portalparentingowy.pl
Odwodnienie u niemowląt

pixabay.com

Odwodnienie u niemowląt

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Odwodnienie u niemowląt ma różne przyczyny. Może być wynikiem infekcji, przyjmowania zbyt małej ilości płynów, albo wysokiej temperatury. Małe dziecko nie potrafi powiedzieć wprost, że jest spragnione, więc rodzice muszą uważać na objawy odw

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny

Odwodnienie u niemowląt pojawia się przez nadmierną utratę wody i elektrolitów. Jest to szczególnie groźne dla takich maluchów, ponieważ w przeliczeniu na masę ciała, ich zapotrzebowanie na wodę jest o wiele większe, niż osoby dorosłej.

Najczęstszą przyczyną utraty wody i elektrolitów jest infekcja wirusowa (często winne są rotawirusy), objawiająca się gorączką, biegunką, wymiotami i spadkiem apetytu. Wszystkie te rzeczy sprawiają, że maluch bardzo szybko traci wodę, ale też nie przyjmuje jej w wystarczająco dużym stopniu aby te straty nadrobić. Podobnie jest z infekcjami bakteryjnymi, one również mogą powodować wymioty i biegunkę, a tutaj winowajcami są bakterie salmonelli i E. coli.

Odwodnienie u niemowląt może mieć też jednak o wiele bardziej prozaiczne przyczyny. Jeśli ubierzemy malucha zbyt ciepło w upalny dzień, możemy sprawić, że będzie się bardzo obficie pocił, co również przyczynia się do utraty płynów. 

Odwodnienie u niemowląt - objawy

Odwodnienie u niemowląt można rozpoznać wypatrując specyficznych objawów. Oczywiście niemowlę nie jest jeszcze w stanie artykułować swoich potrzeb, dlatego rodzice powinni być czujni, aby nie doszło do cięższego stanu odwodnienia.

Odwodnienie u niemowląt możemy podejrzewać, jeśli u naszego dziecka zauważymy:

- osłabienie

- brak reakcji na zewnętrzne bodźce

- zanik apetytu

- nudności

- wzdęty brzuch

- wiotkie ciało

- suchą skórę i śluzówkę w jamie ustnej

- mniejszą niż zwykle ilość oddawanego moczu

- płacz bez łez

- zapadnięte gałki oczne

Symptomy te pojawiają się w zależności od tego, jak bardzo dziecko jest odwodnione. Odwodnienie może przybierać różne postaci, od lekkiej po ciężką. W stopniu lekkim najczęściej będzie się objawiać wzmożonym pragnieniem, mniejszą ilością moczu (będzie miał też intensywną, żółtą barwę) oraz rozdrażnieniem. W postaci umiarkowanej dziecko będzie niespokojne, zauważymy tu też płacz bez łez, a ściśnięta skóra będzie się powoli rozprostowywać. W przypadku ciężkiego odwodnienia mamy do czynienia już ze stanem zagrażającym życiu niemowlaka. Skóra jest bardzo sucha, gałki oczne i ciemię zapadnięte, mogą występować zaburzenia świadomości i przytomności. Taki stan wymaga hospitalizacji.

Jak nawodnić noworodka?

Gdy tylko zaobserwujemy niepokojące objawy, należy podawać maluchowi wodę, najlepiej w małych ilościach, kilka razy dziennie. Jeśli dziecko jest karmione piersią, a panują upały, należy je karmić częściej. Unikajmy za to podawania mu słodkich napojów gazowanych i soków, ponieważ mogą zaburzyć gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.

Jeśli wystąpiło odwodnienie u niemowląt karmionych piersią, a jego przyczyną jest biegunka lub wymioty, należy je przystawić do piersi, ponieważ dzięki temu nie tylko je nawodnimy, ale również przekażemy przeciwciała pomagające zwalczyć chorobę, które znajdują się w pokarmie.

Nasze działanie powinno być też uzależnione od tego, jakie objawy zaobserwujemy. Jeśli widzimy, że dziecko jest w ciężkim stanie, należy udać się do lekarza. Ten zbada niemowlę i określi co należy zrobić, aby pozbyć się odwodnienia. Jeśli przybierze ono ciężką postać, może się to skończyć nawadnianiem dożylnym.

Podobne artykuły

Dieta: kobiety karmiącej piersią

Niemowlę

Dieta mamy karmiącej piersią - co jeść, a czego absolutnie unikać?

Czytaj więcej >
Kolka: skuteczne metody na pozbycie się problemu

Niemowlę

Kolka u niemowląt - skuteczne i sprawdzone sposoby, które pozwolą rozwiązać problem

Czytaj więcej >
dziecko z butelką

Niemowlę

Prawidłowa higiena butelek dla niemowląt

Czytaj więcej >
Niemowlę: metody na uspokojenie

Niemowlę

Jak uspokoić niemowlę? Nie tylko smoczek może pomóc, przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów

Czytaj więcej >
Kolor: oczu dziecka, przewidywanie

Niemowlę

Czy da się przewidzieć kolor oczu dziecka?

Czytaj więcej >
Dziecko kąpiel

Niemowlę

Czy noworodka powinno się kąpać codziennie?

Czytaj więcej >