Kobieta: nowe wytyczne dla ciężarnych
fot. unsplash.com/Arteida MjESHTRI
Karol Zaborowski - 9 Lutego 2021

Wydano nowe rekomendacje dla ciężarnych z ryzykiem przedwczesnego porodu. Amerykańscy specjaliści prowadzili poważne zmiany

Pojawiło się najnowsze stanowisko amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Matczyno-Płodowej dotyczące rekomendacji dla kobiet w ciąży z ryzykiem przedwczesnego porodu. Specjaliści wprowadzili poważne zmiany w podejściu, które funkcjonowało od lat.

Przez wiele lat kobietom, którym groził przedwczesny poród, zalecano reżim łóżkowy i ograniczenie aktywności fizycznej. To samo podejście stosowane było w wypadku nadciśnienia, hipotrofii płodu, łożyska przodującego, czy też podwyższonego ryzyka poronienia.

Jednak okazuje się, że aktualny stan wiedzy medycznej przeczy zaleceniom, które jeszcze do niedawna były stosowane. Specjaliści znacząco zmienili swoje podejście.

Nowe zalecenia dla kobiet w ciąży

Bez wątpienia wiele mam w trakcie ciąży słyszało, że powinny jak najwięcej leżeć i ograniczyć swoją aktywność fizyczną. Oczywiście są sytuacje, kiedy w trakcie ciąży warto, a nawet trzeba trochę zwolnić i po prostu się położyć, jednak najnowsze zalecenia amerykańskich specjalistów pokazują, że stosowanie reżimu łóżkowego może być wręcz szkodliwe.

Stanowisko to jest przeciwne stosowaniu reżimu łóżkowego lub znacznemu ograniczeniu aktywności w przypadku nadciśnienia, hipotrofii płodu, łożyska przodującego, czy zagrażającego poronienia. Bardzo mocno wypowiada się też przeciw ograniczeniu aktywności w przypadkach, które zagrażają przedwczesnym porodem, takich jak skrócenie szyjki macicy, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego czy przedwczesne skurcze - czytamy we wpisie profilu Przychodnia św. Zofii.

Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. Na świat przyszło nietypowe rodzeństwoZaszła w ciążę, będąc w ciąży. Na świat przyszło nietypowe rodzeństwoCzytaj dalej

Wpis informujący o nowych zaleceniach został opracowany przez dr. Jana Modzelewskiego, który na oddziale, na którym pracuje już od kilku lat, nie stosuje reżimu łóżkowego. Jego doświadczenie zawodowe i spostrzeżenia pokrywają się w stanowisku opracowanym przez Amerykanów.

W dokumencie wydanym przez SMFM jednoznacznie wskazano brak korzyści z wprowadzenia reżimu łóżkowego w wyżej wymienionych przypadkach, a nawet ewentualną szkodliwość prowadzenia tego typu praktyk.

Stanowisko SMFM podsumowuje obecny stan wiedzy i jednoznacznie mówi o braku zysku, a nawet potencjalnej szkodliwości reżimu łóżkowego. Na naszym oddziale zrezygnowaliśmy z reżimu łóżkowego już kilka lat temu i też zauważyliśmy poprawę efektów leczenia! - stwierdził dr Modzelewski.

Nie da się ukryć, że są to niezwykle istotne zmiany i zapewne minie jeszcze trochę czasu, zanim staną się powszechne. Najważniejsze jest jednak to, że coraz więcej specjalistów wdraża do swojej pracy procedury, które pozwolą jeszcze lepiej zaopiekować się pacjentką, jak i jej dzieckiem.

Miłe Panie????????????, wstańcie z łóżek! Zagrażający poród przedwczesny ???? nowe rekomendacje Jednym z dość częstych problemów w...

Opublikowany przez Przychodnia św. Zofii Czwartek, 4 lutego 2021

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: mamadu.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News