Kobieta w ciąży a szczepienie
unsplash.com / Anastasiia Chepinska (CC0 Domena Publiczna)
Weronika Wasiak - 13 Stycznia 2021

Czy kobiety w ciąży i karmiące mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19? Ekspert wyjaśnia

Czy kobieta w ciąży lub karmiąca piersią może zaszczepić się przeciwko koronawirusowi? Ekspert zabrał głos.

Czy kobieta, która karmi piersią lub dopiero spodziewa się dziecka może, czy też powinna, zaszczepić się na COVID-19? To pytanie od kilku tygodni zdaje sobie wiele Polek. Specjalista w końcu rozwiał wszelkie wątpliwości.

Grupa zero

Trudno zaprzeczyć, że cały świat ze zniecierpliwieniem wyczekiwał szczepionki na koronawirusa, a gdy w końcu się pojawiła, pojawiło się też wiele pytań, dotyczących jej skuteczności, czy tego, w jakim stopniu będzie ona skuteczna.

Zgodnie z decyzją ekspertów, zastosowano specjalną kolejność, jaka obowiązuje w szczepieniach. Przypomnijmy, że w tzw. grupie zero znaleźli się:

  • pracownicy sektora ochrony zdrowia (również ci wykonujący indywidualną praktykę),
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych,
  • rodzice wcześniaków.
Agnieszka Radwańska szczerze o macierzyństwie. Ma plan dot. wychowania synkaAgnieszka Radwańska szczerze o macierzyństwie. Ma plan dot. wychowania synkaCzytaj dalej

W grupie 1. z kolei uwzględniono:

  • pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe (Żołnierze Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy TOPR i GOPR, którzy biorą udział w działaniach przeciwpandemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe),
  • nauczycieli.

Etap 2. przewiduje szczepienie osób poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, a etap 3. - szczepienie pozostałej populacji dorosłej. Co natomiast z kobietami w ciąży lub tymi, które karmią dziecko piersią?

Czy kobieta w ciąży i karmiąca mogą zaszczepić się na COVID-19?

W rozmowie z serwisem RMF24 profesor Ernest Kuchar rozwijał wszelkie wątpliwości Polaków i wyjaśnił, czy przyszłe mamy oraz kobiety karmiące mogą zaszczepić się na koronawirusa. Odpowiedź brzmi: tak.

Amerykańskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało rekomendację, żeby kobietom ciężarnym nie odmawiać szczepienia, jeżeli o nie występują. Na moim oddziale jest koleżanka, która pracuje wśród pacjentów zakażonych koronawirusem, i ona chce się zaszczepić - mówił dla RMF24 prof. Ernest Kuchar.

Koronawirus może być tu porównany z wirusem grypy. Grypa dla ciężarnych jest problemem. Kobiety w ciąży są w grupie ryzyka zarówno cięższego przebiegu Covid-19, jak i grypy. Wobec tego: jeżeli jest narażenie, na pewno bezpieczniejsze jest zaszczepienie. Inna sytuacja jest wtedy, gdyby taka osoba pracowała zdalnie albo w ogóle nie pracowała i spędzała czas w domu. Jednak jeżeli pracuje, szczepienie na pewno jest lepsze. Znane jest też zalecenie, aby kobiety karmiące piersią szczepić wszystkimi szczepionkami - wyjaśnia ekspert.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News