Napletek u dzieci
Czym jest napletek?
Najpierw należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – czym właściwe jest napletek. To fałd skórno – śluzkowy pokrywający żołądź prącia. U niemowlaka napletek i żołądź mają wspólną blaszkę nabłonka, co powoduje, że są zrośnięte a napletka nie można całkowicie odprowadzić. Czasem możliwe jest niepełne odprowadzenie pozwalające uwidocznić ujście cewki moczowej. Stan ten zmienia się z wiekiem i do 17 roku życia powinno być możliwe pełne uwolnienie napletka.
Wbrew opinii i obawom wielu rodziców, brak możliwości pełnego zsunięcia napletka nie jest niczym niepokojącym u małego chłopca i nie należy forsować zsuwania go, ponieważ może to prowadzić do zakażenia odsłoniętych tkanek, a to do powstawania blizn i zrostów, które w przyszłości mogą być przyczyną stulejki.
Jak dbać o higienę napletka?
Z racji swojej budowy, napletek wymaga dość szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Te powinny być przestrzegane szczególnie podczas codziennego przewijania chłopca. Właściwa higiena okolic intymnych może ustrzec malca przed wieloma nieprzyjemnościami. Jak dbać o higienę napletka?
-
Pieluszkę najlepiej zmieniać zgodnie z cyklem snu niemowlęcia oraz po wypróżnieniu (zwłaszcza, jeśli dziecko spędza sporo czasu na brzuchu)
-
Okolice intymne oraz pupę dziecka przemywamy przy użyciu hipoalergicznych chusteczek nawilżonych wodą, lub ciepłą wodą na waciku.
-
Kierunek przemywania chłopca – od przodu do tyłu. W pierwszej kolejności należy oczyścić pachwiny, prącie, mosznę i dopiero kierować mycie w okolice odbytu dziecka. W przypadku zanieczyszczenia napletka kałem (a to często zdarza się, gdy dziecko leży na brzuchu), należy bardzo starannie oczyścić okolice napletka bez odciągania go na siłę. Szczególnie ważne jest, aby kupa dziecka nie dostała się pod napletek do ujścia cewki moczowej.
-
Po przemyciu pupy oraz penisa a przed nałożeniem kremu powinno się dokładnie osuszyć pośladki chłopca
-
Podczas przewijania nie siłujemy się z dzieckiem, nie przyciągamy za stopy czy nogi. Aby uzyskać pożądaną pozycją malucha delikatnie unosimy miednicę podkładając dłoń pod pośladki lub chwytając udo dziecka przełożoną między jego nogami dłonią. Właściwa pozycja ułatwi zabiegi higieniczne.
Przyswojenie i zapamiętanie tych zasad powinno zapewnić nam odpowiedni poziom higieny malucha podczas przewijania. Podczas kąpieli natomiast delikatnie podmywamy okolice intymne, przede wszystkim należy zapamiętać jednak, że pod żadnym pozorem nie można ściągać na siłę napletka dziecka. Po pierwsze jest to bolesne, po drugie może spowodować szereg nieprzyjemności od powstaniem blizn i ran zaczynając na zakażeniach dróg moczowych kończąc.
Kiedy napletek może nas niepokoić?
Generalnie z napletkiem wiele złego się nie dzieje, niemniej jednak istnieją konkretne sytuacje, w których może on być pośrednią przyczyną chorób u dziecka lub sam w sobie stanowić problem. Do najczęstszych anomalii w obrębie napletka u dzieci zaliczane są
Stulejka – jest to problem, w którym niewłaściwa budowa napletka prowadzi do zasłonięcia ujścia cewki moczowej i powoduje problemy z oddawaniem moczu. Stulejka może być zarówno wrodzona jak i nabyta, u chłopca ze stulejką niemożliwe jest zsunięcie napletka z żołędzi co później może być przeszkodą we współżyciu. Stulejkę można usunąć operacyjnie. W niektórych religiach natomiast występuje rytuał obrzezania – czyli usunięcia napletka podczas ceremonii o charakterze religijnym.
Skrócenie wędzidełka napletka – dolegliwość ta powoduje, niemożliwość właściwego zsunięcia się napletka. Leczy się ją operacyjnie podczas zabiegu wydłużenia wędzidełka.
Zakażenia, infekcje i stany zapalne napletka – niedostateczna higiena miejsc intymnych chłopca bardzo często prowadzi do różnego rodzaju problemów z całym układem moczowym. Objawami zakażenia dróg moczowych u niemowląt są:
-
Wysoka gorączka
-
Wymioty
-
Brak odruchu ssania
-
Biegunka
-
Wzdęcia
-
Drgawki
-
Odwonienie
-
Płacz podczas oddawani moczu
-
Problemy z trzymaniem moczu (u dzieci bez pieluchy)
Leczenie zakażeń układu moczowego może skończyć się nawet w szpitalu, gdzie konieczna będzie antybiotykoterapia oraz nierzadko nawadnianie przy użyciu kroplówek z elektrolitami. Niewłaściwe zaś leczenie układu moczowego może prowadzić do zapalenia nerek, czy nawet śmiertelnej dla tak małych dzieci sepsy.
undefined
Bibliografia
https://forumpediatrii.pl/artykul/zasady-postepowania-z-napletkiem-u-chlopcow
https://parenting.pl/napletek-u-niemowlaka
undefinedundefinedundefined