portalparentingowy.pl
Sprzątanie z dziećmi

Porządki z małym pomocnikiem

2 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Weronika Wasiak

Udostępnij:

Wielu rodzicom trudno jest pogodzić utrzymaniem porządku w domu z posiadaniem dzieci. Jednak jak twierdzą eksperci Polskiej Izby Gospodarczej Czystości, to od nas zależy jakie nawyki ukształtują się u dzieci i czy chętnie będą pomagać podczas sprzątania domu. Dzieci w pierwszych latach życia uczą się poprzez naśladowanie naszych zachowań. Warto o tym pamiętać i jako autorytet przekazywać wartościowe nawyki naszemu małemu pomocnikowi.


Codzienne mierzymy się z niezliczoną ilością obowiązków: sprzątanie, pranie, gotowanie, a
dodatkowo opieka nad dziećmi. Ogrom obowiązków potrafi przerosnąć niejednego z nas. Dlatego też wszystkie zadania, jakie musimy wykonać w ciągu dnia, warto realizować w przemyślany sposób. Najlepiej zrobić to łącząc ze sobą mnożące się zadania. Ciekawi Was jak to zrobić? Rozwiązaniem jest prosty plan działania, przygotowanie fachowego sprzętu i zaangażowanie w prace porządkowe małych pomocników. Pozwoli to połączyć przyjemne z pożytecznym, dzieciom da ogromną frajdę, a rodzicom możliwość pogodzenia domowych obowiązków z opieką. Ogromnym plusem sprzątania wspólnie z dziećmi jest to, że mamy je cały czas na oku.

Czy na tym kończą się korzyści? Nic bardziej mylnego! Sprzątanie z dziećmi pozwala kształtować u nich dobre nawyki dbania o czystość już od najmłodszych lat. Wyposażenie naszego małego pomocnika w niewielkich rozmiarów sprzęt do sprzątania, taki jak zmiotki, szufelki, ściereczki i gąbki będzie miało korzystny wpływ na jego dorosłe życie. Aby dobre nawyki trwale zagościły w naszym domu, muszą być wielokrotnie oraz regularnie powtarzane. Badania pokazują, że zwyczaje wprowadzone i utrzymywane do dziewiątego roku życia łatwiej kontynuować w późniejszych latach*.

Sprzątając dom wspólnie z dzieckiem niezwykle ważne jest jego bezpieczeństwo, należy więc zadbać o szereg kwestii. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dobór środków chemicznych i detergentów czyszczących, tak aby były dostosowane do potrzeb domowników.

- Obecnie na rynku producenci posiadają szeroką ofertę produktów m.in. antyalergicznych lub z ekologicznymi składami, wśród których znalazły się syntetyczne środki powierzchniowo czynne, zawierające zarówno naturalne, jak i syntetyczne związki. Zaletą środków powierzchniowo czynnych jest brak toksycznych substancji oraz skład ulegający biodegradacji, przyjazny dla skóry. Ekologiczne środki czystości, spełniające rygorystyczne kryteria określone przez Komisję Europejską, oznaczone są symbolem ECOLABEL – mówi Jacek Szargan, ekspert Polskiej Izby Gospodarczej Czystości.

Odpowiednie przygotowanie jest wymagane także przed rozpoczęciem sprzątania: powinniśmy zaopatrzyć się w ubrania ochronne nie tylko dla siebie, lecz także dla naszego małego pomocnika. Wśród nich znajdują się m.in. rękawice oraz fartuszek chroniący ciało dziecka. Pamiętajmy, aby po zakończeniu sprzątania porządnie umyć i zdezynfekować ręce zarówno swoje, jak i dziecka.

Sprzątanie z dziećmi

Nie mniej ważny jest sposób przechowywania detergentów. Powinniśmy je trzymać poza zasięgiem dzieci. Nasze dorastające pociechy chcą poznawać świat, ciekawi je każdy element otaczającej rzeczywistości. Musimy mieć na uwadze różnorodne kolory środków chemicznych, ponieważ mogą one dodatkowo wzbudzić zainteresowanie maluchów. Substancje zawarte w środkach mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też niezwykle istotne jest, by miejsce przechowywania detergentów i środków czystości było niedostępne dla dziecka. Najlepiej sprawdzą się wysokie półki lub zamykane szafki, jeżeli jednak szafka nie znajduje się wystarczająco wysoko, warto rozważyć montaż profesjonalnych blokerów lub kłódki.

Zanim zaczniemy sprzątać z naszą pociechą, w pierwszej kolejności powinniśmy we własnym zakresie zająć się przygotowaniem niezbędnego sprzętu oraz środków czyszczących. Pozwoli to ograniczyć do minimum kontakt dzieci ze środkami chemicznymi. Przed przystąpieniem do pracy niezwykle ważny będzie też krótki instruktaż.

Dbanie o porządek, kiedy w domu pojawia się dziecko, nie musi być trudne, a wspólne sprzątanie może być źródłem wielu korzyści. Dziecko powinno się uczyć, że po skończonej zabawie zawsze trzeba po sobie sprzątać, odkładając zabawki na miejsce, dzięki czemu te będą gotowe przed kolejną zabawą. Wspólne sprzątanie nie tylko pozwala wyrobić dobre nawyki, lecz także, a może i przede wszystkim spędzić z dzieckiem więcej czasu, co jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Źródło: www.psychologytoday.com

Weronika WasiakAutor

Redaktor portalu Portalparentingowy.pl. Wcześniej byłam związana z pracą w portalu Pikio.pl, gdzie pełniłam funkcję redaktora. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Życie rodzinne

Znaleźli na plaży butelkę z poruszającym listem ojca do córki

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Dzieci uważały, że w domu jest duch. Gdy matka została sama w domu odkryła ponurą prawdę

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Rodzice zauważyli, że ich córka jest podobna do ginekologa. W końcu poznali prawdę

Czytaj więcej >
materiały prasowe

Życie rodzinne

Tom & Jerry - uwielbiani bohaterowie powracają w pełnometrażowym filmie na DVD I BLU-RAY™!

Czytaj więcej >

Życie rodzinne

Kobiety o tym imieniu są najlepszymi matkami. Mają intuicję nie z tej ziemi, są niezastąpione

Czytaj więcej >
dziewczyna

Życie rodzinne

12-latka popełniła samobójstwo. Swoją śmierć transmitowała w internecie

Czytaj więcej >