portalparentingowy.pl
Objawy kolki u niemowląt

pixabay.com

Objawy kolki u niemowląt

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Nie zawsze łatwo rozpoznać objawy kolki u niemowląt, dlatego dobrze jest wyczulić się na ważne symptomy, które przejawia wtedy dziecko. Jeśli w porę zareagujemy, może nam się udać złagodzić objawy i oszczędzić maluchowi przykrości. Jakie są najbard

Przyczyny kolki u niemowląt

Pojawienie się kolki u niemowląt może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wywoływana jest przez niedojrzałość przewodu pokarmowego, przez co niemowlę nie potrafi sobie poradzić z trawieniem przyjmowanego pokarmu. Narażone są również dzieci, które podczas narodzin miały niską wagę, nie tolerują laktozy albo cierpią na alergie pokarmowe – te są szczególnie podatne na kolkę.

Może się ona pojawić również wtedy, gdy przy karmieniu dziecko połyka zbyt dużo powietrza. Nadmiar gazów i wzdęcia, refluks żołądkowo-przełykowy, powikłania podczas porodu albo nieprawidłowa wrażliwość centralnego układu nerwowego też wliczają się do czynników ryzyka.

Podobnie objawy kolki u niemowląt może wywołać też palenie papierosów przez matkę w ciąży, albo wdychanie przez dziecko dymu już po narodzinach.

Po czym rozpoznać objawy kolki u niemowląt?

Najczęściej objawy kolki można zauważyć po porannym karmieniu. Przez kilka popołudniowych godzin dziecko będzie wtedy rozdrażnione, trudno je w takim stanie uspokoić. Intensywnie płacze i nie przestaje nawet po karmieniu lub jak zostanie przytulone, chociaż podczas płaczu mogą pojawić się niedługie chwile spokoju. Jego brzuszek będzie wzdęty, maluszek może też często wymiotować, oddawać gazy i stolec – ten ostatni pod koniec ataku kolki.

Należy przyjrzeć się też zachowaniu dziecka: zazwyczaj napina wtedy brzuszek, podwija nóżki i pręży całe ciało. W przypadku, gdy dziecko mające mniej niż 5 miesięcy często i długo płacze oraz jest rozdrażnione, można u niego podejrzewać kolkę. Przypadłość ta jednak może się też pojawiać u starszych dzieci.

Taki atak kolki zazwyczaj trwa przynajmniej trzy godziny i występuje co najmniej trzy razy w tygodniu. Sama kolka jednak mija samoistnie i nie ma wpływu na zdrowie dziecka w przyszłości.

Kolka u niemowląt – jak leczyć?

Najlepszym sposobem na objawy kolki u niemowląt jest ułatwienie mu wypuszczania gazów. Karmiąca piersią mama może wspomóc się piciem różnych ziół, jak na przykład mięty (pomoże dziecku w puszczaniu gazów, ale działa też przeciwzapalnie), rumianku, melisy, kopru włoskiego i ogrodowego. Unikać zaś należy nabiału oraz warzyw wywołujących wzdęcia.

Jeśli dziecko karmione jest butelką, najlepszy będzie smoczek z otworem pozwalającym na wypływanie mleka z szybkością jednej kropli na sekundę. Zadbajmy też o to, żeby po każdych 30 gramach pokarmu dziecku się odbiło.

Podczas karmienia piersią zaleca się pozwolenie niemowlęciu na całkowite opróżnienie jednej piersi. Wynika to z tego, że nadmiar mleka wypływającego z piersi na początku zawiera mniej tłuszczu, a więcej cukru i to on może być przyczyną kolki. Jeśli zadbamy o to, by cała pierś została opróżniona, dziecko będzie miało szansę nasycić się mlekiem bogatym w tłuszcze, a nie tylko w laktozę.

Samo karmienie powinno być krótsze, ale za to powinno się karmić częściej. Dobrze by dziecko było wtedy ułożone w pozycji pół-pionowej, z główką powyżej pośladów. Dzięki takiemu sposobowi karmienia możemy zapobiec pojawieniu się kolki.

Podczas ataku kolki przytulajmy dziecko, jeśli będzie odczuwało naszą bliskość, może to ukoić jego płacz i nerwy i przez to również skrócić czas trwania ataku kolki. W podobnie uspokajający sposób może też zadziałać owinięcie niemowlęcia kołdrą. Ciepło w tym przypadku rozluźnia mięśnie oraz odpręża.

 Jeśli powyższe metody przed długi czas (około 4 lub 5 dni) nie przynoszą rezultatu, należy udać się z dzieckiem do pediatry. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne, więc zanim to zrobimy warto wypróbować wszystkie sposoby.

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Mokry kaszel u niemowląt

Niemowlę

Mokry kaszel u niemowląt

Czytaj więcej >