Obracanie dziecka w brzuchu
pixabay.com
- 1 Grudnia 2020

Obracanie dziecka w brzuchu

Właściwa pozycja dziecka w brzuchu przed porodem jest gwarancją możliwości podejścia do porodu siłami natury. Jeśli badanie USG wykazuje, że pod koniec ciąży dziecko nie współpracuje w tym zakresie z mamą – są metody by to zmienić.

Jest wiele powodów, dla których mamom zależy na porodzie naturalny, po pierwsze – będę mogły od razu przytulić swoje wyczekane dziecko, wykonać tzw. kangurowanie, nakarmić pierwszym mlekiem i być z nim od samego początku.

Ułożenie dziecka w brzuchu

Żeby móc rozmawiać o obrocie dziecka w brzuchu warto najpierw wspomnieć jakie mamy możliwe warianty ułożenia.

Ułożenie główkowe – ułożenie, w którym dziecko układa się głową w kierunku kanału rodnego, głowa dziecka przygięta jest do klatki piersiowej, nóżki oparte są o brzuch i zgięte w kolanach.

Ułożenie poprzeczne – prawdopodobnie najrzadszym z ułożeń dziecka w brzuchu jest ułożenie poprzeczne – około 0.5% ciąż, to ułożenie oznacza, że maluszek leży w poprzek kanału rodnego.

Ułożenie skośne – kolejnym nietypowym ułożeniem dziecka w brzuchu jest ułożenie skośne względem kanału rodnego. W zależności od tego jak przebiega odchylenie dziecka od pionu poród może odbyć się naturalnie lub przez zabieg cesarskiego cięcia. Przyjmuje się, że występuje w około 1% ciąż.

Ułożenie pośladkowe – ułożeniem pośladkowym nazywamy sytuację, gdy płód w łonie matki ustawia się główką do góry zamiast to dołu, dzieje się tak w przypadku około 5% ciąż. Poród w takim przypadku jest o wiele trudniejszy, ponieważ głowa dziecka rodzi się na końcu. Wiąże się to z ryzykiem niedotlenienia płodu, dlatego często konieczna jest interwencja lekarska a nawet wykonanie cesarskiego cięcia. Ułożenie pośladkowe ma kilka wariantów:

  • kolankowe/stópkowe – nogi dziecka są proste w biodrach, część najbardziej wystawioną do przodu stanowią kolana lub stopy dziecka,
  • miednicowe niezupełne – nogi dziecka są zgięte w biodrach, ale wyprostowane w kolanach oraz ułożone są wzdłuż ciała dziecka,
  • miednicowe zupełne – nogi dziecka są zgięte zarówno w kolanach jak i biodrach.

Jedynym wariantem, w którym na pewno możemy podejść do naturalnego porodu, jest ułożenie główkowe – ewentualnie ułożenie skośne, jeśli kąt jest odpowiedni. Co jeśli kobieta chce urodzić naturalnie, a dziecko nie układa się we właściwy sposób?

Obracanie dziecka w brzuchu

Należy zaznaczyć, że przede wszystkim nie należy panikować, dziecko ostateczną pozycję do porodu przyjmuje pomiędzy 32. a 36. tygodniem ciąży, więc można by powiedzieć, że na ostatniej prostej. Jeśli jednak kobieta ma świadomość, że jej bobas układa się w sposób niewłaściwy, może spróbować obrócić dziecko w brzuchu tak, aby móc rodzić naturalnie.

Naturalne sposoby na obrót dziecka w brzuchu

Zanim przejdziemy do omówienia medycznych metod obracania dziecka w brzuchu wspomnimy o tym, co może zrobić mama.

Gry i zabawy – dziecko w brzuchu reaguje na dźwięki, światło czy temperaturę, niektórzy twierdzą, że obrót dziecka można stymulować przykładając do okolic intymnych słuchawki z włączoną muzyką, latarkę lub ciepły okład. Te techniki mają sprowokować dziecko do obrotu w pożądanym kierunku.

Ćwiczenia – szukając informacji o domowych metodach na obrót dziecka można znaleźć 3 polecane zestawy ćwiczeń

  1. Połóż się na plecach na twardej powierzchni, następnie zegnij nogi w kolanach. Unoś biodra do góry kontrolując ruch, przytrzymaj w górze kilkanaście sekund. Powtórz kilka-kilkanaście razy
  2. W klęku oprzyj ręce na ziemi jednocześnie opuszczając ramiona i tułów na tyle nisko, aby biodra pozostały uniesione możliwie jak najwyżej. W tej pozycji kołysz pośladkami. Ćwicz w ten sposób 20-30 minut w ciągu dnia.
  3. Mniej aktywnie – jeśli odpoczywasz w ciągu dnia, połóż się na wznak a pod pośladkami i biodrami umieść zwiniętą kołdrę lub parę poduszek. Rozluźniaj mięsnie brzucha. Leż w tej pozycji około 30-40 minut.

Żadna z tych metod nie daje 100% pewności, że dziecko się obróci, wiele osób wspomina o wizualizowaniu sobie procesu odwrócenia się dziecka lub próbach werbalnej perswazji, ale te metody wydają się mieć jeszcze mniejsze zaplecze naukowe.

Zewnętrzne obracanie dziecka w brzuchu.

Obracanie dziecka w brzuchu wciąż nie jest szczególnie popularnym zabiegiem w Polsce. Trzeba zaznaczyć, że nawet wykonywany przez doświadczonego położnika, nie gwarantuje 100% skuteczności.

Sam zabieg przebiega bezboleśnie dla dziecka i większości ciężarnych. Kobiecie podaje się fenoterol, aby rozluźnić mięśnie macicy i powstrzymuje ewentualne wywołanie akcji porodowej. Położnik próbuje dokonać obrotu wykonując ruchy przypominające intensywny masaż, próbując jedną ręką wypchnąć pośladki płodu do góry a drugą skierować jego głowę w odpowiednią stronę. Jeśli jest wyraźny opór procedura jest przerywana. Szacuje się, że obrót udaje się w 6 na 10 przypadków.

Bardzo ważne jest, aby obrót wykonywać w szpitalu, ponieważ może on wywołać akcję porodową, a wtedy konieczne być może przeprowadzenie operacji cesarskiego cięcia. Zarówno przed jak i po zabiegu wykonywane są badania USG i KTG, aby ocenić kondycję płodu.

Zabieg odwrócenia dziecka w brzuchu wykonuje się pomiędzy 36. a 38. tygodniem ciąży i najbardziej skuteczny jest u ciężarnych z większą ilością płynu owodniowego (czyli nie w przypadku pierwszej ciąży).

Bibliografia

  • https://mamotoja.pl/nie-uwierzycie-co-te-polozne-wyczyniaja-z-ciezarna-film,aktualnosci-artykul,20299,r1p1.html
  • https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/obracanie-dziecka-w-brzuchu-sposobem-na-unikniecie-cesarskiego-ciecia-aa-o4RL-A5yP-VkiE.html
  • https://www.mjakmama24.pl/porod/przygotowanie-do-porodu/jak-pomoc-dziecku-obrocic-sie-w-brzuchu-naturalne-sposoby-na-obrocenie-dziecka-w-macicy-aa-aMag-h9Mi-dpyA.html
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News