Przemysław Czarnek, zapadła decyzja
unsplash.com / Anita Jankovic (CC0 Domena Publiczna)
Weronika Wasiak - 14 Stycznia 2021

Z ostatniej chwili: Zapadła ostateczna decyzja ws. nauki zdalnej i otwarcia szkół

Przemysław Czarnek oficjalnie poinformował o decyzji rządu ws. powrotu dzieci do szkół i nauki zdalnej. Wszystko już wiadomo, ważne informacje dla rodziców.

Przemysław Czarnek nie pozostawił złudzeń. Jak będzie wyglądał powrót dzieci do placówek i co z pozostałymi uczniami?

Edukacja w dobie epidemii

W czwartek, 14 stycznia, odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra edukacji. Spotkanie, jak zapowiadano, dotyczyło powrotu dzieci do szkół po feriach zimowych, a także nauczania zdalnego. Nie da się ukryć, że od kilku tygodni Polacy z zaniepokojeniem obserwują sytuację w kraju i decyzje rządu dotyczące edukacji.

Wiadomo, że już za cztery dni, 18 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych, dzieci z klas I-III szkół podstawowych mają wrócić do szkół. Co z pozostałymi uczniami i nauką zdalną? Jeszcze przed kilkoma dniami minister zabrał głos w tej sprawie w programie Onetu. Mówił wówczas:

Chciałbym, żeby w każdym momencie, kiedy to będzie możliwe, kolejne roczniki wracały do nauczania stacjonarnego, bo zdalne nie zastąpi tego, co dowiadujemy się w szkole. Dzieci tracą na tym - mówił.

Znany wokalista został tatą. Mało kto wiedział, że spodziewa się dzieckaZnany wokalista został tatą. Mało kto wiedział, że spodziewa się dzieckaCzytaj dalej

W optymistycznym wariancie, jeśli nie trafi do nas trzecia fala, myślę, że już w lutym będziemy mogli puścić, przynajmniej w systemie hybrydowym, uczniów starszych klas do szkoły. Luty i marzec to są miesiące, kiedy będziemy podejmować stopniowe decyzje - dodał.

Przemysław Czarnek przekazał oficjalne informacje

W trakcie dzisiejszej konferencji Przemysław Czarnek rozwijał wszelkie wątpliwości. Oficjalnie poinformował, że podpisał rozporządzenie w sprawie powrotu najmłodszych uczniów do placówek.

Za nami decyzja, teraz jej wykonanie. Dzieci najmłodszych roczników wracają do szkół. Podpisałem już rozporządzenie - podkreślił.

Ponadto, minister edukacji odniósł się do wsparcia dla nauczycieli i dodał, że wracają zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, wraca nauka stacjonarna dla uczniów klas I-III w szkołach specjalnych. Uczniowie klas 8. i maturalnych nadal mogą uczestniczyć w konsultacjach w związku z egzaminem organizowanych na terenie szkoły. Możliwa będzie też organizacja turniejów oraz konkursów w placówkach.

Czarnek oficjalnie poinformował, że uczniowie klas 4-8, licealnych oraz studenci będą kontynuować naukę zdalną. Na ten moment nie wiadomo jednak, jak długo będzie ona jeszcze trwać.

To niestety konieczne z uwagi na sytuację pandemiczną - wyjaśnił Przemysław Czarnek, dodając, że istnieje możliwość, iż w następnej kolejności do szkół wrócą uczniowie klas 8. i maturalnych.

Minister podkreślił, że każdej klasie zostanie przedstawiony indywidualny plan zajęć tak, by ograniczyć kontakt z innymi uczniami. Jak zaznaczył, nie jest to jednak wymóg konieczny, a wszystko zależeć będzie m.in. od wielkości placówki i ilości uczniów. Rząd uruchamia też infolinię dla nauczycieli, na której mogą zasięgnąć porady i pomocy. Pedagog będzie miał możliwość udostępnienia ekranu komputera, dzięki czemu konsultant będzie w stanie udzielić rady.

Chcemy poprawiać naukę zdalną - zapowiada szef MEiN

Numer telefonicznej infolinii dla nauczycieli to: 222 500 144.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: Konferencja prasowa

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News