy piorące skutecznie usuną tłuszcz, a proszki i płyny poradzą sobie z wyjątkowo uporczywymi plamami powstałymi w trakcie jedzenia” — dodaje Karolina Filipiak z ekologicznego centrum Arkana Smaku.

Szukając ekologicznych i oszczędnych rozwiązań, warto rozważyć także przygotowanie własnego proszku do prania z dobrych jakościowo składników.

Jak zrobić domowy proszek do prania?

Jeśli chcemy prać ubrania naszych maluszków w stylu eko, nie kupujmy gotowych proszków, tylko przygotujmy własny w pełni ekologiczny detergent. W tym celu można wykorzystać popularne produkty codziennego użytku: ocet soda oczyszczona płatki mydlane sok z cytryny sól morska olejki eteryczne

Są to substancje, które nie zanieczyszczają środowiska, a jednocześnie sprawnie usuwają plamy z ubranek. Ponadto ubranka prane w naturalnych detergentach nie tracą kolorów, długo zachowują świeżość oraz nie podrażniają wrażliwej skóry dziecka.

Co więcej, zastosowanie proponowanych substancji w odpowiednich proporcjach i w połączeniu z odrobiną ciepłej wody pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jest to zatem świetny sposób na ekologiczne i bezpieczne pranie dziecięcych ubranek.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor Redaktor

Red.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy