Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Płeć dziecka w ciąży – od czego zależy, kiedy można rozpoznać, planowanie płci
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Płeć dziecka w ciąży – od czego zależy, kiedy można rozpoznać, planowanie płci

Płeć dziecka w ciąży – od czego zależy, kiedy można rozpoznać, planowanie płci
pixabay.com

Od czego zależy płeć dziecka?

Mało który rodzic wie od czego zależy płeć dziecka. O tym, czy na świecie pojawi się chłopiec czy dziewczynka, decyduje już sam moment zapłodnienia. Komórka jajowa kobiety zawiera chromosom X, natomiast plemnik zawiera chromosom X albo chromosom Y. Jeśli komórkę jajową zapłodni plemnik X, na świat przyjdzie dziewczynka, a jeśli plemnik Y, urodzi się chłopiec. Aby zwiększyć szansę urodzenia córki, zaleca się współżycie na około 2 dni przed owulacją, a w przypadku syna dokładnie w momencie owulacji. W ten sposób jest większa szansa, że uda się wpłynąć na płeć. Oczywiście metody te nie dają gwarancji skuteczności, ale zdaniem lekarzy mają wpływ na płeć dziecka.

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Dzień, w którym można poznać płeć dziecka zapada w pamięć na całe życie. W każdym przypadku ten moment przychodzi kiedy indziej i nie da się jednoznacznie określić, kiedy przyszli rodzice poznają płeć swojego dziecka. O ile ułożenie dziecka na to pozwala, lekarz jest w stanie stwierdzić płeć dziecka nawet w 14 tygodniu ciąży. Najczęściej następuje to nieco później, bo w 16 tygodniu. Może się jednak zdarzyć, że płeć dziecka poznamy dopiero po porodzie. Dzieje się tak w przypadku ciąży mnogiej albo wtedy, kiedy do samego końca podczas badania USG, dziecko zasłania swoje narządy płciowe. Warto również mieć świadomość, że badanie USG nie daje pewności, co do poznanej płci. Może się zdarzyć, że słowa lekarza się nie potwierdzą i zamiast chłopca na świat przyjdzie dziewczynka. Dlatego kompletując wyprawkę najbezpieczniej wybierać neutralne, pastelowe kolory. Dzięki temu, jeśli typowania lekarza się nie potwierdzą, nie będziemy musieli odkładać ubranek, ani zmieniać dekoracji w pokoju dziecka.

Jak zaplanować płeć dziecka?

Istnieją na świecie metody, które pozwalają zaplanować płeć dziecka, ale póki co nie są one stosowane w Polsce. Pierwsza to zabieg In vitro, który pozwala na określenie płci chromosomu, przez co poprzez ingerencję człowieka można doprowadzić do przeniesienia zarodka tylko danej płci. Ingerowanie w płeć jest jednak w Polsce stanowczo zabronione, a jedyny wyjątek stanowi sytuacja, w której istnieje uzasadniona obawa, że dziecko danej płci urodzi się z wadami dziedzicznymi.

Druga metoda polega na uporządkowaniu plemników na X i Y przez specjalne urządzenie, a następnie zapłodnieniu komórki jajowej konkretnym, specjalnie wyselekcjonowanym do tego plemnikiem. W efekcie jest duża szansa, że uda się wpłynąć na płeć dziecka. Technika ta jest jednak dość kontrowersyjna, a jej dostępność jest niewielka. Co więcej, nie jest ona dopuszczona w Polsce, dlatego osoby, które chcą z niej skorzystać muszą się liczyć z dużymi kosztami. Niestety, nawet wtedy nie ma pewności, że uda się zaplanować płeć.

Najlepszym i póki co najskuteczniejszym sposobem na zaplanowanie płci dziecka jest dokładne określenie momentu owulacji. Można to zrobić w gabinecie ginekologicznym, podglądając jajniki w ultrasonografii. Na tej podstawie lekarz określi, którego dnia dokładnie nastąpi owulacja. Zdaniem specjalistów największe szanse na urodzenie chłopca są wtedy, gdy do współżycia dojdzie w dniu owulacji, a w przypadku dziewczynki – dwa dni wcześniej. Wynika to z faktu, że plemniki żeńskie przemieszczają się wolniej od męskich, dlatego zaleca się współżycie na około 40-48 godzin przed jajeczkowaniem. Metoda ta nie daje jednak żadnej gwarancji, a jedynie zwiększa szansę na przewidzenie płci dziecka.

Choć płeć dziecka jest dla wielu rodziców bardzo ważna, trzeba pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. W końcu najważniejsze jest, aby udało się urodzić zdrowe dziecko. Wyjątkowa więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem jest na tyle silna, że w momencie porodu płeć przestaje mieć znaczenie. Nawet jeśli rodzice mają swoje preferencje dotyczące płci to miłość do dziecka sprawia, że schodzą one na dalszy plan.

Płeć dziecka, a przesądy

Choć nie ma żadnych naukowych dowodów na określenie płci dziecka na podstawie wyglądu czy zachcianek przyszłej mamy, to wiele osób wciąż wierzy w te ludowe legendy. Do najczęściej powtarzanych przesądów należy ten związany z ochotą na słodkie lub kwaśne smaki. Dawniej utarło się przekonanie, że apetyt na słodycze oznacza, że na świat przyjdzie dziewczynka, a na kwaśne – chłopiec. Często można także usłyszeć stwierdzenie, ze dziewczynki zabierają swoim mamą urodę, dlatego wiele kobiet w czasie ciąży wygląda niekorzystnie, podczas gdy inne rozkwitają. Według innego przesądu, jeśli przyszła mama ma widocznie zarysowaną talię to na świat przyjdzie chłopiec. Lekarze są w tej kwestii jednomyślni i stanowczą zaprzeczają, jakoby wygląd czy zachcianki kobiet miały związek z płcią dziecka. Można jednak zdać się na własną intuicję, albo po prostu poczekać, aż lekarz będzie w stanie określić płeć na podstawie badania USG.

Tagi: Dziecko