portalparentingowy.pl
Ciąża objawy

fot. pixabay.com/Pexels

Pierwsze symptomy ciąży. Jakie sygnały wysyła nam nasze ciało?

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Karol Zaborowski

Udostępnij:

Ciąża u każdej kobiety może przejawiać się nieco inaczej. Niektóre panie praktycznie nie odczuwają jej pierwszych symptomów, u innych są one natomiast bardzo silne i mogą wręcz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Często jako pierwszy symptom ciąży podawany jest brak miesiączki, jednak u niektórych pań może się pojawić inny sygnał zwiastujący, że doszło do zapłodnienia. Chodzi mianowicie o zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy. Sam proces zagnieżdżenia się zarodka może być odczuwany przez przyszłą mamę w formie bólu. Co więcej, może też się pojawić niewielkie krwawienie przypominające skąpą miesiączkę. Krew pojawia się w momencie, kiedy zarodek uszkodzi jakieś naczynie krwionośne.

Mimo to większość symptomów wczesnej fazy ciąży wynika ze zmian hormonalnych, do których zachodzi w momencie zajścia w ciążę. Jednak co warto zaznaczyć, każda kobieta może je odbierać trochę inaczej. Oznacza to, że u niektórych pań dane symptomy w ogóle się nie pojawią.

Są znane przypadki, kiedy przyszła mama dowiadywała się, że jest w ciąży dopiero w czasie porodu. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, ale jeżeli część objawów się nie pojawi, to nie ma też co się martwić.

Pierwsze objawy ciąży

Tak jak było wyżej wspomniane, jednym z takich objawów jest właśnie, ustanie miesiączek. Jest to jednak dosyć późny objaw, rzecz jasna wśród tych pojawiających się na samym początku ciąży, ponieważ trzeba na niego czekać aż do kolejnego cyklu miesięcznego.

Trzeba też podkreślić, że sam brak miesiączki wcale nie musi oznaczać ciąży. Na przebieg cyklu miesięcznego może mieć wpływ wiele innych rzeczy, takich jak, chociażby stres, dieta, a także niektóre leki. Tak naprawdę pewność co do tego, czy spodziewamy się dziecka, może nam dać jedynie badanie zlecone przez lekarza. Testy ciążowe również nie są nieomylne.

Wciąż jednak są symptomy takie jak zmęczenie, zmiany nastroju, senność, wrażliwość, bolesność piersi, częstomocz, nawracające wzdęcia i zaparcia, które mogą stanowić dla nas podpowiedź, że w naszym ciele rozwija się powoli nowy człowiek.

Co ciekawe, część pań na początku ciąży odczuwa metaliczny posmak w ustach. Nie można też zapomnieć o porannych mdłościach, które potrafią być uciążliwe. Na początku ciąży może też pojawić się nadwrażliwość na niektóre smaki oraz zapachy. Nawet jeżeli dana rzecz nam wcześniej smakowała lub miała przyjemny zapach, to w czasie ciąży może stać się nie do zniesienia.

Najczęściej przyszła mama obserwuje u siebie kilka z wyżej podanych objawów, co powinno tylko umocnić ją w przekonaniu, że może zajść w ciążę. Jeżeli obserwujemy coś podobnego, to najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, czy faktycznie spodziewamy się narodzin dziecka.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

  • Rodzice ostrzegają przed maseczkami dla niemowląt. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia

  • Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Przemysław Czarnek podał termin

  • Produkty zakazane w czasie ciąży. Lepiej całkowicie z nich zrezygnować

źródło: Edziecko.pl

Karol ZaborowskiAutor

Redaktor portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >