Powrót do szkół
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Weronika Wasiak - 26 Kwietnia 2021

Minister edukacji: ,,mamy nadzieję, że w maju nastąpi powrót wszystkich uczniów do szkół'' minister edukacji

Minister edukacji, Przemysław Czarnek, zabrał głos ws. powrotu dzieci do szkół, zwracając uwagę, że trzecia fala koronawirusa jest w odwrocie. Jak podkreślił, ma nadzieję, że wydarzy się do jeszcze w maju. Zaznaczył również, że dotyczy do wszystkich uczniów.

Przemysław Czarnek był w poniedziałek gościem radiowej Jedynki. Minister edukacji i nauki poruszył kwestię ponownego otwarcia placówek i wyjawił, kiedy możemy się tego spodziewać. Zaledwie kilka dni temu po kolejnym lockdownie do pracy w trybie stacjonarnym wróciły przedszkola. Co z pozostałymi?

Przemysław Czarnek o powrocie dzieci do szkół

Rząd zdaje się coraz optymistyczniej patrzeć w przyszłość i przyznaje, że trzecia fala epidemii koronawirusa słabnie. W poniedziałek, 26 kwietnia, Przemysław Czarnek przyznał, że w związku z tym ma nadzieję, że jeszcze w maju uda się otworzyć wszystkie placówki edukacyjne.

Podkreślił jednocześnie, że miał szczere nadzieje na otwarcie ich w kwietniu, jednak sytuacja epidemiologiczna na to nie pozwoliła. Przypomnijmy, że od dziś uczniowie klas I-III przejdą na nauczanie hybrydowe. Zmiana wchodzi w życie w następujących województwach:

 • małopolskie
 • zachodniopomorskie
 • kujawsko-pomorskie
 • mazowieckie
 • świętokrzyskie
 • lubuskie
 • pomorskie
 • lubelskie
 • warmińsko-mazurskie
 • podkarpackie
 • podlaskie

Ostatnie tygodnie napawały optymizmem, dlatego mówiłem, że w kwietniu jest szansa na stopniowy powrót do nauki stacjonarnej. Mam nadzieję, że w maju do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy. O tym zdecydujemy w najbliższych dniach - mówił w radiowej Jedynce.

Minister edukacji przekazał, że ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych dniach, a opinii publicznej zostanie przekazana jeszcze w tym tygodniu.

Minister Przemysław Czarnek poinformował o możliwym powrocie dzieci do szkółMinister Przemysław Czarnek poinformował o możliwym powrocie dzieci do szkółCzytaj dalej

Trzecia fala epidemii powoli odpływa i spadkowa dynamika zakażeń jest coraz mocniejsza, więc mamy nadzieję, że w maju nastąpi powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej – dzieci i uczniów szkol ponadpodstawowych - dodał.

Skutki nauki zdalnej

Trudno zaprzeczyć, że nauka zdalna, choć miała wspomóc walkę z epidemią koronawirusa, w sposób nie do końca pożądany wpłynęła na edukację wielu uczniów, szczególnie tych najmłodszych. Dzieci niemal całe dnie spędzają przed komputerem, a zakres wiedzy, jaki udaje im się przyswoić "na odległość" może być znacząco niższy.

Rodzice i nauczyciele od miesięcy apelowali do rządu o otwarcie szkół w trosce o dobro i przyszłość pociech. Warto wspomnieć, że już za kilka dni rozpoczną się egzaminy maturalne, do których przystąpią uczniowie, którzy niemal dwa ostatnie lata swojej nauki spędzili na nauczaniu zdalnym.

Tymczasem Przemysław Czarnek zauważa w całej tej sytuacji plusy, choć jednocześnie przyznaje, że negatywnych skutków jest wiele i trudno będzie je zniwelować.

Są plusy, np. rozwinięcie kompetencji cyfrowych, ale zdecydowanie więcej minusów, przede wszystkim na płaszczyźnie merytorycznej - przekazał.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:

Źródło: ONET

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News