dziecko
EastNews/ REX FEATURES
Jessika Piechocka - 5 Listopada 2020

Czy jesteś bardziej podobny genetycznie do swojej mamy czy taty? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

Często słyszymy, że do któregoś z rodziców jesteśmy bardziej podobni. Kiedy dzieci dorastają, staramy się szukać podobieństw między mamą i tatą. Który rodzic wnosi większy wkład genetyczny?

Jak sprawdzić, czy dziecko podobne jest bardziej do swojej mamy, czy taty? Odpowiedź zależy od tego, czy pytasz o całkowitą liczbę genów, które dziecko dziedziczy po mamie i tacie, czy też o to, które geny rodziców faktycznie robią więcej. Naukowcy uważają, że odpowiedź nie jest dokładnie 50/50.

Badania DNA u dzieci

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Physiological Genomes mitochondria wytwarzają energię komórki i odgrywają ważną rolę w ćwiczeniach i starzeniu się. Mitochondria również mają swój własny zestaw DNA - i dziedziczymy go tylko po naszej mamie.

„To wyraźny przykład, że jesteś bardziej podobny do swojej mamy, niż do taty” - powiedziała Marika Charalambous, genetyk z King's College London.

Niektóre badania sugerują, że nasze mitochondrialne DNA, a tym samym nasza mama, odgrywa kluczową rolę w sportowej wytrzymałości. Na przykład hiszpańscy i izraelscy naukowcy przyjrzeli się jednemu genowi mitochondrialnemu, który jest powiązany z ilością komórek tlenowych, które możemy wykorzystać podczas ćwiczeń.

Badanie, które zostało opublikowane w Journal of Applied Physiology, pokazało, że wariant genu związany z niższą sprawnością był rzadszy u elitarnych rowerzystów i biegaczy niż w populacji ogólnej, co potwierdziły również późniejsze badania. Zdolność kondycyjna mamy daje przewidzieć, jaka będzie zdolność dziecka.

Mama, czy tata? Do kogo dziecko jest podobne

Większość różnic, które widzimy między ludźmi, nie wynika z samych genów, ale z szeregu chemicznych „przełączników”, które znajdują się na górze naszego DNA i mówią naszemu organizmowi, które części odczytać i przełożyć na białko, a które ignorować.

„Istnieje cały poziom zróżnicowania genetycznego między ludźmi, który nie dotyczy tylko sekwencji genów” - powiedział specjalista Charambalous.

W zjawisku zwanym imprintingiem, przełączniki te całkowicie wyłączają niektóre geny - ale tylko wtedy, gdy pochodzą od określonego rodzica. Te wzorce utrzymują się przez pokolenia. Na przykład, jeśli gen "A" jest nadrukowany po ojcowsku, zawsze będzie działał, jeśli pochodzi od Twojej mamy, ale nigdy, jeśli pochodzi od taty. Większość badań sugeruje, że w organizmie znajduje się od 100 do 200 genów wdrukowanych, ale niektóre badania sugerują, że może być ich więcej.

Badania wykonane na myszach pokazują, że może istnieć pewien brak równowagi faworyzującej ojców. Wdrukowane geny były 1,5 razy bardziej prawdopodobne, że pochodzą od taty. W mózgu większość genów wdrukowanych była aktywna, gdy pochodziły od ojca. W łożysku było odwrotnie. Jednak nie ma dowodów, na to, że taka nierównowaga występuje u ludzi.

Można powiedzieć, że ekspresja genów jest zasługą rodziców, ale nie oznacza to, że dziecko jest podobne do któregoś z rodziców bardziej, a jeżeli jest, to prawdopodobnie nie ma reguły do którego.

Źródło: livescience.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News