portalparentingowy.pl
Podróż z dzieckiem samolotem

unsplash.com/ Paweł Hanaoka

Pierwszy lot z dzieckiem samolotem - o czym pamiętać?

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Pierwsze wakacje z dzieckiem mogą okazać się dla rodziców bardziej stresujące niż relaksujące, szczególnie, gdy w grę wchodzi podróż publicznym środkiem lokomocji. O ile przy podróżach z miasta do miasta rodzice mogą jeszcze wybrać przejazd własnym autem, tak w przypadku wakacji po za terenem kraju, ciężko postawić na własne "cztery kółka". Najczęstszym rozwiązaniem jest lot samolotem, który przyprawia opiekunów o niemały zawrót głowy. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

  • Pierwsze wakacje z dzieckiem

  • O czym pamiętać lecąc samolotem?

  • O czym pamiętać jadąc autem?

Wiek dziecka wydaje się nie mieć większego znaczenia, jeżeli mowa o pierwszych rodzinnych wakacjach - zarówno jak z noworodkiem, tak i z kilkuletnim dzieckiem, rodzice stają na głowie, by podróż minęła bez większych niespodzianek i dla wszystkich była spokojna. Na co zwracać uwagę i o czym warto pamiętać?

Pierwszy lot z dzieckiem samolotem

Pierwsze rodzinne wakacje w towarzystwie małego brzdąca wcale nie muszą być stresujące, jeśli zadbamy o kilka kwestii. Na samym początku warto pamiętać o wizycie lekarskiej - jeżeli planujemy dłuższy, tym bardziej międzynarodowy urlop, dobrze jest udać się z pociechą do lekarza, by ten skontrolował jej stan zdrowia.

Konsultacja ze specjalistą jest szczególnie ważna w przypadku niemowlaków, które są bardziej narażone na zakażenia i mogą trudniej znosić zmianę temperatur. Po zgodzie eksperta pozostaje wybór transportu.

Chociaż w wiele zagranicznych miejsc można bez problemu dostać się własnym autem, warto rozważyć, czy przynajmniej o połowę krótsza podróż samolotem nie byłaby lepszym, a w szczególności mniej męczącym dla dziecka rozwiązaniem. Pediatrzy podkreślają, że lot samolotem jest możliwy już z sześciotygodniowym niemowlakiem.

Przy podróży samolotem warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • Mama powinna mieć maleństwo cały czas blisko siebie, by móc nakarmić je w każdym momencie.

  • Ponieważ podczas startu i lądowania uszy mogą się zatykać, dobrym rozwiązaniem jest podanie w tym czasie dziecku coś do picia.

  • Rodzice powinni zwracać też uwagę na ograniczenie bliskiej styczności pociechy z innymi pasażerami.

  • Ważne jest przygotowanie bagażu podręcznego. Powinny się w nim znaleźć ubranka i pieluszki na przebranie, niezbędne kosmetyki i medykamenty, zapasowy smoczek, jeżeli dziecko nie potrafi np. bez niego zasnąć. Warto również schować do niego drobne zabawki dla nieco większego dziecka, a dla malucha, u którego rodzice rozszerzają dietę - przygotowane wcześniej przeciery czy mleko modyfikowane, o których podgrzanie bez obaw można poprosić stewardessę.

  • Podczas podróży ważne jest odpowiednie nawadnianie pociechy.

Jak podróżować z dzieckiem samochodem?

Krótko rzecz ujmując, jeśli chodzi o przygotowanie się do podróży z dzieckiem, niewiele ona różni się między poszczególnymi środkami transportu. Jeśli jednak wybieramy jazdę własnym samochodem dodatkowy komfort zapewnia fakt, że nie ogranicza nas ilość bagaży, a także ilość postojów.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że przy podróży samochodem przerwy są bardzo ważne, ponieważ długie przebywanie w fotelików może być dla dziecka uciążliwe. Sam wyjazd z domu dobrze zaplanować w naturalnej porze snu pociechy, bowiem dzięki temu istnieje duża szansa, że maluch zwyczajnie prześpi sporą część drogi.

Ważne jest także, by dostosowywać ubiór dziecka do panującej temperatury. Przy większych upałach nie musimy obawiać się klimatyzacji, jednak rodzice powinni pamiętać, by wcześniej dokładnie ją wyczyścić. Niezależnie od środka transportu, niezwykle ważne jest nawodnienie dziecka.

Źródło: 1000dni

Weronika WasiakAutor

Interesuję się zdrowym żywieniem, dziennikarstwem i psychologią. Najważniejsze w życiu są dla mnie relacje międzyludzkie i odkrywanie tego, co nieznane. Cenię sobie pozyskiwanie nowych doświadczeń. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adr

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Polacy narodem topielców? Fakty i mity o wakacyjnych utonięciach

Czytaj więcej >
dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >

Dziecko

Nagranie z niemowlakiem podbija serca internautów. Wystarczyła kartka papieru, by rozbawić malca

Czytaj więcej >
Dziecko

Dziecko

Najlepsze imię dla dziecka? Oto 4 imiona, które noszą geniusze

Czytaj więcej >

Dziecko

Kot ugniatał brzuch ciężarnej. Po porodzie on i dziecko stali się najlepszymi przyjaciółmi

Czytaj więcej >

Dziecko

Mama nagrała niesamowitą przyjaźń psa z dzieckiem. Rozczulający widok

Czytaj więcej >