portalparentingowy.pl
Pierwszy spacer

unsplash.com/ Jimmy Conover

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

19 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Narodziny pierwszego dziecka to dla świeżo upieczonych rodziców niemała życiowa rewolucja. Z biegiem czasu emocji nie brakuje, tym bardziej, gdy przychodzi im zrobić coś po raz pierwszy - pierwsza zmiana pieluszki, kąpiel, pierwsze karmienie czy... pierwszy spacer. Niezależnie od pory roku, rodzice często zastanawiają się, w jakim czasie po porodzie najlepiej udać się z maluchem na krótką wędrówkę.

Pierwszy spacer z noworodkiem to dla świeżo upieczonych rodziców zarówno bardzo ekscytujący, jak i stresujący moment. Jak się do niego przygotować? O czym pamiętać? I ile dni musi upłynąć od porodu?

Werandowanie

Jak opisuje portal Doz.pl, przed pierwszym spacerem warto jest zastosować tzw. werandowanie. Daje ono maluszkowi możliwość przystosowania się do nowego środowiska i nieco innej temperatury, co szczególnie ważne może okazać się zimą.

Na czym polega werandowanie? Rodzice powinni ubrać dziecko dokładnie tak, jak na spacer, a następnie w wózku przysunąć go jak najbliżej otwartego okna. Nieco później warto wystawiać wózek z maluszkiem na balkon lub na podwórko na ok 10 minut.

Należy pamiętać jednak, że choć werandowanie może być pomocne, nie jest niezbędne i rodzice bez obaw mogą je pominąć.

Kiedy na pierwszy spacer?

Niezależnie od tego, czy rodzice zdecydowali się na werandowanie czy też nie, wciąż niektórym sen z powiek może spędzać pytanie: Kiedy na pierwszy spacer?

Zimą może sprawa niecko się skomplikować, a padający śnieg czy bardzo niskie temperatury mogą uniemożliwić wyjście z noworodkiem na spacer nawet przez kilkanaście dni. Jeśli jednak nie ma ku temu żadnych przeciwskazań pogodowych, ani też lekarskich, malucha można zabrać na pierwszy spacer już 2-3 dni po porodzie latem, z kolei jesienią i zimą warto odczekać około tydzień, a niekiedy nawet dwa.

Warto również skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości świeżo upieczonych rodziców.

Co zabrać na spacer?

Jeżeli wiemy już, w jakim czasie od porodu można udać się na pierwszy spacer z dzieckiem, należy również powiedzieć o tym, co warto ze sobą zabrać (zestaw niemal nie zmieni się przez kilka kolejnych miesięcy).

Zanim opuścicie dom warto malucha nakarmić oraz przewinąć. W torbie, którą zabieracie ze sobą nie może oczywiście zabraknąć dodatkowych pieluszek i nawilżanych chusteczek. Jeżeli wasz maluch zasypia lub uspokaja się ze smoczkiem, warto mieć ze sobą zapasową sztukę.

Pierwsze spacery raczej nie są zbyt długie, dlatego nie musicie zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy. Jeśli jednak zdarza wam się już wychodzić na przeszło godzinne wędrówki warto zabrać spakować jeden zestaw ubranek na zmianę dostosowany do pory roku i panującej na zewnątrz temperatury.

Jesienią oraz zimą rodzice powinni pamiętać o nakremowaniu budzi maluszka specjalnym kremem ochronnym około 20 minut przed wyjściem. Wiosną i latem niezbędny jest natomiast krem z filtrem... również jeśli dziecko nie jest bezpośrednio wystawione na promienie słoneczne.

Źródło: Doz

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >
Ferdek żaba i jego muchy

Dziecko

Książka „Ferdek Żaba i jego muchy” po prostu musi znaleźć się w każdym domu

Czytaj więcej >