Nadwaga powodem odebrania rodzicom dzieci
fot. unsplash.com/Bill Oxford
Karol Zaborowski - 12 Marca 2021

Nastoletnie dzieci odebrane rodzicom z powodu nadwagi. Byli wielokrotnie ostrzegani

Nadwaga jest poważnym problemem, który dotyka coraz więcej osób w młodym wieku, Chociaż raczej mało kto by się spodziewał, że może być powodem do odebrania rodzicom ich dzieci. Co więcej, podobnych przypadków wcale nie jest tak mało.

W szeroko rozumianych mediach coraz więcej się mówi o tym, jak ważny dla naszego zdrowia jest odpowiedni tryb życia. Nadwaga i otyłość stały się prawdziwymi plagami, które dotykają coraz więcej młodych osób, doprowadzając do pojawienia się poważnych chorób. Bez wątpienia jest to problem, z którym należy walczyć, jednak odbieranie rodzicom dzieci z powodu ich nieprawidłowej masy ciała może być dla wielu zaskakujące.

Według danych z 2014 roku w Anglii, Walii i Szkocji z powodu nadwagi odebrano rodzicom aż 74 dzieci. Choć w skali całego kraju nie jest to olbrzymia ilość, to pokazuje, że nie są to też pojedyncze przypadki. W tym wypadku sąd zadecydował o odebraniu rodzicom dwóch nastoletnich już dzieci.

Dzieci odebrane przez nadwagę

Całą sprawą zajmował się Sędzia Ellis, który stwierdził, że rodzice nastolatków nie rozumieli uwag zgłaszanych im przez opiekę społeczną. Oczywiście dotyczyły one obaw co do nadmiernej wagi nastolatków, a także braku uświadamiania ich na temat odpowiedniej diety i ruchu.

Zabranie nastolatków od rodziców i przeniesienie ich do innych rodzin, ma stanowić dla nich szansę, aby nabrać odpowiednich nawyków, które przełożą się na poprawę ich stanu zdrowia.

Nauczanie hybrydowe w czterech województwach. Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenieNauczanie hybrydowe w czterech województwach. Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenieCzytaj dalej

Co ciekawe, sam sędzia stwierdził, że jest to przykład kochającej się rodziny, gdzie nie dochodziło do problemów wychowawczych, jeżeli chodzi o zapewnienie podstawowych potrzeb dzieci.

Wszyscy zgadzają się, że jest to bardzo smutny przypadek kochającej się rodziny, w której wiele podstawowych potrzeb dzieci jest zaspokajanych. Zostały dobrze wychowane, są uprzejme, bystre i zajmujące. Mimo to sąd jest zaniepokojony, że rodzice zaniedbują potrzeby zdrowotne dzieci, oboje mają znaczną nadwagę - stwierdzono w orzeczeniu.

Z drugiej jednak strony rodzice nastolatków mieli bagatelizować wszelkie uwagi dotyczące obaw o stan zdrowia dzieci. Opieka społeczna ufundowała nastolatkom nawet karnety na siłownie, gdzie mieli walczyć z nadwagą. Cały proces miał być nagrywany i stanowić dowód, że podjęto kroki, aby nastolatkowie faktycznie zrzucili nadmiar kilogramów.

Jednak ich mama nie dostarczyła żadnych nagrań, tłumacząc, że to wszystko wina lockdownu, który uniemożliwił chłopcom ćwiczenia. Mimo to przedstawiciele opieki społecznej stwierdzili, że nie jest to wystarczający powód, mówiąc wprost, że dzieci mogły przecież ćwiczyć w domu.

Matka obwiniała lockdown za czynnik uniemożliwiający ćwiczenia, ale przecież nadal można było ćwiczyć w domu lub wychodząc na zewnątrz - argumentowała opieka społeczna.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

źródło: Parenting.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News