Leki w trakcie ciąży
fot. unsplash.com/Anastasiia Chepinska
Karol Zaborowski - 9 Lutego 2021

Lekarka ostrzega przyszłe mamy. Wpływ ibuprofenu na przebieg ciąży

Polska lekarka za pośrednictwem wpisu na mediach społecznościowych ostrzega przyszłe mamy przed popularnym lekiem. Jego zażywanie pod koniec ciąży może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u dziecka.

Zażywanie leków w trakcie ciąży zawsze powinno być konsultowane z lekarzem. Wszystko dlatego, że niektóre z łatwo dostępnych środków mogą być niewskazane dla przyszłych mam. Chodzi tu w szczególności o bezpieczeństwo i zdrowie malucha.

Dr Małgorzata Stefańska za pośrednictwem konta na Instagramie postanowiła ostrzec przyszłe mamy przed lekiem, który każdy z nas ma w swojej apteczce. Mowa dokładniej o ibuprofenie.

Leki w ciąży

Pani Małgorzata w swoim wpisie zamieściła zdjęcie, a także szczegółowy opis przypadku, którym sama się zajmowała. U dziecka wykryto przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego i pojawiły się objawy niedotlenienia.

Przedwczoraj na dyżurze przyjęłam pacjenta z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego. Urodził się on w jednym z podkarpackich szpitali i trafił do nas na oddział z rozpoznaniem niedotlenienia. Co to ma wspólnego z ibuprofenem? Już tłumaczę - czytamy.

Zaszła w ciążę, będąc w ciąży. Na świat przyszło nietypowe rodzeństwoZaszła w ciążę, będąc w ciąży. Na świat przyszło nietypowe rodzeństwoCzytaj dalej

Przewód tętniczy jest naczyniem, które łączy aortę i tętnicę płucną. Jest on niezbędny dziecku w czasie trwania ciąży, a po porodzie powinien zarosnąć. Niestety szczególnie u wcześniaków mogą się pojawić problemy z przewodem tętniczym i jak pisze dr Stefańska, w takich przypadkach podawany jest im właśnie ibuprofen.

Po urodzeniu przewód tętniczy powinien się zamknąć i zarosnąć. Rodzice wcześniaków pewnie już wiedzą, że często u ich maleństw przetrwały przewód tętniczy zwany przewodem Botalla się nie zamyka i powoduje różne komplikacje. Po narodzinach można go zamknąć, a nawet operować. Jeżeli przewód ten zaczyna dokuczać maluchom, podaje się właśnie ibuprofen - pisze lekarka.

Dr Stefańska wspomina też o badaniach naukowych, które wskazują, że przyjmowanie przez przyszłą mamę ibuprofenu w okresie okołoporodowym, może doprowadzić do przedwczesnego zamknięcia się przewodu tętniczego, co stanowi zagrożenie dla dziecka.

Przymknięcie tego przewodu w trakcie trwania ciąży prowadzi do pojawienia się zmian w serduszku. Dochodzi wówczas do niewydolności prawokomorowej. I po urodzeniu możemy mieć obraz podobny jak w przypadku niedotlenienia wewnątrzmacicznego. Dziecko najczęściej wymaga resuscytacji i nie jest to związane z tym, że poród przebiegał nieprawidłowo tylko, z tym że te zmiany wystąpiły w ostatnim okresie ciąży - czytamy.

Z tego też względu lekarka apeluje i przypomina, że ibuprofen sam w sobie nie jest niebezpiecznym lekiem, jeżeli kobieta wie, kiedy może go przyjąć. Oczywiście zawsze należy wcześniej skontaktować się z lekarzem, ale trzeci trymestr ciąży bez wątpienia nie jest odpowiednim czasem na przyjmowanie tego leku.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: instagram.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News