ciąża
Flickr/ Wendy Kenin/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 27 Października 2020

Doula i położna: jaka jest różnica i kogo wybrać?

Każda przyszła mama zarówno przed urodzeniem dziecka, jak i po jego urodzeniu potrzebuje pomocy. Na szczęście istnieją dwa rodzaje ekspertów, którzy mogą pomóc w początkach macierzyństwa: doule i położne.

Wybór osoby, która będzie towarzyszyła przy porodzie, powinien być bardzo przemyślany. Warto pomyśleć o prywatnej położnej albo douli. Wiele osób uważa, że doula i położna ​​pełnią podobne funkcje. W rzeczywistości osoby te posiadają różne szkolenia, obowiązki i certyfikaty. Należy pamiętać, że najważniejszy w pracy obydwu ekspertek jest sposób interakcji z przyszłą mamą.

Kim jest i co robi doula?

Doula udziela kobiecie w ciąży, w porodzie i w połogu społecznego wsparcia. Jest to wsparcie informacyjne, emocjonalne i fizyczne. Słowo doula jest greckim określeniem służącej kobiety. Jej więź z przyszłą mamą, rozwija się na długo przed terminem porodu, ponieważ obie planują, jak ma przebiegać proces narodzin. Odpowie ona na wiele pytań, które prawdopodobnie będą cię nurtowały. Jej głównym zadaniem jest przebywanie u twojego boku, oferując podczas porodu techniki niemedyczne, takie jak oddychanie, masaż i pomaganie ci w zmianie pozycji ciała. Doula pomoże Ci poczuć się bezpiecznie i będzie wspierała w podejmowaniu decyzji dotyczących porodu i macierzyństwa. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi lekarza ani położnej, ponieważ nie ma takich samych szkoleń medycznych.

Po porodzie doule poporodowe pomagają młodej mamie odzyskać siły. Obejmuje to opiekę nad niemowlęciem i prowadzenie matki przez proces karmienia piersią. Nie wszystkie doule przechodzą proces certyfikacji. Jeśli doula poszukuje szkolenia certyfikacyjnego, zwykle obejmuje to szkolenie dydaktyczne i pomoc podczas porodu.

Kim jest i co robi położna?

Położna jest przeszkolonym specjalistą, który odgrywa ważną rolę podczas porodu. Niektóre położne są dyplomowanymi pielęgniarkami, inne mają tytuł licencjata ze specjalistycznym wykształceniem. Położna może zapewnić opiekę w trakcie lub po ciąży, dodatkowo:

  • zapewni opiekę przed zajściem w ciążę,
  • wykona badania prenatalne,
  • będzie obserwowała twoje zdrowie fizyczne i psychiczne,
  • pomoże w przygotowaniu planów narodzin,
  • podpowie na tematy dotyczące diety, treningów, leków,
  • zapewni emocjonalne i praktyczne wsparcie podczas porodu.

Kogo wybrać doulę czy położną?

Zarówno doule, jak i położne są bardzo pomocne przed i po porodzie. Jeśli rodzisz w domu, lepiej wybierz położną, ponieważ jej szkolenia medyczne i wiedza są bardzo ważne w przypadku pojawienia się problemów. Położne mogą przewidywać problemy i dokonywać ciągłej oceny stanu matki i dziecka. Doule nie mogą przepisywać środków przeciwbólowych ani zamówić znieczulenia zewnątrzoponowego, więc jeśli chcesz mieć takie możliwości, wizyta położnej zapewni ci większą elastyczność. Porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym i zapytaj, kto najlepiej pasuje do twoich potrzeb.

Źródło: www.healthline.com, gdzierodzic.info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News