Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Nawet 250 zł dziennie dla każdego ucznia. Wkrótce rusza nabór wniosków
Beata Łajca
Beata Łajca 05.06.2024 09:06

Nawet 250 zł dziennie dla każdego ucznia. Wkrótce rusza nabór wniosków

dzieci na wystawie w Bramie Poznania
fot. Instagram/bramapoznania

Od 20 do 50 tysięcy złotych, nawet do 250 zł dziennie na jednego ucznia. Takie kwoty są dostępne w nowym rządowym programie, a nabór wniosków rusza już za chwilę. Ci, którzy mogą ubiegać się o fundusze, powinni się spieszyć. Pula jest ograniczona, a pieniądze będą rozdawane zgodnie z zasadą "kto pierwszy, ten lepszy".

19 czerwca 2024 roku rusza program "Podróż z klasą", w ramach którego przyznawane będą pokaźne dofinansowania szkolnych wycieczek. W budżecie zarezerwowano na ten cel 60 mln złotych, a dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń. Aby placówka mogła skorzystać z dofinansowania rzędu nawet 50 tys. złotych, szkolna wycieczka musi spełnić kilka warunków.

Nawet 250 zł dziennie dla każdego ucznia

Już 19 czerwca 2024 rusza nabór wniosków do nowego rządowego programu "Podróż z klasą", w ramach którego szkoły będą mogły starać się o dofinansowanie wycieczek. Państwo pokryje nawet 100 proc. kosztów, jeżeli szkoła spełni odpowiednie kryteria.

Będzie się liczył także czas złożenia wniosku. Jak zapisano w programie, o przyznaniu środków decydować będzie kolejność zgłoszeń. Na "Podróż z klasą" przeznaczono 60 mln zł, a biorąc pod uwagę, że na jedną wycieczkę można uzyskać nawet 50 tys. zł, kwota rozejdzie się w mgnieniu oka.

dzieci na wycieczce
fot. Freepik/master1305

Podróż z klasą – kryteria

Ministra edukacji, Barbara Nowacka, na konferencji poświęconej nowemu programowi mówiła, że celem przedsięwzięcia jest "zachęcenie młodzieży do udziału w wydarzeniach związanych ze światem kultury". Dlatego wycieczki finansowane z programu muszą być zorganizowane w konkretny sposób.

Każdego dnia takiego wyjazdu uczniowie muszą odwiedzić przynajmniej jedną instytucję kultury. Może to być muzeum, teatr, centrum nauki czy filharmonia. Na dwudniowej wycieczce trzeba zaplanować dwie takie wizyty, na trzydniowej – trzy i tak dalej. Czy będzie możliwe pełne sfinansowanie szkolnej wycieczki z budżetu Państwa?

Dofinansowanie wycieczki szkolnej  – limity

W programie zapisano, że jeżeli kwota finansowania wynosi 100 proc. kosztów wycieczki, to organizator nie musi wnosić żadnego wkładu własnego. Limity pieniężne dla wycieczek będą następujące:

  • wycieczka dwudniowa – 20 tys. zł,
  • wycieczka trzydniowa – 30 tys. zł,
  • wycieczka czterodniowa – 40 tys. zł,
  • wycieczka pięciodniowa – 50 tys. zł.

W wycieczce musi wziąć udział przynajmniej 10 uczniów, a wszystkie dzienne koszty na jednego uczestnika nie mogą być wyższe niż 250 zł. Kto może ubiegać się o te pieniądze?

Podróż z klasą – dla kogo

Wniosek może złożyć każdy organ prowadzący publiczną lub niepubliczną szkołę. Czyli jednostka samorządu terytorialnego, osoba prawna lub fizyczna. Do finansowania dopuszczone są wszystkie szkoły podstawowe, licea, technika, szkoły branżowe i specjalne, a także szkoły artystyczne realizujące kształcenie w zakresie szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego.

Środki z programu mogą być przeznaczone na pokrycie prawie wszystkich kosztów wycieczki. Jedyne, czego z dotacji opłacić nie można, to ewentualne prowizje podmiotów zewnętrznych organizujących wycieczkę (np. biur podróży).

Zobacz także:

Szkoły mają czas tylko do 15 sierpnia. Te zmiany dotyczą także woźnych

Miły zwyczaj czy łapówka? Prezenty dla nauczycieli na koniec roku szkolnego to jakieś wariactwo

Dlaczego 800+ nie wpłynęło na konto? Wiele rodzin nie dostanie przelewów w czerwcu

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?