portalparentingowy.pl
Kolka u dziecka

fot. unsplash.com/Tim Bish

Przyczyny kolki u dziecka i sposoby na łagodzenie bólu

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Kolka jest dosyć powszechnym zjawiskiem zwłaszcza u małych dzieci. Niestety jej dokładne przyczyny nie są znane specjalistom, co nie znaczy, że nie wiemy, co może ją wywoływać, czy jak zmniejszać ból, kiedy się już pojawi.

Tak jak wspominaliśmy, nie są znane dokładne mechanizmy powstawania bólów kolkowych u niemowlaków, chociaż wiadomo, co może ją powodować. Do takich czynników zalicza się stres, zbyt łapczywe jedzenie, przez które dziecko połyka nadmiar powietrza, gazy, nierozwinięta flora jelitowa, lub nietolerancja np. na laktozę.

Oczywiście to nie wszystkie potencjalne przyczyny kolki, jednak to właśnie te czynniki najczęściej za nią odpowiadają. Dlatego też obserwowanie naszego dziecka zwłaszcza w czasie karmienia pozwala nam dostrzec, czy maluszek przypadkiem nie próbuje ssać piersi zbyt łapczywie, co może doprowadzić do kolki.

Sposoby na łagodzenie kolki

Jednym ze sposobów na zapobieganie kolkom jest kładzenie dziecka na brzuchu, jednak nie wolno tego robić, jeżeli trwa u dziecka atak kolki. Dzięki takiej pozycji maluch może łatwiej pozbyć się nadmiaru gazów, ale pamiętajmy, że dziecko nie powinno tak leżeć dłużej niż 15 minut. Najlepiej kłaść dziecko w takiej pozycji kilka razy dziennie.

Dobrym sposobem na pozbycie się kolki może być ciepły okład na brzuszku dziecka. Może do tego nam posłużyć termofor lub nagrzana pieluszka. Trzeba jednak uważać, aby nasz okład nie był gorący, a jedynie ciepły. Co więcej, aby uniknąć ewentualnych oparzeń, należy go przyłożyć do ubranka dziecka, a nie bezpośrednio na skórę.

Inną metodą na łagodzenie bólów kolkowych jest delikatny masaż. Warto rozpocząć go od plecków dziecka, na których wykonujemy kuliste ruchy palcami, ale bez ucisku. Po takim masażu można dziecko przewrócić na plecki i zająć się jego brzuchem. Tutaj też musimy wykazać się delikatnością, a sam ruch ręki powinien iść zgodnie ze wskazówkami zegara.

Niektóre dzieci przy ataku kolki bardzo dobrze reagują na ciepłą kąpiel, dzięki której ich mięśnie brzucha zaczynają się rozluźniać, co zmniejsza ból i pozwala się pozbyć nadmiaru gazów.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli dziecko często cierpi z powodu kolki, to przyczyna jej powstawania może być medyczna. Chociażby nietolerancja na laktozę, ale też uogólniony stan zapalny również może się objawiać w taki sposób. Jeżeli kolki pojawiają się często i sami nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, to powinniśmy poprosić o pomoc lekarza. Dzięki temu będzie można sprawdzić, co jest przyczyną nieprzyjemnej dolegliwości.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: edziecko.pl

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >