Dziecko - Jan Paweł II
Rp.pl
Jessika Piechocka - 20 Listopada 2020

Żył 84 lata i znał go każdy Polak. Kim jest osoba ze zdjęcia?

Kiedy mama dziecka ze zdjęcia była w ciąży, doradzano jej aborcję. Lekarz przekonywał, że kobieta i niemowlę nie przeżyją porodu.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach i zmarł 2 kwietnia w Watykanie. Papież Jan Paweł II, bo o nim jest mowa, był synem Karola Wojtyły i Emil Wojtyły.

Kiedy mama Karola była w ciąży lekarz poradził jej usunięcie ciąży, ponieważ zagrażała życiu mamy i dziecka.

Karol Wojtyła w dzieciństwie

Wydarzenia z dzieciństwa Karola Wojtyły miały przełożenie na całą jego przyszłość. Emilia, będąc w ciąży, była schorowana. Ona i jej mąż mieli świadomość, że może nie przeżyć porodu.

Małżeństwo musiało zadecydować, czy wykonać aborcję - tak jak zalecał im lekarz, czy zaryzykować i urodzić dziecko. Para postanowiła dać szansę dziecku, aby się urodziło.

"Gdy zbliżała się siedemnasta, rozległo się bicie kościelnego dzwonu, a potem śpiew Litanii loretańskiej ku czci Najświętszej Maryi Panny. Mieszkańcy Wadowic, jak zawsze w maju o tej porze, uczestniczyli w nabożeństwie majowym. Zbieg okoliczności? Zapowiedź cudu? Bo w tym właśnie momencie dziecko Emilii przychodziło na świat" - opisała w swojej książce o papieżu Milena Kindziuk, polska doktor nauk humanistycznych.

"Urodził się cudowny chłopczyk. A właściwie chłopak. Był bowiem wyjątkowo duży, silny, zdrowy. I głośno płakał, jakby chciał przekrzyczeć ludzi śpiewających litanię w pobliskim kościele" - dodała pisarka.

Na świecie pojawił się mały Karol, wszystko się udało, a dziecko urodziło się zdrowe. Stan mamy dziecka również był dobry.

Życie Jana Pawła II

Rodzina Karola Wojtyły wiodła skromne życie. W domu panowała religijna atmosfera. Mama chłopca zapamiętana była, jako troskliwa kobieta, ponieważ pomimo późniejszych chorób opiekowała się dziećmi jak najlepiej i codziennie dźwigała im wodę ze studni.

"Jesienią 1926 r., ukochany Loluś został uczniem męskiej siedmioklasowej Szkoły Powszechnej w Wadowicach. Lecz naukę rozpoczął z dwutygodniowym opóźnieniem: w tym czasie w Wadowicach panowała epidemia szkarlatyny i matka – z obawy o zdrowie i życie syna - nie posyłała Karola do szkoły. Tym razem szkarlatyna ominęła rodzinę Wojtyłów" - czytamy w Rzeczpospolitej Polskiej.

Mama i brat Karola zmarli. Po tym tragicznym wydarzeniu Karol napisał list do swojej matki:

Śmierć matki i brata

Nad Twoją białą mogiłą

białe kwitną życia kwiaty

– o, ileż lat to już było

bez Ciebie – duchu skrzydlaty.

Nad Twoją białą mogiłą,

od lat tylu już zamkniętą,

spokój krąży z dziwną siłą,

z siłą, jak śmierć – niepojętą.

Nad Twoją białą mogiłą

cisza jasna promienieje,

jakby w górę coś wznosiło,

jakby krzepiło nadzieję.

Nad Twoją białą mogiłą

klęknąłem ze swoim smutkiem –

o, jak to dawno już było a

jak się dziś zdaje malutkiem.

Nad Twoją białą mogiłą,

o Matko – zgasłe kochanie –

me usta szeptały bezsiłą:

– Daj wieczne odpoczywanie.

Po długiej drodze nauk 16 października 1978 roku abp Karol Wojtyła został wybrany papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II.

Źródło: Rp.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News