Krwawienie z nosa w ciąży – przyczyny, postępowanie, zapobieganie
pixabay.com
- 19 Listopada 2020

Krwawienie z nosa w ciąży – przyczyny, postępowanie, zapobieganie

Krwawienie z nosa w trakcie ciąży to jedna z dolegliwości, z którą muszą mierzyć się ciężarne. Przeważnie występuje ono u blisko dziesięciu procent przyszłych mam. Do krwotoków u kobiet dochodzi zdecydowanie częściej w trakcie ciąży niż poza nią. Generalnie sporadyczne krwotoki z nosa nie są niebezpieczne, aczkolwiek, gdy dochodzi do nich parokrotnie, nie należy ich bagatelizować.

W czasie ciąży w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian. Zlokalizowane w nosie naczynia krwionośne poszerzają się, w związku z czym dopływa do nich zwiększona ilość krwi, która powoduje potężny ucisk na delikatne naczynka, a w efekcie ich pękanie. W tym momencie dochodzi do intensywnego krwawienia z nosa. Takie krwotoki zazwyczaj mają miejsce dość często i o ile ustępują one po około dziesięciu minutach, to nie muszą oznaczać czegoś złego. Problem pojawia się w sytuacji, gdy krwawienia występują notorycznie, a ich częstotliwość przekracza czas blisko dwudziestu minut. Wtedy może być konieczna konsultacja z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań pod kątem różnych chorób.

Dlaczego dochodzi do krwawienia?

Najczęstszą przyczyną pojawienia się krwawienia z nosa jest ogólne osłabienie organizmu ciężarnej, które zazwyczaj pojawia się w pierwszym trymestrze. W czasie ciąży zwiększa się objętość krwi w ciele matki, która zazwyczaj powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, stąd u kobiet niejednokrotnie pojawia się wrażenie zapchanego nosa. Wówczas może dochodzić do przekrwienia naczyń krwionośnych. Do pękania naczynek przyczyniają się też alergie czy dolegliwości towarzyszące przeziębieniu bądź grypie, jak choćby zapalenie zatok. W czasie ciąży mają miejsce liczne zmiany hormonalne, które odpowiadają między innymi za zwiększenie się produkcji estrogenu i progesteronu, co także może przyczyniać się do występowania krwotoków. Krwawienie może dać o sobie znać po długotrwałym przebywaniu kobiety w nienaturalnie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Oczywiście do krwotoków dochodzić będzie również po mechanicznych urazach nosa, po zbyt mocnym dmuchaniu lub wycieraniu nosa czy w związku z jego naturalnymi ubytkami. W najgorszych przypadkach krwawienie może być oznaką nadciśnienia tętniczego lub problemów z krzepliwością krwi.

Jak zachować się w przypadku wystąpienia krwawienia?

W momencie pojawienia się krwawienia z nosa najlepiej usiąść, a jeżeli to niemożliwe, to stanąć i pochylić głowę do przodu. Wbrew pozorom nie powinno odchylać się głowy do tyłu ani układać się w pozycji leżącej, gdyż wtedy krew będzie spływa do gardła, co może spowodować jej połykanie, a nawet zakrztuszenie się nią. Następnie należy delikatnie złapać skrzydełka nosa, znajdujące się poniżej nasady i ucisnąć. Najwygodniej zrobić to przy użyciu palca wskazującego i kciuka. Ucisk trzeba trzymać od pięciu do dziesięciu minut. Czynności nie powinno się przerywać ani zakłócać. Nie wolno wkładać chusteczek ani papieru do nasady nosa, gdyż może to potęgować krwawienie. Dopiero po minięciu wyznaczonego czasu należy sprawdzić, czy krwawienie ustało. W przypadku wystąpienia krwotoku pomocne mogą okazać się również mrożonki bądź lód, gdyż zimno podziała zwężająco na naczynia krwionośnie, co pomoże zatamować krwawienie. Jednakże trzeba pamiętać, że nie należy bezpośrednio do ciała przykładać zimnych produktów. Najlepiej owinąć je w ręcznik lub ścierkę. Okład można przyłożyć do nosa, czoła bądź karku. Jeżeli ciężarna nie ma w mieszkaniu nic zimnego, a na dworze panuje chłód, to warto wyjść z domu lub stanąć na balkonie. Jeśli krwawienie nie ustąpi po dziesięciu minutach to całą operację trzeba powtórzyć w takim samym rygorze czasowym. Gdy po upływie dwudziestu minut krwawienie będzie ciągle trwało, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może świadczyć o poważnych kłopotach zdrowotnych. Po ustąpieniu krwawienia można oczyścić błonę śluzową nosa przy pomocy wody lub soli fizjologicznej, co powinno zapobiec ponownemu krwotokowi. Bezpośrednio po zatamowaniu powinno unikać się spożywania gorących napojów oraz potraw, gdyż ciepło może przyczynić się do jego kolejnego wystąpienia.

Jak zapobiegać krwawieniom z nosa?

Przede wszystkim należy dbać o nawodnienie, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Kobieta w ciąży powinna wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie. Przyszła mama powinna także zadbać o swój jadłospis. W jej diecie na pierwszym miejscu powinny znajdować się produkty wzbogacone witaminą C, a więc owoce i warzywa. Dzięki niej ścianki naczynek będą mocniejsze, co spowoduje zmniejszenie ich przepuszczalności. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza i unikanie dymu, pochodzącego z papierosów czy smogu. W mieszkaniu nie powinno być zbyt sucho, gdyż może to podrażniać błonę śluzową nosa, ani za wilgotno, ponieważ sprzyja to rozwojowi bakterii i grzybów. Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas dmuchania i wycierania nosa. Nie wolno robić tego zbyt mocno i gwałtowanie. W tym celu najlepiej korzystać z miękkich chusteczek. Podczas kichania kobieta nie powinna zamykać ust. W czasie ciąży przyszła mama nie powinna się przemęczać. Oczywiście prosta aktywność fizyczna w jej stanie jest wskazana, jednakże należy mierzyć siły na zamiary.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News