Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Policja opublikowała dane z 2021
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 15.01.2022 01:00

Próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Policja opublikowała dane z 2021

Smutny chłopiec
fot. djedzura, canva.com

Dane Komendy Głównej Policji są zatrważające. Wynika z nich, że od stycznia do listopada ubiegłego roku aż 1339 nastolatków próbowało popełnić samobójstwo. To jednak nie wszystko. Odebrać sobie życie próbowały nawet kilkuletnie dzieci.

W grupie 7-12 policja zanotowała aż 51 prób samobójczych. Według policji dane z 2021 roku są znacznie gorsze od tych z 2020. Obserwujemy duży kryzys w zdrowiu psychicznym najmłodszych.

Próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży

W grupie 7-18 lat policja zanotowała aż 1 339 prób samobójczych w okresie styczeń-listopad 2021. Jest to prawie 500 prób więcej niż w roku 2020. Co gorsza, aż 51 przypadków dotyczy dzieci w wieku 7-12 lat.

Policja zanotowała znacznie więcej prób samobójczych wśród dziewczynek. Ich liczba wynosi 962 przypadków. Jeśli chodzi o chłopców, naliczono 377 prób odebrania sobie życia.

Myśli samobójcze wśród dzieci i młodzieży

Problem samobójstw wśród dzieci i młodzieży staje się coraz bardziej poważny. Myśli samobójcze mogą pojawiać się z różnych powodów. Najpoważniejszymi z nich są depresja, przewlekły stres, problemy z rówieśnikami lub w domu rodzinnym. Pierwszych objawów nie należy nigdy ignorować. Dziecku, które mierzy się z myślami samobójczymi, należy się natychmiastowa pomoc specjalisty. Najlepiej udać się do psychiatry lub psychologa.

Na portalu "Mądra Ochrona" psycholog Marta Komorowska radzi rodzicom, jak powinni traktować dziecko z myślami samobójczymi:

  • "Nie krytykuj i nie karz dziecka za myśli samobójcze. To tylko pogorszy sytuację i nasili problem.

  • Nie dawaj obietnic, typu jak przestaniesz tak myśleć, to kupię ci… Aby myśli ustały, twoje dziecko musi nauczyć się radzić sobie z emocjami, rozpoznawać je, nazywać i wyrażać oraz umiejętnie rozwiązywać swoje problemy, korzystając ze wsparcia innych.

  • Każdego dnia poświęcaj uwagę swojemu dziecku, interesuj się nim, uśmiechaj się do niego, pozwalaj mu na okazywanie wszystkich uczuć – także złości i smutku.

  • Myśl dobrze o swoim dziecku, doceń je, uciesz się nim, zobacz, jakie jest mądre i dobre. Na myśli samobójcze patrz jak na informację o tym, że dziecko przeżywa coś trudnego."

Artykuły polecane przez redakcję Portalu Parentingowego:

1. Ważna informacja dla każdego rodzica. Chodzi o 500 plus 2. Jest komunikat z rządu. Dotyczy uciążliwych obostrzeń, Polacy powinni wiedzieć 3. Dziewczynka ciągle dotykała swojej głowy. Porażające, co jej mama usłyszała od lekarza

Źródło: radiozet.pl, madraochorna.pl

Tagi: depresja
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?