Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie
Odwodnienie u niemowląt oraz dzieci nigdy nie powinno być lekceważone. Zignorowanie objawów może prowadzić do poważnych konsekwencji. Na co zatem zwracać uwagę i co może doprowadzić do odwodnienia?
Objawy odwodnienia u dzieci i niemowląt
Przyczyny odwodnienia
Leczenie
Jak właściwie rozpoznać odwodnienie u dziecka? Wśród objawów wymienia się m.in. zmniejszoną częstotliwość oddawania moczu.
Objawy odwodnienia u dzieci i niemowląt
Odwodnienie to stan niedoboru płynów w organizmie. Jest to szczególnie groźne zjawisko, ponieważ powoduje, że poziom wody i elektrolitów w organizmie spada do niebezpiecznego poziomu, a także właściwe funkcje organizmu zostają zaburzone. U niemowląt oraz dzieci objawia się:
apatia lub rozdrażnienie,
zapadnięte ciemiączko oraz gałki oczne,
brak łez podczas płaczy,
zmniejszona częstotliwość oddawania moczu,
suche błony śluzowe jamy ustnej i język,
blada, chłodna i mało elastyczna w dotyku skóra,
przyspieszony i pogłębiony oddech.
Warto zaznaczyć, że największe ryzyko odwodnienia ciąży na niemowlakach i małych dzieciach ze względu szybszą utratę płynów.
Przyczyny odwodnienia
Przyczyn, które prowadzą do odwodnienia organizmu u maluszków może być wiele. U niemowląt dochodzi do niego znacznie szybciej, nawet w ciągu kilku godzin. Do odwodnienia może dojść m.in. podczas przeziębienia, jeśli pojawia się gorączka. Wśród przyczyn wyróżniamy:
gorączkę,
biegunkę,
wymioty,
nagły spadek apetytu,
upały,
nadmierna potliwość.
Odwodnienie mogą wywołać również rotawirusy, afty czy skaleczenie w okolicach jamy ustnej (towarzyszący im ból zniechęca dziecko do jedzenia oraz picia).
Do tego niebezpiecznego zjawiska może doprowadzić również lamblioza, czyli choroba pasożytnicza dotykająca okolice jelita cienkiego. Wywołują ją pierwotniaki Gardia lamblia. Lamblioza objawia się wodnistą biegunką.
Jak zwalczyć odwodnienie?
By zwalczyć odwodnienie lub mu zapobiegać, należy podawać dziecku odpowiednią ilość wody (szczególnie w upalne dni). W przypadku niemowląt, które wciąż piją mleko z piersi matki, najlepiej podawać wodę łyżeczką lub z kubeczka z dziubkiem. Warto mieć na uwadze, że tak maleńkiemu dziecku wystarczy niewielka ilość, by zaspokoić jego zapotrzebowanie.
Najlepszym wyborem jest woda butelkowana niskozmineralizowana i niskosodowa, przeznaczona dla niemowląt. Powinna być przegotowana i ostudzona. Eksperci zalecają także podawanie dzieciom herbatek, specjalnie dla nich przeznaczonych. W zapobieganiu lub zwalczaniu odwodnienia najważniejszy jest płyn, dlatego może to być woda, herbatka, a nawet sok (jeżeli nie jest słodzony).
Płyn powinno podawać się dziecku kilka razy w ciągu dnia, szczególnie w okresie wiosenn-letnim. Jeżeli mimo to objawy nie ustają, warto udać się do lekarza, który przepisze przeznaczone dla maluszków medykamenty i pomoże w zwalczeniu odwodnienia.
Źródło: abczdrowie