Karta ruchów dziecka – czym jest i dlaczego warto się nią zainteresować?
pixabay.com
Jan Hylla - 25 Grudnia 2020

Karta ruchów dziecka – czym jest i dlaczego warto się nią zainteresować?

Wielkim przeżyciem i jedną z bardziej wyczekiwanych chwil podczas całej ciąży są pierwsze odczuwalne ruchy dziecka w brzuchu. Zwłaszcza dla pierworódki jest to ogromne przeżycie. Poza bagażem emocjonalnym, ocena ruchu płodu może mieć również wymiar praktyczny. Jaki? Jak badać ruchy płodu? Co to jest karta ruchów dziecka? Na te pytania, postaramy się odpowiedzieć.

Dlaczego warto liczyć ruchy dziecka?

Warto wiedzieć, że ocena ruchów dziecka jest najstarszym możliwym wyznacznikiem jego stanu. Jeśli ciężarna prowadzi kartę ruchów płodu może ona być pewnym wsparciem dla lekarza prowadzącego ciążę odnośnie tego, w jakim stanie jest maluch w brzuchu mamy. Metody oceny ruchów płodu mogą być zarówno jakościowe jak i ilościowe. Niemniej jednak należy pamiętać, że ocena stanu płodu na podstawie obserwacji jego ruchów stanowi ocenę subiektywną. Oceną obiektywną są badania prenatalne lub badanie USG, czyli takie, których wyniki nie są uzależnione od bądź co bądź nieprecyzyjnego aparatu jakim jest odczucie matki bądź ojca dziecka.

Żeby móc w ogóle rozpocząć liczenie ruchów dziecka, dobrzy byłoby wiedzieć, kiedy można się tego spodziewać. W przypadku kobiet będących w ciąży po raz pierwszy prawdopodobnie nastąpi to w okolicach połowy ciąży, czyli 20 tygodnia. Jeśli jednak ciężarna jest w kolejnej ciąży może nastąpić to znacznie wcześniej, bo zazwyczaj około 14 tygodnia ciąży a raczej nie później niż przed 18 tygodniem ciąży.

To jak jest z tą ruchliwością płodu?

Tak jak już wspomnieliśmy, ciężarne inaczej będą odczuwać ruchy dziecka i na pierwsze kopnięcie swojej pociechy niektóre z nich będą musiały czekać nawet do połowy ciąży. jeśli chodzi natomiast o dziecko w brzuchu mamy – cóż jego aktywność jest uzależniona od wielu czynników takich jak: jego rozmiar, siła mięśni, dostępne miejsce w macicy. O ile w 20 tygodniu ciąży ruchy dziecka będą częste, aczkolwiek nie będą specjalnie silne tak urosną w mocy około 32 tygodnia ciąży, aczkolwiek odbędzie się to kosztem częstotliwości. Do dużej aktywności maluszek lubi wrócić po 37tygodniu ciąży, mając już swój dobowy rytm. Zazwyczaj jest on zupełnie niezespolony z rytmem mamy, bo najwyższą aktywność dziecko wykazuje w godzinach wieczornych i nocnych (po 21:00 zazwyczaj do około 1 w nocy).

Metody liczenia ruchów dziecka

Jak już wspomnieliśmy ocena ruchów płodu może mieć charakter ilościowy, czyli ilość wyczuwalnych ruchów dziecka w określonym przedziale czasowym. Inną metodą jest ocena jakościowa polegająca na określeniu charakteru czy też mocy ruchów dziecka według prostej skali słabe ruchy/mocne ruchy. Za najbardziej popularną metodę liczenia ruchów dziecka uznaje się obecnie metodę Cardiff w której to zastosowanie znajduje właśnie karta ruchów dziecka. Ale po kolei.

Karta ruchów dziecka – metoda Cardiff

Metoda Cardiff to metoda ilościowa, w której ocenie podlega ilość zarejestrowanych przez matkę ruchów dziecka. Stosując tę metodę kobieta powinna liczyć i zapisywać na karcie ruchów dziecka wszystkie zarejestrowane ruchy pomiędzy godziną 9 rano a 9 wieczorem. W ciągu tego czasu, powinna ona zarejestrować 10 ruchów dziecka. Po zapisaniu 10tego ruchu przed upływem 12 godzin test można uznać za zakończony. Metoda zakłada zapisywanie aktywności malucha na specjalnej karcie ruchów. Co do zasady metodę stosuje się od 29 lub 30 tygodnia ciąży i w takiej formie można znaleźć większość wzorów kart w Internecie. Karta składa się z wykresu, gdzie oś pionowa to godziny w ciągu doby a oś pozioma do kolejne dni tygodnia. W tym wykresie zaznaczamy godzinę, o której nastąpiła 10 zarejestrowana aktywność ruchowa płodu, zapis stosujemy z dokładnością do 30 minut. Na przykład, jeśli ostatnie ruchy dziecka zarejestrowaliśmy o 18:15 to zaznaczamy obszar od 18:00 do 18:30. W przypadku gdy kobieta zarejestruje mniej niż 10 aktywności ruchowych dziecka wówczas na karcie ruchów zapisuje, ile ruchów zostało naliczone do godziny 21:00 (w dolnej części tabeli jest do tego osobna sekcja).

Jak należy interpretować wykres na karcie ruchów?

Co do zasady, krzywa powinna początkowo wzrastać, ponieważ dziecko będzie ruszać się coraz częściej, co spowoduje wcześniejsze zakończenie dziennego naliczania jego aktywności. Im bliżej do porodu, tym później będzie natomiast odczuwana ostatnia dzienna aktywność, ponieważ dziecko będzie mieć coraz mniej miejsca w macicy.

Są 2 przypadki, kiedy kobieta powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem

  • Gdy w ciągu dnia nie odczuje ani jednej aktywności dziecka
  • W ciągu 2 kolejnych dni liczba zarejestrowanych aktywności nie przekroczy 10

Można zaobserwować, że coraz rzadziej kobiety informowane są o tym, że warto prowadzić kartę ruchów dziecka, prawdopodobnie uznaje się, że obecne metody diagnostyczne dzięki swojemu zaawansowaniu wystarczą. Być może. Ale czy naprawdę warto rezygnować z tych podstawowych metod, często mogą stanowić one cenną wskazówkę, tego jak funkcjonowało dziecko w brzuchu mamy

Bibliografia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Cardiff

https://baby.nivea.pl/artykuly/karta-ruchow-dziecka-co-to-takiego-wzor-do-pobrania-336

https://www.mustela.pl/mustela-blog/jak-liczyc-ruchy-dziecka-i-dlaczego-nalezy-robic

https://parenting.pl/karta-ruchow-plodu

https://mamotoja.pl/liczenie-ruchow-dziecka-plan-liczenia-ruchow-do-druku,ruchy-dziecka-artykul,12237,r1p1.html

https://mamy-mamom.pl/jak-liczyc-ruchy-dziecka/

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News