portalparentingowy.pl
Niebezpieczne rośliny

pixabay.com/StockSnap

Niebezpieczne rośliny z naszego otoczenia. Rodzice powinni być uważni

14 Lipca 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Rośliny, które otaczają nas na co dzień, wielu uważa za niegroźne, a większość za zwyczajne chwasty. Tymczasem warto zwracać szczególną uwagę na niektóre z nich, bo nawet te, które mają piękny zapach i przykuwają wzrok wyglądem, a jednocześnie są bardzo popularne, mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.

Małe, białe dzwoneczki zawieszone na zielonych, delikatnych łodyżkach. Znasz ten kwiat? Spotkać można go głównie w lasach, a jego zapach wyczuwalny jest już z daleka. Konwalia jest jednym z popularniejszych kwiatów, dlaczego dla dzieci może być niebezpieczna?

Dziewczynka trafiła do szpitala

Lato trwa w pełni, co oznacza, że wszystkie rośliny są już zielone, zakwitły i znów zdobią krajobraz. Wzdłuż drogi możemy zaobserwować przynajmniej kilka różnych rodzajów, ale niektóre z nich lepiej omijać z daleka.

Niewielu wie, że konwalie mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia najmłodszych. Kierująca oddziałem ratunkowym w Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, w rozmowie z TVP Info opisała niepokojące zdarzenie, którego ofiarą padła 16-letnia dziewczynka.

Magda na Tajwanie

Magda opowiedziała o życiu na Tajwanie. Z trudem obserwuje, jak traktują jej syna

CZYTAJ DALEJ

Nastolatka trafiła do szpitala po tym, jak wypiła wodę, w której wcześniej znajdowały się konwalie.

- Do naszego szpitala trafiła 16-letnia dziewczyna. Wypiła wodę ze szklanki, w której wcześniej stały właśnie konwalie. W efekcie doszło u niej do poważnych zaburzeń rytmu serca. Dziewczyna musiała pozostać przez kilka dni w szpitalu - mówiła kobieta.

Dlaczego doszło do podobnego zdarzenia? Konwalia, choć piękna i niezwykle pachnąca, zawiera w sobie trujące substancje zwane glikozydami. Spożycie tej rośliny, przede wszystkim przez dzieci, skutkuje poważnymi problemami pokarmowymi i kardiologicznymi. W skrajnych przypadkach może dojść również do śmierci.

Śnieguliczka

Białe, niewielkich rozmiarów kuleczki, rosnące na wysokich krzewach. Roślina nazywana śnieguliczką jest często spotykana i wykorzystywana przez najmłodszych do zabawy. Dzieci zrywają białe kuleczki i strzelają nimi między palcami. Gdyby choć niewielka część tej rośliny dostała się do układu pokarmowego, może dojść do biegunki, wymiotów, a nawet porażenia ośrodkowego układu nerwowego.

Szczególną ostrożność dzieci powinny zachować również wobec wilczej jagody - krzew obrośnięty czarnymi kulkami o wielkości borówki, przypominające jednak jagodę. Jej spożycie może prowadzić do śmierci.

Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:


Źródło: Gazeta

Weronika WasiakAutor

Redaktor portalu Portalparentingowy.pl. Wcześniej byłam związana z pracą w portalu Pikio.pl, gdzie pełniłam funkcję redaktora. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Pływanie w ciąży – czy to bezpieczne? Trenerka pływania: „to konieczne!”

Czytaj więcej >
Dzieci

Zdrowie

Zacznij od "Kocham cię". Jak zapobiegać samobójstwom dzieci i nastolatków w Polsce

Czytaj więcej >

Zdrowie

Nastolatek włożył kabel do cewki moczowej

Czytaj więcej >
z ostatniej chwili

Zdrowie

Opole: Pięć klas na nauczaniu zdalnym

Czytaj więcej >
Ucho

Zdrowie

Nastolatka skarżyła się na ból ucha. Lekarka dokonała zaskakującego odkrycia

Czytaj więcej >
Matka

Zdrowie

Czym jest FOMO? Na syndrom cierpi coraz więcej młodych matek

Czytaj więcej >