portalparentingowy.pl Dziecko Naucz dziecko pić wodę! Zdrowe i smakowite rozwiązania i sztuczki
fot. Angelafoto, canva.com

Naucz dziecko pić wodę! Zdrowe i smakowite rozwiązania i sztuczki

31 lipca 2022
Autor tekstu: Redaktor Redaktor

„Jeśli już teraz wyrabiasz u dziecka nawyk picia wody – podziękuje ci ono w przyszłości. Kilkuletnie dzieci rzadko z własnej woli proszą o wodę, a często odmawiają rodzicom, którzy zachęcają je do picia. Wynika to z niepełnego rozpoznania potrzeb fizjologicznych własnego ciała, a także z niechęci do tracenia czasu na coś, co nie wydaje się atrakcyjne” – mówi Karolina Filipiak, ekspertka z ekologicznego centrum zdrowia Arkana Smaku, mama dwójki rezolutnych maluchów.

Jako rodzic nie oczekuj, że dziecko z własnej woli będzie prosiło cię o pięć szklanek wody dziennie. Zastosuj sprytne sztuczki, dzięki którym picie stanie się czymś fajnym i niezauważalnie wejdzie do najlepszych nawyków twojej latorośli.

Woda może mieć smak!

Jeżeli maluch już jest przyzwyczajony do smaku słodkich soków i napojów, trudno mu będzie polubić picie zwykłej wody. Świetnym sposobem na urozmaicenie smaku wody jest dodanie do niej ulubionych owoców. Woda naprawdę przejmuje ich smak! Można kupić specjalne butelki z ustnikiem, które mają wsad na owoce. Świetnym sposobem będzie również przygotowanie wielkiego dzbanka z owocową wodą dla całej rodziny .

Starsze dzieci warto zaangażować w mycie, obieranie i krojenie owoców, a na pewno chętnie spróbują tego, co same przygotowały. Może będą ciekawe, jak smakuje woda z plastrami ogórka albo listkami mięty? Możliwości jest mnóstwo, a dziecko szybko nauczy się, że napój wcale nie musi być bardzo słodki, aby dobrze smakował.

Butelka butelce nierówna

Czasem rodzicom trudno zrozumieć, jak ważne są dla dziecka z pozoru nieistotne niuanse. Z perspektywy kilkulatka picie wody cały czas z tego samego kubeczka jest wielką nudą i szkoda na to czasu. Jeżeli jednak zaproponujesz mu wodę w:

  • nowym, fajnym bidonie,
  • kolorowej butelce z filtrem,
  • kubku z ulubionym bohaterem

– to zupełnie inna sprawa!

Ewelina Klimek, ekspertka produktowa z internetowego ekobazaru Arkana Smaku, podpowiada: „Sam fakt picia z czegoś nowego stanie się dla dziecka atrakcyjny i przez jakiś czas będzie miało urok nowości. Oczywiście wszystkie te gadżety się nudzą i nie ma sensu ciągle kupować nowych. Ale sprytny rodzic wie, że to, co się znudziło, należy schować i ponownie wyjąć za kilka tygodni, aby ponownie uzyskać efekt wow!

Warto również proponować wielorazowe kolorowe słomki w fantazyjnych kształtach, fikuśne dekoracje szklanek i wszelkie niestandardowe naczynia, z których picie wody może sprawić frajdę. Nawet przez krótki czas”.

Picie podczas przyjęcia dla pluszaków

Zabawa to zawsze dobry sposób na przemycanie wartościowych nawyków. Zaproponowanie dziecku zabawy w częstowanie "hebatką" ulubionych zabawek będzie czymś nowym i zaskakującym. Zwłaszcza gdy w zabawkowych kubeczkach naprawdę będzie coś do picia. Maluch doceni to, że rodzic pozwolił mu na wykorzystanie wody w zabawie i chętnie wypije to, czego nie udało się wypić misiom. Ryzyko porozlewania napoju jest w tej metodzie spore, ale ilość wody, która trafi do małego brzuszka i tak powinna być zadowalająca.

Pozwalanie na samodzielność

Często najlepszą metodą oddziaływania na dziecko jest zaufanie i pozwolenie mu na samodzielność. Dobrym pomysłem jest stworzenie w domu kącika z wodą, czyli miejsca, w którym będzie stał dzbanek i kubek, z których maluch sam może skorzystać.

Samodzielne radzenie sobie z czynnością, która do tej pory była zarezerwowana tylko dla rodziców, to powód do dumy! Dziecko będzie chciało powtarzać ją jak najczęściej, aby doskonalić swoje umiejętności.

Rodzinny obiad to kolejna dobra okazja, aby maluch wykazał się samodzielnością i nalał wodę dla wszystkich przy stole. Nie należy bać się powierzania dziecku szklanych naczyń. Jest to najlepszy sposób, aby nauczyło się ono samodzielności.

Obserwuj nas w
autor
Redaktor Redaktor

Red.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy