Mama, depresja poporodowa
Jestpozytywnie.pl
Weronika Wasiak - 13 Stycznia 2021

Która mama cierpi na depresję poporodową? Świadczy o tym jeden szczegół

Która mama zmaga się z depresją poporodową? Tylko nielicznym udaje się wskazać prawidłową odpowiedź. Świadczy o tym jeden szczegół.

Która mama widoczna na ilustracji cierpi na depresję poporodową? Zagadka obiega sieć, wywołując sporo emocji wśród odbiorców.

Tylko jedna mama ma depresję poporodową

Niewielu udaje się już na pierwszy rzut oka poznać odpowiedź na pytanie: Która kobieta zmaga się z depresją poporodową? Jak zatem rozwikłać zagadkę? Nie jest to proste, bowiem obie kobiety trzymają swoje dzieci w ramionach, a na ich twarzach maluje się smutek.

Konieczne jest więc dokładne przyjrzenie się ilustracji - tylko to pozwoli dostrzec szczegół, który zdradza mamę z depresją. Wydawać by się mogło, że obie zachowują się w ten sam sposób, ale tylko jedna z nich wyróżnia się pewnym gestem.

Zastanawiasz się, o którą kobietę chodzi? Z depresją poporodową zmaga się mama numer 1. Wystarczy spojrzeć na jej twarz - chociaż trzyma niemowlę bardzo blisko siebie, patrzy zupełnie w odwrotną stronę.

Rodzice musieli natychmiast zmienić imię dziecka. Urząd stanu cywilnego od razu je odrzuciłRodzice musieli natychmiast zmienić imię dziecka. Urząd stanu cywilnego od razu je odrzuciłCzytaj dalej

Mama numer 2 natomiast, choć również jest smutna, patrzy na swoje dziecko, co może oznaczać, że mógł zasmucić ją płacz maleństwa.

Jak rozpoznać depresję poporodową?

Temat depresji poporodowej od dawna budzi sporo skrajnych emocji, a kobiety, które się z nią zmierzyły, nierzadko wstydzą się o niej mówić. Tymczasem szacuje się, że aż co trzecia kobieta, która urodziła dziecko, miała depresję poporodową.

Najczęściej występuje u mam, które nie mają przy sobie bliskich osób, które mogłyby je wspierać zarówno psychicznie jak i fizycznie, lub które miały w ostatnim czasie dużo stresu czy też tuż przed zajściem w ciąże miały problemy ze zdrowiem psychicznym.

Eksperci rozróżniają wiele objawów depresji poporodowej, ale najczęściej wymienianymi są:

  • problemy z koncentracją,
  • ciągłe poczucie winy,
  • brak energii,
  • poczucie zmęczenia i bezsilności,
  • brak apetytu lub zwiększony apetyt,
  • kłopoty ze snem,
  • podirytowanie.

Warto obserwować kobiety, które niedawno urodziły dziecko i podjąć rozmowę, jeżeli wykazują podobne symptomy. Szybka reakcja i ewentualne leczenie są kluczowe.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Jestpozytywnie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News