Główka niemowlaka – jak wygląda po porodzie? Czy jest syndrom płaskiej główki?
pixabay.com
- 15 Listopada 2020

Główka niemowlaka - jak wygląda po porodzie? Czy jest syndrom płaskiej główki?

Główka niemowlaka jest wyjątkowo podatna na odkształcenia. Powodem są miękkie i niezrośnięte ze sobą kości czaszki, które umożliwiają przejście główki przez kanał rodny. Później, główka niemowlaka zmienia swój kształt i często ulega spłaszczeniu. Jak uniknąć problemu płaskiej główki? Jak leczyć odkształcenia?

Jak wygląda główka noworodka?

Główka niemowlaka po porodzie najczęściej jest wydłużona i stożkowata, dzięki czemu umożliwia przeciśnięcie się przez kanał rodny podczas porodu naturalnego. Dlatego bardzo często do spłaszczenia główki dochodzi podczas porodu. Bardzo często dzieci tuż przed rozwiązaniem ustawiają się główką do dołu, aby przygotować się do przyjścia na świat. Taka pozycja także wpływa na niesymetryczność główki. Co więcej, w niektórych przypadkach do spłaszczenia się główki może dojść jeszcze w czasie ciąży, zwłaszcza gdy dziecko ma dużą masę ciała i co za tym idzie, nie ma miejsca w brzuchu. Odkształcenia te są jednak całkowicie normalne i nie stanowią powodów do niepokoju.

Co to jest syndrom płaskiej główki?

Zniekształcenie główki niemowlaka nazywane jest inaczej syndromem płaskiej główki. Można wyróżnić kilka typów spłaszczeń główki, takich jak skośnogłowie, długogłowie i krótkogłowie. Najczęściej spotykanym zniekształceniem główki niemowlaka jest skośnogłowie, nazywane inaczej plagiocefalią, które charakteryzuje się niesymetryczną lub spłaszczoną główką tylko z jednej strony, najczęściej dotyczy to bocznej lub tylnej części główki niemowlaka.

Zazwyczaj przyczyną zniekształcenia jest zbyt częste leżenie na plecach albo na boku z główką odwróconą zawsze w tę samą stronę. Często ma to związek z ułożeniem główki jeszcze w brzuchu mamy, stąd po przyjściu na świat wiele dzieci wybiera pozycje, którą pamięta z okresu, gdy były jeszcze w wodach płodowych.

Zdarza się również, że skośnogłowie ma związek z kręczem szyi, które zmusza dziecko do odchylenia główki oraz szyi w stronę barku. Wśród innych przyczyn wystąpienia skośnogłowia można wymienić ciążę mnogą, ciążę przenoszoną, zbyt duży płód czy poród przed czasem.

Innym typem zniekształcenia główki niemowlaka jest długogłowie, zwane także dolichocefalią. Charakteryzuje się ona dużym wydłużeniem główki wskutek nacisku na miednicę w czasie ciąży. Może się jednak zdarzyć, że długogłowie pojawi się już po urodzeniu. Niestety, w niektórych przypadkach długogłowie wskazuje na wystąpienie wad wrodzonych.

Rodzajem spłaszczenia głowy jest także krótkogłowość, zwana brachycefalią, która charakteryzuje się płaską i szeroką tylną częścią główki dziecka. Z łatwością można dostrzec ją gołym okiem, ponieważ w takim przypadku główka niemowlaka jest nienaturalnie krótka, przypominająca trapez. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest przyczyną powstawania krótkogłowości. W niektórych przypadkach dzieje się tak na wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji, ale często jest to deformacja wrodzona, z którą dziecko przychodzi na świat.

Jak wyrównać główkę niemowlaka?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy główka niemowlaka się wyrówna. Na szczęście zniekształcenia główki można cofnąć za sprawą odpowiedniej pielęgnacji. Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem jest odpowiednie ułożenie główki dziecka do snu. Jeśli maluch śpi ciągle na prawy boku, wato przełożyć główkę na lewą stronę. Dotyczy to także sytuacji, gdy dziecko przekręci się w czasie snu, albo zasypia na plecach. Dlatego też należy unikać spania w fotelikach samochodowych, które uniemożliwiają przekręcanie główki na boki i wymuszają spanie w pozycji prostej, na plecach. Co więcej, ważne jest także, aby uczyć malucha, spędzania czasu leżąc na brzuszku. Taka pozycja wymusza na nim podnoszenie główki, przez co jest ona odciążona, a na dodatek pomaga rozwijać i kształtować mięśnie pleców oraz szyi.

Z całą pewnością stosując się tych wskazówek, można cofnąć zniekształcenia główki, przy okazji wspierając jego rozwój. Co więcej, okazuje się, że w większości przypadków płaska główka, nawet bez stosowania tych technik i tak nabierze właściwego kształtu. Stanie się to jednak nieco później, czyli w momencie, gdy maluch zacznie już samodzielnie siedzieć i raczkować. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze syndrom płaskiej głowy wyleczy się samoczynnie, dlatego lepiej zadąć o prawidłowy kształt główki dziecka już od pierwszych dni życia.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News