portalparentingowy.pl
Jak ubierać niemowlę latem?

unsplash.com/ Michał Bar Haim

Jak ubierać niemowlę w upalne dni?

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Kiedy dni stają się coraz cieplejsze, świeżo upieczeni rodzice zachodzą w głowę, jak ubierać niemowlę. Co założyć, by nie było mu za zimno ani za gorąco? Wielu mylnie stwierdza, że nawet przy blisko 30-stopniowych upałach niemowlaka powinno się ciepło ubrać, by nie było mu zbyt zimno. Czy tak rzeczywiście powinni robić?

  • W co ubierać niemowlę w gorące dni?

  • Jak zapobiegać przegrzaniu?

  • O czym pamiętać w trosce o bezpieczeństwo dziecka?

Chociaż wyższe temperatury sprzyjają spędzaniu czasu z dziećmi na dworze, dla niektórych upał oznacza niemałe utrapienie. W tym czasie dorośli chętnie zrzucają z siebie nadmiar ubrania, ale jak w takie dni postępować z kilkutygodniowymi czy kilkumiesięcznymi dziećmi? Czy je również powinno się ubierać w krótkie spodenki czy też body?

Jak ubierać niemowlę w gorące dni?

Najważniejszą rzeczą, o której powinni pamiętać świeżo upieczeni rodzice to to, że w upalne dni, jeżeli temperatura zbliża się do 30 stopni, nie ma potrzeby, by ubierać niemowlę w kilka warstw.

W momencie, gdy starsze dzieci czy dorośli paradują w krótkich szortach i koszulkach na ramiączkach, a maluszek zostanie ubrany w długie spodenki i body z długim rękawem, może dojść do przegrzania. Nawet dla kilkutygodniowego dziecka w zupełności wystarczy jedna warstwa - np. body czy rampers, czyli pajacyk z krótkim rękawem.

By zapewnić maluszkowi większy komfort przebywania na świeżym powietrzu, warto zadbać o dobrej jakości, przewiewne ubranka. Syntetyczne mogą doprowadzić do podrażnień, otarć, a nawet odparzeń skóry.

Aby nie doszło do przegrzania wystarczy przykryć niemowlę cienką chustą lub pieluchą tetrową. Ważne jest także, by nie wystawiać malucha bezpośrednio na promienie słoneczne - daszek wózka powinien być podniesiony, a sam wózek najlepiej ustawiony w cieniu, ponieważ materiał nagrzewa się od słońca, a temperatura wewnątrz drastycznie zaczyna się podnosić.

Jak natomiast ubierać niemowlę w upalne dni, jeżeli zostajemy w domu? Wszystko zależy od tego, jaka panuje w nim temperatura. Jeśli jest ciepło i duszno - warto postawić na podobny zestaw, jak ten wymieniony wyżej. Jeżeli jednak jest nieco chłodniej niż na zewnątrz, wystarczy założyć dziecku jedną warstwę więcej lub body z długim rękawem i cienkie spodenki.

Jak uniknąć przegrzania?

Warto zaznaczyć, że mimo wszystko świeżo upieczeni rodzice powinni sprawdzać, czy dziecku nie jest zbyt ciepło lub zbyt zimno. Jak to zrobić? Wbrew temu, czego uczyły babcie, zimne rączki niekoniecznie świadczą o tym, że niemowlę potrzebuje kolejnej warstwy ubrań.

Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie jego karku - jeżeli jest chłodny to znak, że rodzice powinni przykryć maleństwo lub założyć mu dodatkową warstwę ubrań, jeśli jednak jest spocony powinni jedną warstwę ubranek zdjąć.

By uniknąć przegrzania w upalne dni należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, zarówno w przypadku malutkich, jak i starszych dzieci.

Źródło: 51015kids

Weronika WasiakAutor

Redaktor portalu Portalparentingowy.pl. Wcześniej byłam związana z pracą w portalu Pikio.pl, gdzie pełniłam funkcję redaktora. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Niemowlę

Czy dziecko może być uczulone na mleko matki? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >

Niemowlę

Czy niemowlę może odczuwać żałobę? Lista objawów

Czytaj więcej >

Niemowlę

Niebezpieczne wydarzenie podczas chrztu dziecka

Czytaj więcej >
Imię dla dziewczynki

Niemowlę

Nadała córce niepolskie imię. Przykre, wyśmiali ją "oryginalnie, ale nadal żenująco"

Czytaj więcej >
Kiedy chrzcić dziecko

Niemowlę

Kiedy najlepiej ochrzcić dziecko?

Czytaj więcej >
niemowlę

Niemowlę

Katar u noworodków. Czy kolor wydzieliny ma znaczenie?

Czytaj więcej >