Poród 26-latki
facebook.com / Michal Zembala
Weronika Wasiak - 10 Stycznia 2021

Poród 26-latki w polskim mieście przejdzie do historii. "Cud narodzin i ratunku"

Poród 26-latki w Rudzie Śląskiej przejdzie do historii polskiej medycyny. Lekarze nie mają wątpliwości, że na sali porodowej wydarzył się prawdziwy cud. Zdjęcie trafiło do sieci.

Ten poród personel Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej zapamięta na długie lata. 26-latce w zaawansowanej ciąży postawiono dramatyczną diagnozę, która postawiła wszystko pod znakiem zapytania.

Porażająca diagnoza

Gdy pod koniec grudnia 2020 roku 26-letnia pacjentka w zaawansowanej ciąży zaczęła skarżyć się na ból w klatce piersiowej i osłabienie, skierowano ją do rudzkiego szpital.

Kilka przeprowadzonych badań wykazało ostre rozwarstwienie aorty, czyli stan bezpośrednio zagrażający życiu jej i dziecka.

Zaniepokojeni lekarze natychmiast nawiązali kontakt ze specjalistami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Tuż przed porodem w placówce stawiły się dwa zespoły - kardiochirurgów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i ginekologiczno-położniczy pod kierownictwem dr hab. Wojciecha Cnoty.

Tokofobia problem dotyczący wielu kobiet. Mamy dzielą się swoimi historiamiTokofobia problem dotyczący wielu kobiet. Mamy dzielą się swoimi historiamiCzytaj dalej

Dla wszystkich jasne było, że wystarczy chwila, by doszło do tragedii.

Niesamowity poród

Dr hab. Michał Zembala, kardiochirurg Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu opublikował na swoim Facebooku jedyne w swoim rodzaju zdjęcie, które opatrzył niepowtarzalnym opisem. Medyk przytoczył poród 26-latki, u której zdiagnozowano ostre rozwarstwienie aorty. Podkreślił, że mama i dziecko czują się dobrze, a zabieg przebiegł pomyślnie.

Dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu i doświadczeniu zespołów - kardiochirurgów i ginekologów [...] wraz z towarzyszącymi profesjonalistami z obu dziedzin na naszej sali operacyjnej doświadczyliśmy cudu narodzin i ratunku - napisał w sieci dr Zembala.

Specjalista wprost przyznał, że było to "nietypowe zadanie", które z całą pewnością przejdzie do historii.

Jestem pełen podziwu i szacunku dla obu zespołów, a w szegolnósci - dla anestezjologów: Dr Trejnowskiej i Jasińskiej, które podjęły się nietypowego i ryzykownego znieczulenia. Ukłony w stronę pielęgniarek i położnych oraz zespołu noworodkowego, ale także perfuzjonistów i asystentów lekarza. Głęboko wierze, ze ten rok będzie dla naszej zabrzańskiej grupy jeszcze lepszy, ciekawszy, scalający i jednoczący - dodał.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News